Noworodek umiera po bólu mięśni, okazuje się być rakiem skóry

29-letnia Brytyjka, która uważała ból w ramieniu za uraz mięśnia, cierpiała na agresywny złośliwy czerniak, który zakończył jej życie zaledwie trzy miesiące po diagnozie.

Pogrzeb Clare Daly odbył się w tym samym kościele, gdzie poślubiła swego męża, Paula, półtora roku wcześniej. Teraz jej bliscy zwracają uwagę na przerażającą sprawę, aby podnieść świadomość na temat śmiertelnej postaci raka skóry.

Clare Daly
Clare Daly zmarła 7 grudnia 2015 r., Zaledwie trzy miesiące po otrzymaniu diagnozy.Fundacja Clare Daly

“Myślę, że byłaby dumna z tego, co robimy”, powiedział Michael McNally, najstarszy brat Daly’ego. “Jeśli uda nam się uratować jedno życie, będzie to słuszna przyczyna”.

Powiązane: Testy genetyczne pokazują, jak mole zamieniają się w czerniaka

Daly podrzucił podejrzany pieprzyk z lewego ramienia jakieś trzy lata temu, powiedział McNally. Testy ujawniły, że był to złośliwy czerniak, ale sądzono, że został złapany wystarczająco wcześnie, aby móc go skutecznie leczyć. Odzyskała i kontynuowała swoje życie.

W maju tego roku Daly, który pracował w uzdrowisku w Liverpoolu w Anglii, zaczął narzekać na obolałe lewe ramię i zauważył niewielką grudę w pobliżu miejsca usuniętego pieprzyka – powiedział jej brat. Przez następne cztery miesiące odwiedzała lekarzy, którzy uważali, że jest to uszkodzenie mięśni.

We wrześniu zdiagnozowano u niej złośliwy czerniak, który rozprzestrzenił się na węzły chłonne i płuca. Tym razem nie było kretu ani żadnego znaku na skórze, zauważył McNally. Część guza została usunięta, ale reszta była niesprawna i agresywna. Daly zmarł 7 grudnia 2015 r.

Daly used sun beds as a teenager, but as an adult, she was very aware of sun exposure and would always cover up, her family says.
Daly korzystał z łóżek do opalania jako nastolatek, ale jako dorosły był bardzo świadomy ekspozycji na słońce i zawsze ukrywał, jej rodzina mówi.Dzięki uprzejmości Fundacji Clare Daly

“Była, jest, autentycznie uwielbiana przez wszystkich, którzy ją znali” – piszą jej przyjaciele i rodzina na stronie internetowej Fundacji Clare Daly. “Czerniak to straszna i okrutna choroba, jeśli rozprzestrzenia się”.

Historia Daly’ego jest przerażająca, ale pojawienie się czerniaka powoduje, że ból mięśni jest niezwykle rzadki, ponieważ znaczna większość przypadków wydaje się być widocznymi zmianami na skórze, mówi dr Julie Karen, dermatolog z nowojorskiego zarządu i asystentem profesora klinicznego na Uniwersytecie Nowojorskim. Centrum Medyczne Langone.

Kiedy plamy są usuwane, są testowane pod kątem grubości i innych związanych z nimi cech, zauważyła. Wyniki określają, czy należy zbadać, czy rak rozprzestrzenił się na inne części ciała.

“Kiedy te zmiany chorobowe zostaną wcześnie wykryte, czerniak jest całkowicie uleczalny. Ale kiedy są ignorowane, mogą być śmiertelne i niszczycielskie – ostrzegła Karen.

Powiązane: FDA do bar nastolatków z garbowania wewnątrz

Bardzo rzadko, nawet powierzchowne czerniaki – te, które rosną wzdłuż górnej warstwy skóry – mogą później wywoływać przerzuty, powiedziała. Czasami, gdy usunięta zostanie rakowa plamka, maleńka komórka pozostawiona z tyłu może się rozprzestrzeniać i nie będziesz wiedzieć przez kilka lat, dopóki nie pojawi się ona jako choroba przerzutowa, dodała.

Jeśli kiedykolwiek zdiagnozowano czerniaka lub atypowego pieprzu, a zauważysz zmiany na blizny lub w jej pobliżu, należy bezwzględnie zwrócić na to uwagę lekarza, Karen podkreśliła.

Czerniak: Jak zapobiegać, wykrywać

13 maja 2013 r04:09

Czerniak jest jednym z najczęstszych nowotworów u młodych dorosłych, zwłaszcza młodych kobiet, według American Cancer Society.

Ponad 76 000 nowych przypadków zostanie zdiagnozowanych w tym roku w USA, a ponad 10 000 osób umrze z powodu tej choroby..

Badania sugerują, że im więcej pieprzyków lub atypowych kretów ktoś zwiększa ryzyko raka skóry, ale nowe badania wykazały, że większość pacjentów z czerniakiem miała niewiele moli i nietypowych znamion. Badanie, opublikowane w środę w JAMA Dermatology, przypomina, że ​​czerniak nie zawsze jest związany z liczbą moli.

Krytyczne opalanie może powodować raka skóry, w tym czerniaka, ostrzega Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób. Daly korzystał z leżaków jako nastolatek, ale jako dorosły był bardzo świadomy ekspozycji na słońce i zawsze ukrywał się, zwłaszcza po usunięciu pieprzu, powiedział jej brat.

Aby zapobiec czerniowi i wcześnie go wykryć:

  • Chroń swoją skórę, gdy jesteś na słońcu.
  • Uważaj na swoje kły i jeśli zauważysz, że miejsce, które się zmienia, lub które reprezentuje “brzydkie kaczątko” – wyróżnia się od innych, które masz – natychmiast pokaż je swojemu lekarzowi.
  • Zapoznaj się z ABCDE czerniaka.

Stawki czerniaka wzrastają u nastolatków i młodych dorosłych

29.2.201402:25

Jeśli kiedykolwiek doświadczysz uporczywego bólu, grudek lub guzów, kontynuuj go ze swoim lekarzem, aż uzyskasz ostateczną diagnozę, poradziła Karen i opowiedz się za siebie, jeśli diagnoza wydaje się być niespójna z twoimi objawami.

Śledź A. Pawłowskiego na Facebooku, Instagramie i Twitterze.