Powinieneś jeść skórki od banana? Nauka jest śliska

Dlaczego ktoś chciałby zjeść skórkę od banana? Po żartobliwych dowcipach z kreskówek, skromny bananowy peeling jest teraz hiperiryczny jako eliksir zdrowotny.

Zbliżenie on young woman peeling banana
To, że coś zawiera składniki odżywcze, nie oznacza, że ​​twoje ciało może je wchłonąć.Shutterstock

Spójrz na “jedzenie skórki od banana” i liczne artykuły wychwalają zalety składników odżywczych skórki.

Znajdziesz: “Spożywanie skórek bananów sprawi, że będziesz wyjątkowo zdrowy”; “Nie zapomnij o skórze”; i “Banana Peel Nutrition”. Skórki bananów mają leczyć bezsenność i depresję, obniżać poziom cholesterolu, chronić serce i korzystać z oczu.

Problem polega na tym, że istnieje niewielka, jeśli w ogóle, nauka do poparcia twierdzeń.

“Ludzie zawsze szukają magicznego jedzenia” – mówi David Levitsky, profesor żywienia i psychologii na Cornell University. “To niesie ze sobą ideę, że źródłem wszelkiego szczęścia jest żywność. Jedzenie jest niezbędne, ale nie jest to magiczna odpowiedź na każdy problem. “

Specjaliści od żywienia twierdzą, że chociaż istnieje wiele interesujących składników odżywczych w skórce od banana, to są one niewielkie i, co ważniejsze, nie ma żadnych badań pokazujących, że nasze ciała mogą je wchłonąć..

“Tylko dlatego, że składnik odżywczy jest w środku, nie oznacza, że ​​możesz go użyć” – wyjaśnia Levtisky.

A potem pojawia się problem smaku. Skórki bananowe po prostu nie smakują dobrze – mówi Leslie Bonci, konsultant ds. Żywienia i właściciel Active Advice Advice. “Są gorzkie i bardzo łatwe do pogryzienia.” Poza tym istnieje problem twardości skórki. Nie będziesz w stanie ich przecierać na smoothie, chyba że masz super mocny mikser, mówi Bonci.

Jeśli chodzi o twierdzenia, że ​​ludzie w innych częściach świata jedzą cały owoc, obierzą i wszystko, ekspert od bananów Dan Koeppel nie zgadza się.

“Studiowałem banany przez blisko 15 lat i podróżowałem na wszystkie kontynenty, gdzie uprawia się banany i nigdy nie widziałem nikogo, kto je skórki”, mówi Koeppel, autor książki “Banana: Los owocu, który zmienił świat”.

“Idź i jedz” małpa jedząca banana “, a zobaczysz, że nawet większość małp obiera banana przed zjedzeniem go. Jeśli małpy są wystarczająco inteligentne, aby to zrozumieć, powinniśmy także być “- mówi Koeppel.

A więc, jakie są ważne powody, by jeść skórki banana?

Głównym powodem jest unikanie marnotrawienia żywności – mówi Bonci.

Oczywiście, jeśli chcesz być przyjazny dla środowiska, istnieją inne przyjazne dla ziemi sposoby, dzięki którym możesz uniknąć marnowania swoich skórek bananów – na przykład rzucać nimi w kupę kompostu. “Banany są całkowicie kompostowalne” – mówi Koeppel. “Zginą w ciągu kilku dni”.

Jeśli nadal umierasz, by spróbować peelingów bananowych w swoim smoothie, prawdopodobnie nie zaszkodzi ci to.

Unikaj porannego szaleństwa! 2-minutowe koktajle i inne wskazówki, aby szybciej wyjść

“Jedyną szkodą, jaką widzę, są pestycydy, które mogły gromadzić się na powierzchni” – mówi Levitsky. “Jeśli więc chcesz je rano spożyć w swoim smoothie, możesz dostać taką dawkę – jeśli nie myjesz ich naprawdę dobrze”.

Ale nie oczekuj, że twoje kubki smakowe będą skakać z radości.

“Jeśli uwielbiasz skórki z arbuza, pokochasz skórki banana”, mówi Levitsky.

Linda Carroll regularnie współpracuje z NBCNews.com i TODAY.com. Jest współautorką “The Concussion Crisis: Anatomy of Silent Epidemic” oraz opublikowanego niedawno “Duel for the Crown: Potwierdzona, Alydar i Największa rywalizacja Racing’a.”