Julianne Hough otwiera się na temat endometriozy: “Po prostu pomyślałem, że to normalne”

Przez lata Julianne Hough cierpiała z powodu bolesnych okresów i ostrych, wyniszczających bólów w jej brzuchu – agonii, którą odrzuciła jako kolejna część bycia kobietą.

Okazuje się, że to coś więcej: w 2008 roku zdiagnozowano u niej endometriozę. Hough jest prawie sam – stan dotyczy około 1 na 10 kobiet. (Inne gwiazdy, w tym Lena Dunham i Padma Lakshmi, również otworzyły się na temat stanu w ostatnich latach.)

Julianne And Derek Hough Move Beyond Live On Tour - New York, New York
Dni rodzeństwa Julianne Hough i Derek Hough występują w Nowym Jorku na początku tego roku. Noam Galai / Getty Images

Teraz zawodniczka “Dancing With the Stars” ma nadzieję, że jej historia zachęci inne kobiety, które mają podobne objawy, aby przestały je ignorować i zostały sprawdzone. Nie ma lekarstwa na endometriozę, chorobę, w której tkanka wyściełająca macicę zaczyna rosnąć na zewnątrz, co może powodować silny ból miednicy, ból pleców, skurcze, a nawet bezpłodność.

“To wydaje się ostrym, sztyletowym bólem i prawie natychmiast”, powiedział Hough. “Pojawia się znikąd i nagle będę jak” Oh, cholera “, a następnie będzie trwać przez minutę, a następnie odejdzie, a następnie kolejny ostry ból, a następnie ustąpi.”

“A dla mnie, zdarza się to zazwyczaj trzy lub cztery razy dziennie, przez pięć minut” – kontynuowała. “A potem nic mi nie jest.”

Nina Dobrev celebrates the harper by Harper's BAZAAR September Issue with an Event Presented By Sephora In LA
Przez lata Julianne Hough odgarniała bóle z jej endometriozy: “(myślałem), och, to tylko kobieca sprawa, jestem twardym ciastkiem, jestem tancerzem, mogę sobie z tym poradzić”, powiedziała TODAY.Stefanie Keenan / Getty Images

Hough występowała na scenie “Dancing With the Stars” prawie dziesięć lat temu, kiedy doświadczyła bólu, który był tak zły, że jej matka, która przypadkiem znalazła się na widowni, rzuciła ją na pogotowie.

“Najtrudniejsze było to, że znalezienie właściwej diagnozy zajęło dużo czasu”, powiedział Hough, powtarzając wspólną skargę kobiet z endometriozą. (Według Endometriosis Foundation of America wiele kobiet przechodzi dekadę, zanim kiedykolwiek zostaną zdiagnozowane.)

“W ciągu trzech dni poszliśmy do trzech lub czterech różnych lekarzy” – dodała.

Chociaż nie ma lekarstwa na endometriozę, istnieją sposoby leczenia. Proste środki zaradcze, takie jak poduszki grzejne, mogą zapewnić ulgę, a także leki i nowe urządzenia, a także opcje chirurgiczne. Hough natychmiast poddano laparoskopii w celu usunięcia wzrostu.

Endometrioza może zwiększać ryzyko chorób serca u młodych kobiet

30 marca 2016 r00:27

“To pomogło, ale na pewno jest to coś, z czym wciąż mieszkam i wraca” – powiedział Hough. – Właściwie to jest z powrotem z zemsty.

Kiedy ludzie nie wiedzą o jej endometriozie i są świadkami tego, co nazywa “epizodem”, może to być alarmujące.

“Kiedy mój mąż pierwszy raz zaczął się ze mną spotykać, to by się stało i nie mogłem rozmawiać z nim, żeby mu powiedzieć, co się dzieje, więc on był przerażony,” powiedział Hough. “On jest jak:” Musisz mi powiedzieć, co się dzieje “. Mówiłem: “Jedna sekunda, jedna sekunda”. A potem powiedziałem mu, a on powiedział: “O mój Boże, dosłownie miałem wezwać karetkę”.

Dla niej, coś innego, co pomogło, to tylko poznanie choroby. (A ona namawia inne kobiety, aby zrobiły to samo poprzez sponsorowaną kampanię pod tytułem “Poznaj MNIE w endometriozie”).

“To daje ci spokój ducha, jak imię bólu”, powiedziała. “Po prostu wiedząc, że nie jestem jedynym, który to odczuwa i nie reaguję nadmiernie, daję więcej współczucia dla tego, jak się czuję.” To jest OK, nie musisz być tym Friggin, mistrzu świata, po prostu usiądź Julianne, wiesz?