Pytania i odpowiedzi: Ekspert od niepłodności męskiej odpowiada na twoje pytania

Podczas gdy kobiety są zwykle punktem centralnym, jeśli chodzi o zdolność do poczęcia, badania pokazują około 50-50 podział między mężczyznami i kobietami, gdy występują problemy. W sumie 5 do 7 procent mężczyzn diagnozuje się jako bezpłodne.

W środę DZISIAŁ zgłębił niepłodność u mężczyzn w ramach cyklu Rethinking Infertility, a teraz dr Edmund S. Sabanegh, dyrektor Centrum Płodności Męskiej Instytutu Urologii i Nerek Glickman w Cleveland Clinic, odpowiada na następujące pytania:

P: Kilka miesięcy temu dowiedzieliśmy się, że mój mąż ma zespół Klinefeltera (XXY) i ma zerową liczbę plemników w 2 analizach spermy, które zrobił. Powiedziano nam, że istnieje 50/50 szans na znalezienie nasienia do zapłodnienia in vitro, jeśli wykonamy biopsję jąder. Czy zgodziłbyś się z tymi szansami? Jeśli istnieją plemniki, które mogą być użyte do zapłodnienia in vitro, czy uważasz, że doprowadziłyby one do żywotnych ciąż i zdrowych dzieci?
-Anonimowy

ZA: Zespół Klinefeltera jest zaburzeniem genetycznym u mężczyzn spowodowanym obecnością dodatkowego chromosomu X (chromosomy 2 X w każdej komórce ciała zamiast zwykłej). Mężczyźni z tym będą mieli mniejsze jądra niż normalnie i nie będą miały plemników lub bardzo małych ilości plemników w ich wytryskach. 

Dobra wiadomość jest taka, że ​​wielu z tych pacjentów będzie miało spermę w ich jądrach; to tylko kwestia określenia obszarów produkcji nasienia i pozyskania nasienia do zapłodnienia in vitro. Jednym z nowszych osiągnięć, które stosujemy w tej dziedzinie, jest mikrochirurgiczne podejście do zbioru nasienia. W niewielkim zabiegu jesteśmy w stanie zbadać wnętrze jądra w bardzo dużym powiększeniu i zidentyfikować małe wyspy plemników wewnątrz jądra. W rzeczywistości możemy znaleźć plemniki u nawet 70 procent tych pacjentów. Podczas gdy zdecydowana większość potomstwa od tych pacjentów była genetycznie normalna, pojawiły się doniesienia o sporadycznych problemach genetycznych, więc niektórzy sugerują ściślejsze badania genetyczne zapłodnionych jaj..

P: Czy niektóre przyczyny męskiej niepłodności są dziedziczne? Mój syn został poczęty przez zapłodnienie in vitro przy użyciu procedury ICSI 14 lat temu. Przyczyna niepłodności mojego męża nie była wtedy określona, ​​ale obawiam się, że cokolwiek spowodowało to, mogło zostać przekazane mojemu synowi. Czy istnieją testy genetyczne, które można wykonać, aby ustalić, czy tak jest?
-Anonimowy

O: Tutaj pytanie dotyczy znaczenia dziedziczności w niepłodności męskiej. Nawet 14 procent mężczyzn, którzy nie mają nasienia lub bardzo mało plemników w ejakulacie, będzie miało genetyczny powód do tego. Niektóre przyczyny obejmują delecje obszarów chromosomu Y, który jest chromosomem męskim. W zależności od umiejscowienia problemu chromosomalnego, mogą pojawić się problemy zdrowotne dla mężczyzny, dlatego ważne jest, aby ci mężczyźni otrzymywali badania przesiewowe i odpowiednie poradnictwo genetyczne, jeśli problem zostanie znaleziony. 

P: Czy wiek mężczyzn wpływa na jakość nasienia?
-Anonimowy

Odp .: Podczas gdy mężczyźni mogą pozostać płodni przez całe życie, charakterystyka nasienia spada wraz z wiekiem. Podstawowe pytanie brzmi – czy nasz plemnik jest zdrowy i zdolny do spowodowania normalnego dziecka. DNA nasienia wykazuje większą szansę na pęknięcia i inne problemy, ponieważ dostajemy się do naszych 40-tych i starszych lat, ale generalnie potomstwo starszych mężczyzn ma jedynie umiarkowane zwiększone ryzyko problemów genetycznych. Nowe badania stawiają pytania o wyższe ryzyko autyzmu i schizofrenii u dzieci starszych mężczyzn, ale to pytanie jest przedmiotem intensywnych badań bieżących.-Anonimowy

P: Mój mąż został zdiagnozowany tylko z zespołem komórek sertoli. Czy mamy jakieś możliwości leczenia? Oboje rozpaczliwie pragniemy własnych biologicznych dzieci. -Anonimowy

O: Tylko zespół komórek Sertoli to sytuacja, w której komórki produkujące plemniki w jądrach nie są już obecne. Chociaż nie jesteśmy w stanie przywrócić plemników w jądrach, jeśli są one rzeczywiście całkowicie usunięte, często możemy znaleźć małe wyspy resztkowych plemników w tych jądrach przy użyciu nowego podejścia do mikrochirurgicznego rozbioru jąder. Wymaga to użycia bardzo dużego powiększenia za pomocą mikroskopu operacyjnego, aby zbadać wnętrze jądra, aby znaleźć obszary żywotnych plemników. Znalezione plemniki można wykorzystać do pewnego rodzaju zapłodnienia in vitro, zwanego intracytoplazmatycznym wstrzyknięciem plemnika (ICSI), w którym pojedyncze nasienie jest wstrzykiwane bezpośrednio do komórki jajowej w celu uzyskania zapłodnienia.

P: Czy to prawda, że ​​palenie marihuany powoduje niską liczbę plemników (niepłodność), a jeśli tak, jak można to poprawić? Czy palenie na jeden dzień pomocy nie jest czymś, co musi być całkowicie poza systemem? – Louise Kendricks

Odp .: Marihuana i wiele innych leków, w tym sterydy anaboliczne, może mieć bardzo poważny wpływ na produkcję spermy, a także ogólnie na zdrowie człowieka. Marihuana w szczególności wpływa na męski hormon, testosteron, który jest krytyczny dla produkcji zdrowych plemników. Linia do produkcji nasienia trwa około 74 dni, więc należy wstrzymać stosowanie przez co najmniej tyle czasu, aby sprawdzić, czy produkcja nasienia się poprawiła. Sterydy anaboliczne mogą mieć znacznie dłuższy czas regeneracji.P: Miałem wazektomię 10 lat temu, czy jest coś, co mogę zrobić, mieć dziecko z moją nową żoną?– Jose

O. Wielu mężczyzn pragnie mieć dodatkowe dzieci po wazektomii. Można wykonać odwrócenie wazektomii, ale wymaga to delikatnej mikrochirurgii, aby ostrożnie omijać wazektomię i umożliwić powrót normalnego przepływu nasienia. Powinien to zrobić chirurg z doświadczeniem w mikrochirurgii i mający duże doświadczenie w tej dziedzinie.

P: Jakie opcje istnieją dla mężczyzn, którzy mają żylaki w jądrach, które wpływają na płodność?
-Anonimowy

A. Varicoceles to żylaki w worku mosznowym, które mogą obniżyć płodność u niektórych mężczyzn. Chociaż istnieje wiele teorii na temat tego, dlaczego szkodzą one naszej płodności, głównym założeniem jest to, że powiększone żyły utrzymują jądra w cieple i to boli produkcję plemników.

Aby poprawić żylaki powrózka, istnieje wiele metod chirurgicznych, aby związać te żyły. Jedną z opcji jest podejście mikrochirurgiczne, które obejmuje bardzo małe nacięcie w okolicy nisko pachwin. To pozwala nam zidentyfikować delikatne struktury, takie jak tętnica, do jądra i związać tylko żyły, które powodują problem. Stosując to podejście, powikłania są rzadkie i większość pacjentów będzie miała pewien poziom poprawy w ich cechach nasienia.

P: W jakim stopniu liczba plemników zmienia się z wytrysku na ejakulat? Czy może być szeroki zakres?– Stephanie, Hartford, Conn.

A. Mężczyźni mogą wykazywać dużą zmienność liczby plemników od wytrysku do wytrysku. Może to być wiele czynników, które obejmują czas od ostatniego wytrysku, stres, ostatnie choroby i inne czynniki. Z tego powodu zwykle zalecamy drugą analizę nasienia, jeśli pierwszy okaz był nieprawidłowy. Często widzimy poprawę w drugim egzemplarzu.

Loading...