Po nagłej śmierci 11-letniego chłopca mama ostrzega przed alergiami pokarmowymi

Niedawna śmierć 11-letniego chłopca jest tragicznym przypomnieniem, że przy alergiach pokarmowych ciężkie, zagrażające życiu reakcje nie zawsze idą za znanym scenariuszem: czasami potrzebują czasu, aby się rozwinąć..

Merrill Debbs jest przekonana, że ​​jej syn, Oakley, może nadal żył, gdyby wiedziała więcej o alergiach pokarmowych io tym, jak śmiertelne reakcje mogą następować powoli i podstępnie. Chłopiec, który miał astmę i miał pozytywny wynik na łagodną alergię na orzeszki ziemne i orzechy, zmarł po zjedzeniu kawałka funta na dzień przed Świętem Dziękczynienia. Oakley uważał, że można jeść bezpiecznie, ale w środku był orzech, który już połknął, zanim zdał sobie sprawę, co się stało.

11-latek umiera z “łagodnej” alergii pokarmowej: dowiedz się, czego chce rodzina

30 grudnia 2016 r03:16

Jedyną widoczną reakcją na orzech był maleńki pęcherz na wardze, który zniknął po dawce Benadryla.

“Odszedł,” Debbs powiedział DZISIAJ. “Cokolwiek działo się w nim, nie wiedzieliśmy. Wydawał się w porządku. Wyszedł grać z kuzynami, wziął prysznic i umył zęby. “

Piętnaście minut później przyszedł do niej Oakley, mówiąc: “mój brzuch boli”. Kiedy zaczął wymiotować, jego matka domyśliła się, że wszystko, co robiło mu żołądek, nadejdzie i wszystko będzie w porządku. Potem Oakley powiedział jej, że czuje się dobrze.

Ale niedługo później jej syn powiedział: “Robię się znowu chory”.

“Zaczął się podnosić, a stamtąd było tornado problemów” – powiedział Debbs. “Zadzwoniliśmy pod 911. Gdy karetka dotarła tam – około 10 minut później – był niebieski.”

Półtorej godziny po tym, jak Oakley strawił orzech, jego fale nagle się zamknęły i serce przestało mu bić.

Oakley Debbs
Oakley Debbs.Merrill Debbs / Merrill Debbs

Próbując przynieść jakiś sens śmierci Oakleya, Debbs uruchomiła Fundację Red Sneaker, aby pomóc w edukacji na temat wagi alergii pokarmowych. Fundacja wzięła swoją nazwę od ulubionego koloru chłopca – wszystkie jego sportowe buty były czerwone. Jego matka ma nadzieję, że Fundacja zainspiruje narodowy kalendarz Red Sneaker do podniesienia świadomości alergii orzechów i utrzymania przy życiu pamięci Oakleya.

“Nie sądzę, że mój piękny, niesamowity, utalentowany, urocza synka powinna odejść,” powiedziała Debbs, dodając, że ma nadzieję, że uda się uzyskać EpiPens we wszystkich szkołach, a orzechy zostały zakazane w salach lekcyjnych.

Chociaż Oakley testował słabo pozytywny wpływ na orzeszki ziemne i orzechy z drzew, jego liczne, zagrażające życiu ataki astmy stały się głównym punktem skupienia na zdrowiu. Mimo to jego rodzina robiła wszystko, co w jego mocy, by go pozbawić orzechów.

Opóźnione reakcje

Pojawiły się doniesienia o podobnych reakcjach w zwolnionym tempie, takich jak Oakley, ale nie jest jasne, jak są pospolite – powiedział dr Ruchi Gupta, profesor pediatrii w Feinberg School of Medicine w Northwestern University i dyrektor programu leczenia alergii na pokarm w Northwestern..

“Nie wiemy wystarczająco dużo o opóźnionych reakcjach, takich jak te, które wydają się polepszać, ale potem szybko przechodzą na śmierć” – powiedział Gupta. “Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać reakcję oraz kiedy i jak używać epinefryny”.

Kiedy należy trzymać EpiPen pod ręką w poszukiwaniu alergii pokarmowych, jak go używać na dziecku

30 grudnia 2016 r03:40

Epinefryna jest najlepszą dostępną metodą leczenia reakcji alergicznych, powiedział dr Todd Green, alergolog i profesor pediatrii w University of Pittsburgh Medical Center.

“Działa w całym ciele”, powiedział Green.

Nawet jeśli występują tylko łagodne objawy, eksperci zalecają natychmiastowe podanie leku EpiPen, ponieważ nie można przewidzieć, kiedy reakcja stanie się zagrażająca życiu..

Podczas gdy rodzina miała EpiPen, nigdy go nie używali, ponieważ nie zdawali sobie sprawy z tego, że Oakley miał wstrząs anafilaktyczny.

Badanie: Wczesna ekspozycja na orzeszki ziemne może złagodzić alergię

24 lutego 2015 r01:59

Reakcje mogą być łagodne, takie jak pokrzywka lub obrzęk, ale mogą szybko ulec pogorszeniu, powiedział Gupta. Najpoważniejszą jest reakcja anafilaktyczna, zagrażająca życiu, która może zaburzyć oddychanie, spowodować nagły spadek ciśnienia krwi i wpłynąć na częstość akcji serca.

Chociaż Oakley nie miał silnej wcześniejszej reakcji na orzechy w swoich testach alergologicznych, “nie ma absolutnie żadnej gwarancji, że historia jedynie łagodnych reakcji gwarantuje to samo w przyszłości”, powiedział Green.

Powiązane: Więcej dowodów na to, że plastry z orzeszków ziemnych mogą pomóc dzieciom z alergiami na orzechy

Zadzwoń pod 911 i podaj epinefrynę

Szacuje się, że 4 do 6 procent dzieci i 4 procent dorosłych cierpi na alergię pokarmową, wynika z danych Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Najbardziej powszechne są alergie na orzeszki ziemne, które dotykają około 2% dzieci w całym kraju.

Chociaż śmiertelne reakcje występują rzadko, nawet niewielka ilość alergenu może wywoływać anafilaksję. “Zwykle dzieje się to szybko, w dużym stopniu po spożyciu” – powiedział Gupta.

Jeśli ktoś zostanie przypadkowo odsłonięty, natychmiast zadzwoń pod numer 911 i podaj epinefrynę, aby zatrzymać reakcję.

“Widzieć, jak dziecko przemija, jest naprawdę łamiące serce” – powiedziała Gupta.