Jedzenie dla zdrowia mózgu: Jakie kobiety powinny wiedzieć o diecie i chorobie Alzheimera

Wielu pacjentów wciąż przychodzi do mnie po tym, jak rozwinęli chorobę, ale większość ludzi przychodzi już wcześniej – więc ich nie rozwijają. Szczególnie kobiety koncentrują się na mózgu.

Po tym wszystkim, jaki jest sens w upewnianiu się, że nie masz choroby serca lub raka, jeśli twój mózg przestał działać tak jak kiedyś? Wraz z czerwcowym oznaczeniem Alzheimera i Miesiąca świadomości mózgu, Amerykańskie Stowarzyszenie Alzheimera przewiduje, że częstość występowania Alzheimera może potroić się do roku 2050. Obecnie dotyka około 5,7 miliona Amerykanów i pozostaje szóstą najczęstszą przyczyną śmierci, zabijając więcej osób każdego roku niż raka piersi i prostaty łączny.

Jeśli jesteś kobietą, masz większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się choroby Alzheimera niż mężczyzny. Przyczyną może być po części hormon, który ma ogromny wpływ na zdrowie kobiety: estrogen. Chroni organizm przed wieloma chorobami, a gdy zapadają w niego zapasy – jak wtedy, gdy kobieta wchodzi w okres menopauzy – nasze narządy, w tym nasz mózg, mogą działać przeciwko nam. Pomimo tej wiedzy trwa dyskusja nad hormonalną terapią zastępczą (HRT) oraz wszystkimi jej zaletami i wadami. Czy jest to jedyny sposób, aby chronić nasz umysł i pamięć, czy też dieta może odgrywać rolę?

Maria Shriver wyjaśnia, co kobiety powinny wiedzieć o chorobie Alzheimera

13 listopada 2017 r04:26

Estrogen i zdrowie mózgu

Kilka badań wskazuje, że dodatkowy estrogen może w rzeczywistości chronić mózg przed niekorzystnymi zmianami związanymi z otępieniem i chorobą Alzheimera. Badanie z roku 2017 w czasopiśmie Neurology wykazało, że kobiety, które rozpoczęły HTZ na początku menopauzy, zmniejszyły ryzyko choroby Alzheimera dziesięć lat później. Inne badania wskazują, że kobiety na HTZ mają lepszą pamięć roboczą i niższą wczesną śmiertelność. Co więcej, badania pokazują, że kobiety po menopauzie, które przyjmują estrogen mają lepszą strukturę mózgu i mniejsze ryzyko demencji. Argument za objęciem HRT w celu ochrony mózgu jest przekonujący, ale to dopiero początek. Inne czynniki stylu życia (i genetyki) również odgrywają ważną rolę.

Czy możemy uzyskać estrogen z naszej diety??

Hipokrates powiedział kiedyś: “Niech jedzenie będzie lekarstwem”. Wielu z moich pomenopauzalnych pacjentów ucieleśnia tę koncepcję, gdy rozważają ich zdrowie mózgu i odpowiadające im spadki estrogenu. Często widzę, jak dodają do swojej diety produkty estrogenowe. Te produkty faktycznie naśladują estrogen w organizmie i obejmują:

  • soja
  • niektóre rośliny strączkowe, takie jak ciecierzyca i fasola fava
  • siemię lniane
  • ziarenka sezamu
  • niektóre warzywa kapustne, takie jak jarmuż i brokuły
  • morele
  • owies

Kluczem jest spożywanie tych produktów w ich całej formie, w przeciwieństwie do czegoś wytwarzanego w fabryce żywności. Oznacza to, że twój baton proteinowy z izolatami soi lub że kukurydziany wiaderko z nasionami lnu w nim się nie liczy. Badanie przeprowadzone w 2017 r. Wykazało, że całe źródła soi mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka zgonu u kobiet z niektórymi rodzajami raka piersi, a także mogą pomóc w uniknięciu zmian w mózgu związanych z chorobą Alzheimera. Podobnie jak HRT, nawet te pokarmy mogą być problematyczne dla niektórych kobiet z niektórymi rodzajami raka piersi i nadal mogą być kontrowersyjne podejście do poprawy zdrowia mózgu.

Bez względu na to, czy wybierasz się na drogę HRT, czy wybierasz bardziej naturalną opcję, twoje ogólne czynniki żywieniowe i styl życia są prawdopodobnie najsilniejszymi komponentami chroniącymi twój mózg. A to dlatego, że typowa zachodnia dieta z dużą ilością czerwonego mięsa (w tym przetworzone opcje, takie jak bekon, kiełbasa i hot-dogi), cukier, pozbawione ziaren zbóż, ultra przetworzone produkty “pokarmowe” i towarzyszący im styl kanapek ziemniaczanych mogą odgrywać znacznie większą rolę w przewidywaniu twoich szans rozwoju demencji i choroby Alzheimera.

Nowe badanie łagodzi od dawna obawy o hormonalną terapię zastępczą

12 września 2017 r01:42

Sprawdzona metoda ochrony naszych mózgów

W 2015 r. Pojawił się plan odżywiania, zwany dietą MIND (Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay), w celu obniżenia szans na postawienie diagnozy Alzheimera. Zadziwiającym aspektem było to, że korzyści dla mózgu można było zaobserwować nawet wtedy, gdy nie nastąpiło ścisłe przestrzeganie diety. Jedno z badań wykazało, że dieta MIND obniżyła ryzyko Alzheimera aż o 53 procent przy ścisłym przyleganiu i o około 35 procent przy umiarkowanej przyczepności.

“Twoje ogólne czynniki żywieniowe i styl życia są prawdopodobnie najsilniejszym składnikiem chroniącym twój mózg”

Składniki diety MIND otaczają włączenie zdrowej żywności mózgowej, takiej jak jagody, orzechy, zielone warzywa liściaste, fasola, pełne ziarna, oliwa z oliwek, ryby, umiarkowane spożycie wina i drób; oraz wykluczenie środków spożywczych, które mogą promować chorobę, takich jak czerwone mięso, żywność obciążona cukrem, wysokotłuszczowa żywność mleczna i smażona.

Najlepsze pokarmy dla twojego mózgu…

20 kwietnia 2014 r04:41

Mózg uwielbia jagody i ćwiczenia

Oprócz stosowania podejścia śródziemnomorsko-DASH, dodanie dodatkowych jagód i regularna rutynowa rutyna również znacznie się rozwiną. Uważa się, że antocyjany w jagodach pomagają opóźnić spadek funkcji poznawczych i poprawić ogólne funkcjonowanie mózgu. Po zakończeniu zbierania borówek zasznuruj buty do tenisa. Badanie 2018 w Journal of Alzheimer’s Disease wykazało, że brak ćwiczeń przyspieszył pogorszenie ważnych włókien nerwowych w mózgu, co spowodowało słabszą białą materię i niższe funkcjonowanie mózgu.

Tajemnica jest kontynuacją tego, dlaczego niektórzy ludzie dostają Alzheimera, a inni nie. Ale wiemy to: wpływa na kobiety w alarmującym tempie, a dieta odgrywa ważną rolę. Omówienie opcji z lekarzem jest pierwszym krokiem, ale w międzyczasie oczyszczenie diety i przenoszenie jej na pewno będzie miało pozytywny wpływ.

Kristin Kirkpatrick, MS, R.D., jest kierownikiem usług wellness odżywiania w Cleveland Clinic Wellness Institute w Cleveland w stanie Ohio oraz autorką “Skinny Liver”. Śledź ją na Twitterze @KristinKirkpat.