Lekarze przekształcają ręce chłopca urodzonego bez kciuków

W chwili, gdy Jason Woodle po raz pierwszy zobaczył swojego nowonarodzonego syna w sali porodowej, jego bezpośrednią reakcją było zliczyć palce u rąk i nóg chłopca. Szybkie skanowanie ujawniło coś niezwykłego.

“Spojrzałem na pediatrę, a ja powiedziałem:” Myślę, że mamy tutaj brakujące cyfry “, powiedział Woodle, mieszkający w Charlottesville w stanie Wirginia, powiedział TODAY. “To była niespodzianka dla wszystkich w pokoju … to było naprawdę denerwujące.”

chłopak
Connor Woodle urodził się bez kciuków.Dzisiaj

Baby Connor urodził się w 2012 roku bez kciuków, rzadkiego stanu zwanego aplazja kciuka, który dotyka około jednego na 100 000 niemowląt. Dokładna przyczyna jest tajemnicą.

Podczas gdy brakujący palec lub dwa mogą nie wydawać się dużą sprawą w pełnym spektrum wad wrodzonych, Woodle i jego żona martwili się, co oznaczałoby dla przyszłości Connora.

“Moje pierwsze myśli brzmiały: jak on będzie w stanie funkcjonować w świecie? Wszystko, począwszy od pięciopalczastych rękawiczek, a skończywszy na byciu wędziskiem na wędkę, po możliwość grania w gry wideo “- powiedział. “Nawet coś tak prostego jak naciśnięcie klawisza spacji na klawiaturze – uważamy, że nasze kciuki są oczywiste”.

Rzeczywiście, przeciwstawny kciuk jest cudem anatomicznego projektu, pozwalającego nam chwytać i trzymać rzeczy, i dając nam możliwość uszczypnięcia się i chwytania. Spróbuj otworzyć butelkę lub zawiąż bez niej buty i szybko zdasz sobie sprawę z jej wartości.

W miarę jak dorastał, Connor nauczył się zbierać przedmioty pomiędzy swoim indeksem a środkowym palcem, jak krab, powiedział Woodle.

Ludzie mogą oczywiście przetrwać bez kciuków, ale nawet proste zadania stają się bardzo trudne, powiedział dr Bobby Chhabra, chirurg ortopeda i współzałożyciel University of Virginia Hand Center. Pewne zaburzenia genetyczne mogą powodować deformacje rąk płodu, które rozwijają się w pierwszych dwóch miesiącach ciąży, powiedział.

“To bardzo niezwykłe, że dziecko rodzi się bez obu kciuków i nadal ma cztery, w pełni funkcjonujące normalne inne palce” Chhabra zauważył przypadek Connora.

connor
Lekarze zmienili palce palców Connora w kciuki podczas dwóch skomplikowanych operacji.Dzisiaj

Tak więc lekarz postanowił stworzyć kciuki z palców wskazujących chłopca, stosując procedurę zwaną digitalizacją cyfrową. Każda złożona, wielogodzinna operacja – jedna na rękę – obejmowała obracanie palca wskazującego Connora, skracanie go, umieszczanie go tam, gdzie normalnie byłby kciuk, a następnie ponowne podłączanie naczyń krwionośnych i nerwów palca.

Chhabra musiał również upewnić się, że cyfra będzie mogła normalnie rosnąć, więc gdy Connor był dorosły, nie utknąłby w kciuku o wielkości dziecka.

“To niezwykle elegancka operacja” – powiedział Chhabra. “Jest to jedna z bardziej złożonych operacji, które wykonuję, ponieważ ręka dziecka jest bardzo mała. Struktury, naczynia krwionośne, nerwy – wszystko jest małe. “

Connor miał 1 rok, kiedy w ubiegłym roku miała miejsce pierwsza operacja – optymalny wiek do digitalizacji cyfr, ponieważ wtedy dzieci uczą się umiejętności ruchowych i mają niesamowitą zdolność adaptacji, powiedział Chhabra.

Jeśli dorosły miałby przejść tę samą procedurę, miałby trudności z nauczeniem się używania nowego kciuka, ponieważ dojrzały mózg nie ma takiej zdolności adaptacji, Chhabra dodał.

Woodle wciąż pamięta moment, gdy po raz pierwszy zobaczył nowego kciuka swojego syna.

“Byłem we łzach. To była dla mnie wielka rzecz, którą mogłem zobaczyć – powiedział Woodle. “Dla niego też. Przez pierwsze rozdanie, kiedy zdjąliśmy gitarę, podniósł rękę i jakby patrzył na swoją dłoń.

connor
Connor ma ścisłą przyczepność na zjeżdżalni z pomocą nowych kciuków.Dzisiaj

Po ukończeniu obu operacji chłopiec, który ma teraz 2 1/2 lat, “robi się fantastycznie” – powiedział Chhabra. Potrafi podnosić drobne przedmioty, podnosić ciężkie przedmioty, takie jak szklanka wypełniona mlekiem i używać kredek.

Operacje pozostawiły Connora trzema palcami i kciukiem na każdej dłoni, chociaż wiele osób nie zauważa, że ​​brakuje mu palca, Chhabra powiedział.

“U tych dzieci nadzieja polega na zapewnieniu im pełnego życia i zdolności do robienia wszystkiego, co każde inne dziecko może zrobić” – zauważył. “Perspektywy długoterminowe są bardzo dobre.”

Obserwuj A. Pawlowskiego w Google+ i na Twitterze.