Kiedy twój okres przynosi poważny ból głowy

P: Ilekroć dostaję mój okres, dostaję okropnego migrenowego bólu głowy. Jak mogę temu zapobiec??

ZA: Po pierwsze, wiedz, że nie jesteś sam. Jedna czwarta wszystkich kobiet cierpi na migrenę, a prawie trzy czwarte z nich ma migreny związane z ich cyklem miesiączkowym.

Podobnie jak bóle porodowe, migreny są niewątpliwe. Najpierw czujesz się całkowicie wrażliwy, a następnie “widzisz światła” lub odczuwasz mrowienie lub drętwienie. (Ta “aura” występuje u 20% osób z migrenami.) Następnie pojawia się intensywny, pulsujący ból, zwykle po jednej stronie głowy. Mogą wystąpić mdłości lub nawet wymioty. Światło i ruch pogarszają ból. Wszystko, co chcesz zrobić, to zataić się w ciemnym, cichym pokoju.

Nie jest jasne, dlaczego niektórzy ludzie są podatni na migrenę. Ale wydaje się, że migreny menstruacyjne są powiązane z wahaniami poziomu estrogenu.

Tuż przed twoim okresem spada poziom estrogenu. Wpływa to na neuroprzekaźniki mózgu i wrażliwość receptorów, które wychwytują ich wiadomości. Naczynia krwionośne rozszerzają się, nerwy są uczulone, a mięśnie kurczą się.

Rozwiązanie bez recepty?

Leki bez recepty, przyjmowane na długo zanim wydaje się, że ich potrzebujesz, mogą pomóc w zapobieganiu menstruacyjnym migrenom. Dwie tabletki naproksenu (takie jak Aleve) dwa razy dziennie lub dwie tabletki ibuprofenu dwa lub trzy razy dziennie.

Rozpocznij te pięć do siedmiu dni, zanim spodziewacie się okresu. Te leki hamują produkcję prostaglandyn, które są substancjami uwalnianymi w czasie miesiączki, powodującymi skurcze i promujące ten straszny ból głowy.

Pigułka może pomóc

Pigułki antykoncepcyjne, gdy są odpowiednio stosowane, nie tylko zmniejszają wydzielanie prostaglandyn (a zatem związane z nimi skurcze), ale mogą również zapobiegać migrenom miesiączkowym. Ponieważ spadek estrogenu wydziela ból głowy, jeśli zapobiegasz spadkowi, zapobiegasz bólom głowy.

Aby to zrobić, musisz wziąć pigułki “jednofazowe” o niskiej dawce. Zawierają one taką samą ilość hormonów w każdej pigułce, w przeciwieństwie do różnych poziomów w tabletkach “wielofazowych” lub “trójfazowych”.

Możesz użyć pigułki jednofazowej, aby utworzyć “wydłużony cykl”, przyjmując go przez kilka miesięcy na raz i pomijając pigułki “placebo” zawarte w zwykłym schemacie antykoncepcji. Zapobiegnie to zmniejszeniu się estrogenu i uzyskaniu miesiączki. (Dotyczy to również innej pigułki niezwiązanej z cyklem zwanej Seasonale.)

Po kilku miesiącach, kiedy zażyjesz pigułki placebo i dostaniesz swój okres, migrena prawdopodobnie powtórzy się. W tym momencie zwykle przepisuję plaster estrogenu, rodzaj stosowany w terapii hormonalnej. Łatka powinna być nakładana dwa lub trzy dni przed początkiem miesiączki, aby poziom estrogenu nie spadł. Plaster (w dawkach od 0,50 do 0,75 mg) zapewnia wystarczającą ilość estrogenu, aby zapobiec migrenie, ale nie na tyle, aby zapobiec miesiączce.

W pewnym momencie stosowanie estrogenów lub pigułek antykoncepcyjnych nie było zalecane dla osób cierpiących na migrenę, ponieważ uważano, że mogą zwiększyć ryzyko udaru. Ale Międzynarodowe Stowarzyszenie Chorych na Ból głowy wierzy teraz, że pigułka jest bezpieczna dla kobiet z migrenami, pod warunkiem, że nie mają czynników ryzyka choroby wieńcowej lub naczyniowej. Sugerują jednak, że nie stosuje się go, jeśli migrena jest poprzedzona znaczną aurą przedmigrenową (która może obejmować częściowy paraliż lub problemy z mową).

Zwykłe stare środki przeciwbólowe

Jeśli te podejścia nie zadziałają – lub nie możesz ich z jakiegoś powodu wykonać – będziesz musiał użyć środków przeciwbólowych lub specyficznych leków przeciwmigrenowych.

Wiele kobiet stosuje leki łączące acetaminofen (tylenol) lub aspirynę z kofeiną. Pomagają, ale czasami prowadzą do “odbicia”, szczególnie jeśli przyjmujesz lek przez kilka dni.

Następnie są leki na receptę zwane tryptanami (Imitrex jest wiodącą marką), które są specjalnie opracowane do pracy z migrenami. Są przyjmowane w postaci pigułki, zastrzyku lub sprayu do nosa na początku migreny.

Ponadto czasami można zmniejszyć lub zapobiec migrenom przy długotrwałym stosowaniu leków, takich jak trójpierścieniowe lub antydepresanty SSRI, leki przeciwpadaczkowe lub beta-adrenolityki.

Reomman’s Bottom Line: Twoje okresy nie muszą być takim bólem nad szyją. Przy odpowiedniej terapii; możesz uniknąć torturowania migreny menstruacyjnej.

Dr Judith Reichman, medyczna pomoc medyczna “Today” na temat zdrowia kobiet, od ponad 20 lat praktykuje położnictwo i ginekologię. Znajdziesz wiele odpowiedzi na swoje pytania w jej najnowszej książce “Slow Your Clock Down: The Complete Guide to Healthy, Younger You” opublikowanej przez Williama Morrowa, oddział HarperCollins.

PROSZĘ ZWRÓCIĆ UWAGĘ: Informacje w tej kolumnie nie powinny być interpretowane jako zapewniające konkretną poradę medyczną, ale raczej w celu zaoferowania czytelnikom informacji w celu lepszego zrozumienia ich życia i zdrowia. Jego celem nie jest zapewnienie alternatywy dla profesjonalnego leczenia lub zastąpienia usług lekarza.