Jajka mogą rzeczywiście być dobre dla twojego serca, odkrywa nauka

Przez lata mówiono nam, aby unikać jaj, ponieważ są one bogate w cholesterol – wielki winowajca w chorobach serca. Ale duże nowe długoterminowe badanie sugeruje, że jaja mogą rzeczywiście pomóc chronić twoje serce.

Chińscy naukowcy odkryli, że ludzie, którzy spożywają jajka dziennie mogą znacznie zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu do jedzenia bez jaj, wynika z raportu opublikowanego w czasopiśmie medycznym Heart.

Śmiało, zjedz te jajka! 3 mity o cholesterolu odpadły

11 kwietnia 2015 r01:54

Jajka zawierają cholesterol, ale są też pełne biologicznie aktywnych składników odżywczych, które “mogą pomóc w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego za pośrednictwem różnych ścieżek” – powiedział dr Liming Li, profesor w Szkole Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Pekińskim.

“Jaja zawierają wysokiej jakości białko. Wcześniejsze badania wykazały, że wysokiej jakości białko powoduje większą sytość i zmniejsza ilość spożywanych pokarmów “- dodaje Li.

Mimo to, jak zauważył Li, badania nad jajkami przyniosły mieszane rezultaty, częściowo podejrzewa, ponieważ były zbyt małe.

W przypadku badania obserwacyjnego Li i jego współpracownicy obserwowali 416.213 ochotników, którzy nie chorują na raka, choroby układu krążenia i cukrzycę przez średnio prawie dziewięć lat.

Na początku badania 13,1 procent uczestników zgłosiło dzienne spożycie jaj, a 9,1 procent zgłosiło brak lub bardzo rzadką konsumpcję. W trakcie badania 83.977 wolontariuszy rozwinęło chorobę serca, która zabiła 9 985 osób.

Kiedy Li i jego koledzy porównali codziennych konsumentów jajek z tymi, którzy unikali jedzenia, stwierdzili znaczącą różnicę. Ludzie, którzy jedli jajko dziennie, byli o 28 procent rzadziej zabici przez udar krwotoczny, a 18% rzadziej umierają z powodu choroby serca.

Dr Oz ujawnia, które pokarmy są dobre na choroby serca, przewlekły ból

26 września 2017 r04:56

Li pozwala na pewne zastrzeżenia, jeśli chodzi o stosowanie wyników do Amerykanów. “Amerykanie mogą różnić się ogólnymi nawykami żywieniowymi i innymi stylami życia od Chińczyków” – powiedział.

Mimo to Li zauważył, że badania przeprowadzone u Amerykanów bez cukrzycy wykazały, że spożycie jaj nie było szkodliwe.

Ważne jest, aby przyjrzeć się tym odkryciom w kontekście innych badań, powiedziała Megan Grant, dietetyk kliniczny w Szpitalu Magee-Womens University of Pittsburgh Medical Center.

Badania pokazują, że ludzie mogą bezpiecznie jeść jajka z umiarem, powiedział Grant.

Ponieważ chińskie badanie było obserwacyjne, nie dowodzi przyczyny i skutku. Ale możliwe jest, że jaja mogą być korzystne “o ile są częścią dobrze zaokrąglonej diety” – dodał Grant. “Są dużo niższe w tłuszczach nasyconych niż wiele innych źródeł białka, takich jak kurczak czy czerwone mięso. Jeśli użyjesz ich jako substytutu tych białek, to jajka mogą rzeczywiście mieć zdrowe serce. “

Dr Sadiya Khan, profesor kardiologii w Feinberg School of Medicine w Chicago, była bardziej ostrożna w swoich reakcjach na nowe odkrycia. Dla ludzi, którzy są ogólnie w dobrym zdrowiu z niskim poziomem cholesterolu, jajeczko może być idealnie w porządku, powiedział Khan, ale inni mogą chcieć zachować ostrożność.

“Podejmuję indywidualne podejście” – dodała. “Najważniejszą rzeczą jest dążenie do osiągnięcia najlepszej ogólnej jakości diety. Jeśli uwzględni się jajka, najważniejszą rzeczą jest umiar i z zastrzeżeniem, że dana osoba ma bardzo niskie ryzyko sercowo-naczyniowe i ma niski poziom cholesterolu w surowicy – to nie jest większość z nas. “