Nowe badania pokazują, że posiadanie psa obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Wszyscy wiedzą, że pies jest najlepszym przyjacielem mężczyzny, ale niedawno wydane szwedzkie badanie podaje to, co wyuzdane, mówiąc całkiem nowe znaczenie dla mężczyzn – i kobiet – wszędzie.

Badanie, opublikowane w Scientific Reports w piątek, wykazało, że posiadanie psa może naprawdę pomóc ci żyć dłużej.

Psy may provide more than companionship. They may provide serious health benefits, too.
Psy mogą zapewnić więcej niż towarzystwo. Mogą także przynosić poważne korzyści zdrowotne.Shutterstock

Badanie śledzone, przez okres 12 lat, ponad 3,4 miliona szwedzkich dorosłych bez historii chorób serca. Podsumowując, badanie zakończyło się stwierdzeniem, że własność psa związana była z niższym ryzykiem chorób układu krążenia i “umieralnością z wszystkich przyczyn” w populacji ogólnej.

Wpływ posiadania psa był szczególnie wyraźny w gospodarstwach jednoosobowych, gdzie obecność zwierzaka obniżyła ryzyko śmierci o 33 procent, a szanse na atak serca o 11 procent.

W badaniu powiązano własność ras pierwotnie hodowanych na polowanie, w tym terierów i retrieverów, z najniższym ryzykiem CVD.

Ratowanie na ratunek: pies serwisowy pomaga ponownie przeżywać bombardowania

19 października 2017 r01:29

Tove Fall, starszy autor badania, zasugerował kilka możliwych wyjaśnień wyników. Na przykład właściciele psów mają na ogół wyższy poziom aktywności fizycznej niż osoby nie będące właścicielami, a także mogą czerpać korzyści ze społecznych efektów posiadania.

Badanie miało opierać się na wcześniejszych ustaleniach, w tym na oświadczeniu naukowym Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego wydanym w 2013 r., W którym stwierdzono, że “własność psa, w szczególności własność psa, prawdopodobnie wiąże się z obniżeniem ryzyka CVD”.

Autorzy szwedzkiego badania uważają, że jest to największe w historii śledztwo w sprawie związku między własnością psa a zdrowiem ludzkim.

Właściciele zwierząt na całym świecie mogą teraz odzyskać swoją sprawę – wydaje się, że ich czworonożny członek rodziny może dawać im szczęśliwsze, pełniejsze i dłuższe życie.