Jak bezpieczne jest napromieniowanie żywności?

Każdego roku ponad 300 000 ludzi choruje na choroby przenoszone przez żywność, a prawie 5000 z nich umiera. Czy napromieniowanie żywności może zwiększyć bezpieczeństwo dostaw żywności? W tej kolumnie przyjrzę się bliżej tej gorącej debatowanej formie zimnej sterylizacji.

Co to jest napromieniowanie żywności?
Napromieniowanie żywności to proces, w którym energia wykorzystywana jest do zabijania bakterii, w tym E. coli, w różnych produktach spożywczych, od mięsa i drobiu, owocach i warzywach, po przyprawy. Jest to to samo, co energia używana w kuchenkach mikrofalowych. Proces ten, zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków, jest stosowany w tym kraju od 1972 roku. Nie tylko zabija bakterie, ale też może zwiększyć długość okresu przechowywania produktów, czyniąc owoce i warzywa mniej podatnymi na psucie.

Pomyśl o napromieniowaniu jako metodzie sterylizacji, podobnie jak pasteryzacja mleka, która wykorzystuje ciepło do zabijania bakterii. Napromieniowanie wykorzystuje pasma energii świetlnej, aby zabić bakterie, i dlatego jest znane jako sterylizacja na zimno. Nigdy nie pomyślelibyśmy o piciu mleka, które nie było pasteryzowane, ale wiele osób interesuje się napromienioną żywnością. Czemu? Wbrew temu, co brzmi jak napromieniowane jedzenie, NIE jest radioaktywne. W rzeczywistości badania naukowe nie wykazują żadnych problemów związanych z bezpieczeństwem podczas spożywania napromienionej żywności. Astronauci spożywają napromienioną żywność w kosmosie, podobnie jak pacjenci hospitalizowani, którzy mają upośledzony układ odpornościowy.

Czy napromieniowanie żywności jest bezpieczne?
Ponad 40 lat badań naukowych pokazuje, że proces ten jest bezpieczny. Promienna energia zabija bakterie w żywności, ale nie dotyka bezpośrednio jedzenia. Większość ludzi nie wie, że napromieniowana mąka pszenna, przyprawy i ziemniaki są dostępne w tym kraju od 18 lat. Napromienianie żywności jest szeroko badaną technologią przetwarzania żywności. FDA zatwierdziła napromieniowanie wołowiny, wieprzowiny, jagnięciny i drobiu, owoców i warzyw, ziaren i przypraw – zarówno w celu zabicia bakterii, jak i przedłużenia okresu przydatności do spożycia żywności.

Czy napromienianie wpływa na odżywianie?
FDA zatwierdziła stosowanie zimnej sterylizacji dla różnych produktów spożywczych. Podczas gdy mięso i inne źródła białka nie wykazują zmiany tekstury ani zawartości składników odżywczych, poszczególne owoce i warzywa mogą wykazywać pewną zmianę tekstury (papkowatość) i pewne zmniejszenie zawartości składników odżywczych. Jednak smak potrawy wydaje się być nienaruszony. Napromieniowanie nie wytwarza żywności.

Jakie są obawy?
Niektóre grupy konsumentów uważają, że promienista energia używana do zabijania bakterii w żywności zmienia skład żywności i czyni ją niebezpieczną. Ponad 40 lat dowodów naukowych pokazuje, że to nieprawda. (Jedno z badań wykazało, że dziewięć na 10 osób spróbuje napromienionej żywności, gdy tylko zrozumie proces).

Jednak inni krytycy twierdzą, że zastosowanie tej technologii zamaskuje podstawowe problemy związane z produkcją żywności, która produkuje bakterie w pierwszej kolejności. Oznacza to, że jeśli żywność zostanie napromieniowana, producenci żywności nie będą zwracać uwagi na maksymalizację bezpieczeństwa żywności w procesie produkcyjnym.

Czy napromieniona żywność sprawia, że ​​gotowanie jest bezpieczniejsze?
Podczas gdy skażenie bakteryjne można w dużym stopniu zredukować poprzez sterylizację na zimno, zasady bezpieczeństwa żywności nadal obowiązują przy przetwarzaniu surowych mięs i produktów. Dokładne mycie rąk po obróbce surowej żywności jest koniecznością. Unikaj mieszania surowych i gotowanych produktów mięsnych rękami lub nożami. Używając jednorazowej powierzchni cięcia (papierowej płyty) lub przełóż deskę do krojenia przez zmywarkę. Restauracje mają swoje własne przepisy kontrolne, aby zapewnić zdrową obsługę żywności.

Dolna linia Dr. Fernstroma: Napromieniowanie żywności może być bardzo pomocne w ograniczaniu chorób przenoszonych przez żywność poprzez niszczenie szkodliwych bakterii i opóźnianie zepsucia. Jest bezpieczny i skuteczny, ale istnieje wiele nieporozumień w jego użyciu. Chociaż są dostępne w niektórych supermarketach, z większymi obawami konsumentów dotyczącymi chorób przenoszonych przez żywność, możemy zaobserwować, że produkty te pojawiają się bardziej regularnie.

Madelyn Fernstrom, Ph.D., CNS, jest założycielką i dyrektorem Profesor nadzwyczajny psychiatrii, epidemiologii i chirurgii na University of Pittsburgh School of Medicine, Fernstrom, jest również certyfikowanym specjalistą od żywienia z Amerykańskiego College of Nutrition.

PROSZĘ ZWRÓCIĆ UWAGĘ: Informacje w tej kolumnie nie powinny być interpretowane jako zapewniające konkretną poradę medyczną, ale raczej w celu zaoferowania czytelnikom informacji w celu lepszego zrozumienia ich życia i zdrowia. Jego celem nie jest zapewnienie alternatywy dla profesjonalnego leczenia lub zastąpienia usług lekarza.