Płyn w uchu człowieka okazał się płynnym wyciekiem z mózgu

Kiedy Mark Hoffman przeszedł przez 5 000 bawełnianych kulek, próbując wchłonąć czysty płyn ciągle wydzielający się z ucha, widział już niezliczonych lekarzy, aby dowiedzieć się, co się dzieje..

Problem zaczął się w 2006 roku: kiedy obudził się rano, jego prawe ucho było mokre, a poduszka przemoczona. Problem pojawił się i zniknął, ale naprawdę nasiliło się zeszłego lata, kiedy płyn zaczął kapać co kilka sekund.

“To była dla mnie tajemnica przez 10 lat”, powiedział 53-letni Hoffman, mieszkający w Akron w stanie Indiana. “Nikt nie miał pojęcia, co to było.”

znak Hoffman had fluid leaking out of his brain.
Mark Hoffman przeszedł operację w grudniu zeszłego roku, by naprawić wyciek w głowie.Dzięki uprzejmości Marka Hoffmana

Odpowiedź – kiedy w zeszłym roku otrzymał diagnozę – była czymś z medycznego thrillera: wodnista substancja była w rzeczywistości płynna z mózgu Hoffmana po tym, jak w jego czaszce rozwinęła się jakaś dziura.

Stan, który wydaje się być związany z otyłością, rośnie w Stanach Zjednoczonych, a operacje w celu jego podwojenia w ostatnim dziesięcioleciu, powiedział Dr Rick Nelson, neurotolog z IU Health i asystentem profesora otolaryngologii na Uniwersytecie Indiana Szkoła Medyczna.

Epidemia otyłości wśród dzieci rośnie, ostrzegają naukowcy

26 kwietnia 2016 r00:28

“Ludzie tak naprawdę nie myślą o tym powikłaniu otyłości i że mogą w końcu potrzebować chirurgii mózgu” – powiedział.

Nelson, który od lat bada to zjawisko, mówi, że większość pacjentów to osoby w średnim wieku i mają nadwagę. Około 70 procent stanowią kobiety.

Jak to się dzieje:

Twój mózg i rdzeń kręgowy są otoczone płynem mózgowo-rdzeniowym, który wygląda jak woda. Ma to kluczowe znaczenie dla funkcjonowania mózgu, dostarczania składników odżywczych oraz działania jako poduszka i amortyzator. Twoje ciało ciągle robi ten płyn i przetwarza go około dwa razy dziennie w systemie, który jest szczelnie zamknięty, powiedział Nelson. Płyn jest zawarty w twardym worku dookoła mózgu i wzdłuż rdzenia kręgowego.

Aby wyciek się wydarzył, musi być w nim otwór i dziura w kości czaszki. To może się zdarzyć po operacji mózgu lub dużym urazie, jak wypadek. Ale więcej pacjentów, takich jak Hoffman, rozwija spontaniczne wycieki płynu mózgowo-rdzeniowego, nie spowodowane przez żadną operację lub wypadki. Coś powoduje, że ich czaszki – ale nie inne kości w ciele – stają się cieńsze, powiedział Nelson.

Na początku 2000 roku Nelson przeprowadzał dwa zabiegi chirurgiczne rocznie w celu naprawy takich spontanicznych wycieków. Teraz wykonuje od dwóch do pięciu na miesiąc.

Poznaj 8-letnią dziewczynę walczącą z rzadką chorobą mózgu, którą nazywa “niesamowitą”

30 maja 2017 r04:30

Lekarze nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje, ale poza zbyt dużą wagą może też odgrywać rolę bezdech senny, powiedział Nelson. Kiedy ludzie chwilowo przestają oddychać w nocy, ciśnienie wewnątrz głowy idzie w górę i to może zacząć erodować kości czaszki.

Typowym symptomem tego stanu jest płyn w jednym lub obu uszach, które po prostu ciągle sączące.

“Pacjenci są zaskoczeni, gdy zdają sobie sprawę, że z ich ucha wycieka płyn mózgowy. Najwyraźniej myślą, że to tylko standardowa infekcja ucha, gdy jest to rzeczywiście połączenie między światem zewnętrznym a ich mózgiem “, powiedział Nelson..

Około 20 procent osób doświadcza zapalenia opon mózgowych – infekcji mózgu – jako ich pierwszy objaw. Infekcja jest największym niebezpieczeństwem, więc wyciek musi zostać naprawiony za pomocą operacji.

Nelson wykonał trzygodzinną operację na Hoffmanie w grudniu, a Hoffman nie widział od tego płynu.

“To ulga. Prawdopodobnie użyłem wystarczającej ilości bawełny, żeby zrobić mi sweter, skarpetki i kilka innych rzeczy – powiedział Hoffman.

Śledź A. Pawłowskiego na Facebooku, Instagramie i Twitterze.