Lato nie jest słoneczne dla wszystkich: jak to jest teraz mieć sezonową depresję

Kiedy nadejdzie maj, Lindsey Smith się wycofuje. Pomija pikniki, wędrówki, wakacje i dni basenu. Czasami po prostu siedzi na kanapie w klimatyzacji. Kiedy ludzie ją zapraszają, często odmawia. Jeśli idzie na wydarzenie, chce natychmiast wyjść.

“Po prostu nazywam to” ciemno. “W czerwcu po prostu ciemno. To dla mnie naprawdę trudne. Czuję, że muszę zrobić o wiele więcej, aby utrzymać, “Smith, 30, autor w Pittsburghu, powiedział TODAY. “Zacząłem mówić” Nienawidzę lata “, ale zmagałem się z sezonową depresją w lecie.”

Summertime, Seasonal affective Disorder
Przez lata Lindsey Smith po prostu myślała, że ​​nienawidzi lata. Ale okazuje się, że ma lato SAD. W listopadzie wyjechała na Islandię i do Danii i poczuła spokój w zimnej ciemności.Lindsey Smith

Depresja sezonowa, inaczej zwana chorobą afektywną sezonową (SAD), to rodzaj depresji spowodowanej zmieniającymi się porami roku. Większość wie o zimowym SAD, kiedy ludzie czują się przygnębieni podczas mrocznych zimowych miesięcy. Ale jest mniejsza grupa ludzi, którzy doświadczają lata SAD.

“To jest rzecz. Nie jest tak powszechny jak zimowy SAD “, powiedziała TODAY Kathryn Roecklein, adiunkt psychologii na Uniwersytecie w Pittsburghu. “Nie mamy wielu badań na letnim SAD.”

Istnieje jednak kilka teorii wyjaśniających, dlaczego sezony wpływają na depresję. W zimie, nie będąc wystawionym na wystarczającą ilość światła słonecznego i promienie UV zmieniają wewnętrzny zegar ciała, zegar biologiczny, i to powoduje, że niektórzy ludzie doświadczają depresji. To zrozumiałe, powiedział Roecklein. Mechanizmy stojące za letnim SAD są mniej zrozumiałe, ale prawdopodobnie nadal dotyczą tego, w jaki sposób światło słoneczne i promieniowanie UV przyczyniają się do tego, jak ludzie się czują.

“Upał, promieniowanie słoneczne i promieniowanie ultrafioletowe ograniczają zdolność ludzi do przyjemnych zajęć” – powiedziała. “To zmniejsza twój pozytywny nastrój i zwiększa depresję.”

Julie Wolfe odnosi się do tej teorii. Przez 22 lata mieszkała w Los Angeles i czuła się nieszczęśliwa w tak wielu słonecznych, gorących dniach.

“Byłem po prostu (nieszczęśliwy). Nie mogłem nic na to poradzić – powiedział 47-letni scenarzysta. “Nie mam cierpliwości. Jestem krótkotrwały. Po prostu tracę chłód. “

Wolfe nigdy nie poszedł na plażę i zabrał jej syna do Disneylandu, kiedy padało. W końcu przeprowadziła się do Connecticut, ponieważ pragnęła mrocznej, chłodnej pogody.

“Czuję się, jakbyśmy żyli naszym naturalnym życiem i nie tkwią w środku z klimatyzacją przez osiem miesięcy” – powiedziała.

Jak rozpoznać letnią SAD

Osoby z letnim SAD doświadczają podobnych objawów, jak te z zimowym SAD lub ciężką depresją, takie jak utrata zainteresowania zabawą, uczucie depresji, beznadziejności lub bezwartościowości i zmagania się z koncentracją. Do innych, bardziej powszechnych objawów SAD w lecie, należą:

  • Utrata apetytu i utrata masy ciała
  • Bezsenność
  • Podniecenie
  • Niepokój
  • Epizody gwałtownych zachowań

5 celebrytów, którzy otwierali się na temat swojego zdrowia psychicznego

22 maja 2017 r02:10

Dla Smitha jedzenie w lecie wydaje się trudne. Myśl o jedzeniu gorącego jedzenia zmienia jej żołądek. Niedawno zaczęła jeść więcej surowych warzyw lub koktajli tylko dlatego, że coś konsumuje.

“Nie chcę gotować. To tylko kolejny element ciepła “, powiedziała. “Więc staram się myśleć o różnych sposobach jedzenia”.

Co zrobić, jeśli wystąpią objawy

Podczas gdy eksperci rozumieją, że SAD występuje w lecie, wielu ludzi nie uważa, że ​​”powinni” być w depresji w ciepłych miesiącach. To może zmusić ich do robienia rzeczy, z których nie będą się cieszyć. Ale stwarza to również większy problem: nie proszą o pomoc.

“Istnieje prawdopodobnie” Hej, którego nie powinienem czuć w ten sposób “, który zdecydowanie hamowałby ich poszukiwanie i leczenie”, Dr. Thea Gallagher, dyrektor kliniki w Centrum Leczenia i Badania Lęku w Szkole Perelmana Medycyna na University of Pennsylvania, powiedział TODAY.

“To było bardzo mroczne miejsce”: jak potężny post Facebooka na temat depresji na Facebooku stał się wirusowy

27.07.201809:42

Leczenie obejmuje kognitywną terapię behawioralną i leki, a Gallagher zachęca ludzi do szukania pomocy, jeśli zauważą objawy letniego SAD lub depresji. Podkreśla, że ​​depresja ma miejsce przez cały rok.

“Pierwszym krokiem jest po prostu zaakceptowanie tego, co ludzie doświadczają. Jak wszystkie zdrowie psychiczne, czasami nie kontrolujemy, kiedy czujemy się pewni – powiedziała.

To, co sprawia, że ​​okres letni SAD jest bardziej skomplikowany, to fakt, że ludzie mają na to dużą presję mieć uczestniczyć nawet wtedy, gdy nie czują się na siłach.

“Są te dorozumiane oczekiwania i ludzie nie mówią o wyzwaniach” – powiedział Gallagher. “Możesz czuć się odizolowany i samotny, gdy wszyscy się bawią.”

Smith ma nadzieję, że świadomość pomoże innym ją lubić.

“Sądzę, że jest zdecydowanie bardziej piętno przed letnią depresją” – powiedział Smith. “Im więcej osób o tym powie, tym więcej osób uzyska pozwolenie na uzyskanie potrzebnej pomocy i wie, że nie są sami.”