“Nie sądzę, że jest to dla mnie”: 7 powodów, dla których ludzie decydują się być bezdzietnymi

Jako kobieta, która zdecydowała się nie mieć dzieci, Amy Blackstone zawsze chciała zrozumieć wszystkie różne powody, dla których ludzie zrezygnowali z rodzicielstwa.

“Naprawdę miałem wrażenie, że coś musi być ze mną nie tak,” powiedział Blackstone, profesor socjologii na University of Maine.

“Dlaczego nie odczuwam tego naciągu w kierunku macierzyństwa, tak jak nam wszystkim powiedziano, ponieważ jesteśmy wychowani, wszyscy czujemy?”

Postanowiła odpowiedzieć na to pytanie, przeprowadzając wywiady z 21 kobietami i 10 mężczyznami, którzy również zdecydowali się na bezdzietność. Jest to niewielka próbka, ale badanie daje dobre wgląd w proces decyzyjny ludzi, zauważył Blackstone.

I tak, “bezdzietny” jest preferowanym terminem, powiedziała. Używa określenia “bezdzietny” w odniesieniu do osób, które chciałyby być rodzicami, ale nie mogą tego zrobić. Niektórzy, w tym aktorka Kim Cattrall, uważają ten opis za obraźliwy.

Kim Cattrall
Aktorka Kim Cattrall nie lubi określenia “bezdzietny”.Frederick M. Brown / Getty Images

“Wygląda na to, że jesteś mniej, bo nie miałeś dziecka”, gwiazda “Seks w wielkim mieście” powiedziała w ubiegłym roku BBC.

POKREWNE: Dziecko wolne od wyboru: jak Cameron Diaz reprezentuje kobiety takie jak ja

Dorośli, którzy rezygnują z rodzicielstwa, są coraz liczniejszą populacją, zauważa Blackstone. Prawie dwa razy więcej amerykańskich kobiet w wieku od 40 do 44 lat nie miało dzieci w latach 2000. niż w latach 70. XX wieku.

Około 15 procent kobiet w USA i 24 procent mężczyzn nie ma dzieci do czasu osiągnięcia 40 lat, zgodnie z National Survey of Family Growth.

Kobiety otwierają się, wybierając się dla dzieci

21 sierpnia 2014 r02:55

Oto wspólne tematy, które Blackstone znalazł wśród ludzi, którzy byli w stanie mieć dzieci, ale postanowili nie:

1. Pozostały bez opieki jest świadomą decyzją, a nie przypadkiem.

Istnieje powszechne przekonanie, że osoby, które zdecydowały się nie mieć dzieci, musiały w pewnym momencie planować zajście w ciążę, ale nigdy się do tego nie zbliżyły..

To nie o to chodzi. Większość uczestników stwierdziła, że ​​pobyt bez dziecka był świadomą decyzją.

“Ludzie, którzy zdecydowali się nie mieć dzieci prawdopodobnie byli bardziej zamyśleni niż ci, którzy zdecydowali się mieć dzieci. To jest celowe “- powiedział uczestnik badania.

“Większość osób, które mają dzieci, nawet o tym nie myśli, po prostu je mają” – dodała kobieta.

ZWIĄZANE Z NIĄ: Czy więcej par decyduje się na bezdzietność z wyboru??

2. Z czasem podjąłem decyzję, a nie z powodu pojedynczego zdarzenia.

Ludzie w badaniu opisali to jako “decyzję roboczą”, która ma miejsce w ciągu życia danej osoby i na którą wpływ mają doświadczenia z dzieciństwa, osobiste postawy, rozmowy z partnerami i obserwowanie ludzi z dziećmi.

3. “Zawsze czułem się w ten sposób”.

Z drugiej strony kilku uczestników zawsze wiedziało, że posiadanie dzieci nie jest czymś, czego pragną.

4. Nie podobało mi się, jak zmieniło się życie innych ludzi, kiedy mieli dzieci.

Wielu uczestników badania uważnie obserwowało innych w swoim kręgu, którzy stali się rodzicami i nie spodobało im się to, co zobaczyli.

“Ponieważ moi przyjaciele zaczęli mieć dzieci, to sprawiło, że odszedłem:” Och, nie sądzę, że to jest dla mnie “. Bo nawet jeśli wcześniej chciałem dzieci, gdy zaczęły mieć dzieci i tracić swą indywidualność , to naprawdę było dla mnie ważne. To nie wygląda na zabawne, szczęśliwe rodzinne rzeczy, o których myślisz, kiedy jesteś młody “- powiedziała jedna z kobiet.

“Wiele osób z dziećmi nie wyglądało na szczęśliwych … Większość zdecydowanie była zestresowana. Było coś, co nie zachęcało mnie do uczestniczenia w tym procesie życia “- zauważył inny.

Ma punkt. Amerykańscy rodzice na ogół nie są tak szczęśliwi, jak ludzie, którzy nie mają dzieci – wynika z ostatnich badań.

POWIĄZANE: Bezdzietność jest w USA.

5. Chcę być blisko mojego partnera.

Dla niektórych osób motywacja do tego, by nie mieć dzieci, była bardzo podobna do motywacji, którą wielu rodziców cytuje za ich posiadanie: tęsknota za silnym związkiem w ich życiu.

młoda para-złośliwiec-002-dziś-160318
Wielu uczestników badania uważnie obserwowało innych w swoim kręgu, którzy stali się rodzicami i nie spodobało im się to, co zobaczyli.Getty Images

W przypadku rodziców interesuje się pielęgnowaniem dziecka; dla bezdzietnych ludzi, chodzi o bliskość i skupienie miłości na swoim partnerze, powiedział Blackstone.

Wcześniejsze badania wykazały, że pary, które nie mają dzieci, mają szczęśliwsze małżeństwa.

6. Posiadanie dzieci ograniczyłoby to, co chcę robić w życiu.

To był bardziej powszechny temat wśród mężczyzn. Naprawdę zastanawiali się, w jaki sposób rodzicielstwo wpłynie na ich życie i co będą musieli oddać, jeśli mają dzieci. Improwizowana wyprawa do Paryża, lekcje skoków spadochronowych lub uroczy kabriolet dla dwojga mogą się wydarzyć, jeśli masz dziecko w domu.

The majority of the study participants said staying childfree was a conscious decision.
Większość uczestników badania stwierdziła, że ​​pozostawanie bez opieki było świadomą decyzją.Shutterstock

Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni podejmowali decyzję, a ich proces był bardziej wewnętrzny, osobisty i indywidualny. Z drugiej strony kobiety myślały o innych i określały je jako decyzję wspólnie z partnerami.

7. To jest odpowiedzialna decyzja

Kobiety w szczególności zastanawiają się, w jaki sposób dzieci mają wpływ na środowisko, nadmierną konsumpcję i przeludnienie; i czy byłoby sprawiedliwe sprowadzenie dziecka na ten świat.

“Rozbiłem obóz w weekend i zauważyłem czynnik śmieciowy, który ludzie z dziećmi opuścili i pozwolili się nagromadzić w wyniku używania kempingu. Myślę o rzeczach takich jak akceptowalne poziomy populacji “- powiedziała jedna z kobiet.

“Naprawdę uważam, że świat jest teraz przeciwko dziecku. W tej chwili w naszej strukturze społecznej nie będzie dobrze mieć dzieci. Nie możemy ich zdradzić “- dodał inny.

Śledź A. Pawłowskiego na Facebooku, Instagramie i Twitterze.