Jak rozpoznać narcyzm: Badanie ujawnia jedyne pytanie, które należy zadać

Ciekawe, czy ten nowy facet, którego widzisz, jest pełen siebie? Czy twój najlepszy przyjaciel wydaje się troszczyć tylko o “mnie, mnie, mnie”? Zastanawiasz się, czy wschodząca gwiazda w pracy ma duże, tłuste ego? Wszystko, co musisz zrobić, to zapytać. Nowy raport stwierdza, kiedy ludzie pytani są, czy są narcystyczni, odpowiadają dokładnie.

“Jeśli chodzi o samoświadomość, mają tendencję do bycia w zgodzie ze świadomością, że nie są naprawdę mili ani super mili” – mówi Sara Konrath, główny autor artykułu opublikowanego w PLOS ONE oraz adiunkt w Indiana University Lilly Family School Filantropii.

Narcystyczni ludzie mają zawyżone ego; często czują się uprawnieni, wyjątkowi i niezrozumiani z powodu tych cech i często zrazili się do siebie nawzajem. Doświadczają także mniej empatii w stosunku do innych.

Czy jesteś narcyzem? Odpowiedz na to pytanie…

Aug.06.201401:15

“Myślę, że sam narcyzm jest negatywny” – mówi Robert Rowney, lekarz pracujący na Wydziale Psychiatrii i Psychologii w Cleveland Clinic, który nie był zaangażowany w to badanie. “To naprawdę wygląda inaczej niż zaufanie.”

Istnieją badania mające na celu ustalenie, czy ktoś cierpi na narcyzm i narcystyczne zaburzenie osobowości, ale kwestionariusze te obejmują aż 40 pytań. Pewnego wieczoru Konrath wraz z kilkoma kolegami rozmawiali z innym współpracownikiem, który uważali za narcystyczny. Kiedy ktoś zapytał, co studiował Konrath, wspomniała o narcyzmie, a samozwańczy kolega odważnie ogłosił, że jest narcyzem..

“Pomyślałem sobie, że byłoby to naprawdę interesujące pytanie, aby zapytać [ludzi], czy wiedzą, czy są narcyzem” – mówi. Co by było, gdyby wystarczyło jedno pytanie, by zidentyfikować zaburzenie osobowości??

Kanye West attends the Cannes Lions 2014
Czy Kanye West nazywałby się narcyzem? Rozważ cytat, który powiedział New York Timesowi w 2013 r .: “Jestem tak wiarygodny i tak wpływowy i tak istotny, że będę zmieniać rzeczy”.Lionel Cironneau / Today

Konrath i współpracownicy zidentyfikowali pytanie, które dało najdokładniejszą odpowiedź. Pytanie: “W jakim stopniu zgadzasz się z tym stwierdzeniem:” Jestem narcyzem “(uwaga: słowo” narcyz “oznacza egoistyczne, skupione na sobie i próżne).” Ludzie oceniają, ile zgadzają się w skali od jednego do siedmiu, z których jeden jest “mało prawdziwy ode mnie”, a siedem jest “bardzo prawdziwe ode mnie”. 

Następnie naukowcy poprosili ludzi o odpowiedź na jedno pytanie, co nazywają skalą narcyzmu pojedynczej rzeczy lub SINS, a także wypełnienie dłuższego kwestionariusza narcyzmu. Dopasowane wyniki; osoby zidentyfikowane jako narcystyczne w tradycyjnych metodach, podobnie jak w przypadku SINS.

Chociaż pojedyncza ankieta pytań nie powinna zastępować tradycyjnych testów do celów diagnostycznych, SINS może być cenny. Jeśli badacze przeprowadzają ankiety online lub telefoniczne i nie mają wystarczająco dużo czasu na pełną ocenę narcyzmu, SINS zapewni porównywalny wynik.

“Jeśli masz 6 lub 7 lat, jesteś w 95 najlepszych [procentach] … [Jesteś] najbardziej narcystyczny”, mówi Konrath.

Kuszące, jak mogłoby się wydawać nasze randki, przyjaciele, współpracownicy, dzieci lub sąsiedzi, jeśli są narcystyczni, wiedząc, że odpowiedź jest prawdopodobna, Konrath odradza to.

“Niekoniecznie oznacza to kategoryzowanie osób spoza badań”, mówi, dodając, że nie znajdziemy narcyzów na każdym rogu.

“Ktoś, kto mówi, że [jest narcystyczny] jest dość rzadki i myślę, że to dobra wiadomość”.