Niektórzy pijani kierowcy wracają na drogę pomimo powtórnych wykroczeń

Było to wcześnie w sobotę rano prawie cztery lata temu, kiedy pijany kierowca zmienił życie Ellie Phipps na zawsze.

Była 6:30 rano, a Grand Junction, Colorado, kobieta jechała na siłownię, gdy John Wesley Plotner, pijany kierowca z kilkoma wcześniejszymi DUI, uderzył ją od tyłu z prędkością 45 mph, nigdy nie uderzając w hamulce.

Pijani kierowcy wracają na drogę pomimo wielu DUI

18.1.201504:37

Kręgosłup Phippsa został zmiażdżony. Przeszła liczne operacje, w tym operację kręgosłupa na otwartym sercu, której prawie nie przeżyła. “Właściwie to umarłem trzy razy” – powiedziała. “Na szczęście byli w stanie ożywić mnie za każdym razem.”

Phipps spędził 20 miesięcy na pół obsadzie. Dzisiaj kobieta, która kiedyś była alpinistką i entuzjastką fitnessu, nosi wszędzie tylną klamrę.

Kiedy dowiedziała się, że przekonanie DUI Plotnera po jej uderzeniu było jego siódmą, “byłem absolutnie oburzony” – powiedział Phipps. “To sekta ludzi, którzy absolutnie nie szanują prawa”. Plotner przyznał się do winy DUI i odbył dwuletnie wyroki. Od tego czasu został aresztowany pod innymi zarzutami i znajduje się w areszcie.

W 2013 roku, zgodnie z najnowszymi danymi dostępnymi w National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA), ponad 10 000 osób zginęło w wypadkach drogowych po pijanemu – co 52 minuty.

FBI twierdzi, że każdego dnia prawie 300 000 osób pije, ale tylko 4000 złapanych jest przez policję. Przeciętny kierowca pijany wypił 80 razy pijany przed pierwszym aresztowaniem, zgodnie z Centers for Disease Control. NHTSA szacuje, że średnio dwie na trzy osoby będą uczestniczyć w katastrofie jazdy po pijanemu za życia.

Robert Groethe został 19 razy aresztowany za jazdę pod wpływem alkoholu i przyznał się do winy 16 razy. Mimo to, człowiek z Południowej Dakoty otrzymał tylko dwa lata więzienia za swoje 16 skazanie w sierpniu 2012 roku, kiedy uderzył w zaparkowany samochód w Rapid City.

Wychodząc przed jego domem przez DZISIAJ korespondenta śledczego Jeffa Rossena, Groethe był nieskruszony. “Już zrobiłem swój czas, czy mnie złapiesz?” powiedział. “Dostaję się do ciebie!”

“Dlaczego dostałeś za kierownicą 16 razy? Mogłeś kogoś zabić – powiedział Rossen.

“Ponieważ cały czas byłem pijany,” odpowiedział Groethe.

A Rossen Reports znalazł w całym kraju takich jak Groethe, w tym Danny’ego Lee Bettchera z Bayport w stanie Minnesota, który jest dziś wolny pomimo 27 przekonań DUI. “To więcej niż oszałamiające, nie ma na listach przebojów” – powiedziała Colleen Sheehey-Church, prezes Mothers Against Drunk Driving. “I nieumiejętne plany.”

Przeciwni pijani adwokaci twierdzą, że kilka stanów ma prawa tak słabe, że skazanie za jazdę po pijanemu jest jedynie wykroczeniem, niezależnie od tego, ile razy kierowca został aresztowany – często skutkując jedynie zawieszeniem licencji lub minimalnym czasem więzienia.

Jednym z tych stanów jest Kolorado, gdzie Ellie Phipps została trafiona przez powtórkę sprawcy Plotnera. W rzeczywistości, gdy zespół Rossen jechał razem z Funkcjonariuszem Ryanem Markiem, szefem grupy zadaniowej DUI dla Aurora w Kolorado, departamentu policji, zajęło mu to tylko dwie godziny, aby złapać powtórnego sprawcę.

“Ma co najmniej pół tuzina wcześniejszych DUI” – powiedział Mark, który w zeszłym roku dokonał 567 aresztowań DUI. “To jest katastrofalne, ponieważ jest to ktoś, kto nieustannie lekceważy bezpieczeństwo publiczne, aby nadal pić i jeździć”.

Rossen rozmawiał z gubernatorem stanu Kolorado Johnem Hickenlooperem na temat jego polityki prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu: “Czterdzieści pięć innych stanów w tym kraju ma bardziej surowe prawa jazdy niż Colorado” Siedząc tutaj jako gubernator przez cztery lata, dlaczego tak jest?

Hickenlooper powiedział, że ustawodawca stanowy “zobaczył upadek pijanych śmiertelnych kierowców i uznali, że problem został rozwiązany, ale nie zdawali sobie sprawy, że jesteśmy tego świadomi – pewna liczba pijanych kierowców, którzy wyraźnie mają problem z substancją – nadal są łapani wielokrotnie, a my nie umieszczaliśmy ich w więzieniu “.

Teraz w Kolorado obowiązuje bardziej rygorystyczne prawo. “Czy w tym roku twoim priorytetem jest odebranie tej ustawy, więc staje się to zbrodnią, by uzyskać wiele wyroków DUI?” Zapytał Rossen.

“Tak,” odpowiedział Hickenlooper. “Zostałem przekonany zarówno przez przywódców obu stron, że zrobimy to w tym roku”.

“Pracują nad tym rachunkiem od dziewięciu lat”, odparła Ellie Phipps. “Wystarczająco dużo. [Powtarzający się przestępcy DUI] wciąż tam są i muszą być umieszczeni w więzieniu.”

MADD zgadza się, że powtarzający się przestępcy należą do krat, ponieważ, jak mówią, od 50 do 75 procent z nich znów będzie pijanych, nawet jeśli ich licencje zostaną zawieszone. MADD mówi przynajmniej, że powtarzający się przestępcy powinni użyć urządzenia blokującego zapłon – wyrafinowanego analizatora alkomatów podłączonego do samochodu, który musieliby przedmuchać przed uruchomieniem pojazdu.

Masz pomysł na Rossen Reports? Wiadomość Jeff Rossen na stronie Rossen Reports na Facebooku.