Masz krach? Kontroluj swoje życie

Frustracja, lęk, stres, zdenerwowanie i depresja: razem mogą doprowadzić do emocjonalnej erupcji lub tego, co niektórzy nazywają “stopieniem”. Czasami czujesz się tak emocjonalnie przytłoczony nieprzyjemnymi uczuciami, że nie możesz już ich kontrolować ani ukrywać przed nimi inni. To wtedy, gdy grasz lub masz emocjonalny krach. Może to przybrać formę drażliwości, kłapiąc na innych, płacząc, krzycząc, angażując się we wszelkiego rodzaju niezdrowe – nawet autodestruktywne – zachowania lub po prostu wycofując się ze świata.

Podczas gdy niektóre problemy mogą wydawać się przytłaczające w danym momencie, prawdopodobieństwo wystąpienia krachu na tydzień przed okresem jest znacznie większe. Strome obniżenie poziomu estrogenu i progesteronu w tym czasie powoduje, że większość kobiet czuje się ociężała, bardziej rozdrażniona i zestresowana. Nic dziwnego, że dla wielu kobiet trudniej radzić sobie z problemami przez 25 procent czasu. Uświadomienie sobie, że jesteś bardziej podatny na emocjonalny krach w tym czasie, jest dużą pomocą. Jeśli jesteś świadomy tego problemu, możesz poświęcić chwilę i przestać się denerwować myśląc: “O tak, moje hormony sprawiają, że jestem nerwowy, ale jestem naprawdę w porządku.” To jest łatwiejsze do zarządzania niż “I oszaleję. ”

Wiele czynników w twoim życiu może sprawić, że poczujesz się bardziej emocjonalnie przytłoczony. Jeśli masz problemy małżeńskie lub straciłeś pracę, zdobyć nowego szefa lub mieć dziecko, te stresujące sytuacje zwiększają prawdopodobieństwo, że małe rozdrażnienie przerodzi się w krach. Moja formuła krachu to: codzienny poziom stresu plus stan hormonalny plus umiejętności radzenia sobie z procesem równe prawdopodobieństwu krachu.

Ponieważ jest mało prawdopodobne, że będziesz w stanie zmienić poziom stresu w swoim życiu lub poziomie hormonów, jednym z czynników, nad którymi masz kontrolę, jest umiejętność radzenia sobie ze stresem. Oto kilka sposobów, aby się uspokoić i zmniejszyć stres w swoim życiu:

  1. Oddychać. Jeśli wszystko wydaje się naraz, zamiast eksplodować i wyładować swój gniew i frustrację, poświęć chwilę, aby zastanowić się, co się dzieje fizycznie. Możesz oddychać szybko, żołądek może być napięty, możesz nawet zacisnąć pięści. To prawdopodobnie oznacza, że ​​jesteś na krawędzi krachu. Poświęć chwilę, aby zdać sobie sprawę z tego, że jesteś bardzo zdenerwowany i powiedzieć sobie: “Cóż, oto nadchodzi.” Następnie weź trzy długie, powolne, głębokie oddechy, aby rozproszyć napięcie. Daje to czas na zastanowienie się, w jaki sposób powinieneś poradzić sobie z sytuacją.
  2. Ćwiczenie. Obróbka potu naprawdę zmniejsza stres. Niestety, kiedy jesteś naprawdę zestresowany, będziesz bardziej prawdopodobne, że przestaniesz chodzić na siłownię lub ćwiczyć. Nie siedź w domu. Jeśli czujesz się przytłoczony pracą lub w domu, pamiętaj, aby poświęcić czas na bieganie, wziąć udział w zajęciach jogi lub tańczyć. To naprawdę sprawi, że poczujesz się lepiej, nawet jeśli ćwiczysz tylko przez krótki czas każdego dnia.
  3. Zwierzać. Rozmowa z małżonkiem, przyjacielem, a nawet profesjonalnym terapeutą o tym, co naprawdę przeszkadza, zrobi ogromną różnicę. Poczucie, że ktoś inny rozumie, dlaczego jesteś tak zestresowany, sprawi, że poczujesz się lepiej. Pomyśl o tym jako o zaworze bezpieczeństwa.
  4. Zrelaksować się. Niezależnie od tego, czy chcesz słuchać muzyki, czy zanurzyć się w kąpieli bąbelkowej, pozwól sobie na relaks. Niestety, kobiety często odmawiają sobie takich odpustów, gdy są zdenerwowane, a to z kolei powoduje, że czują się jeszcze gorzej.

Oczywiście, jeśli zauważysz, że często odczuwasz niepokój lub jesteś w depresji lub masz kłopoty ze snem lub koncentracją, możesz potrzebować oceny od profesjonalnego terapeuty, aby ustalić, czy Twój problem wymaga leczenia.