Ile soli, tłuszczu i węglowodanów dziennie jest w porządku? 7 rzeczy, których nie wiedziałeś

Sól, tłuszcz i węglowodany: są najbardziej popularnymi składnikami naszego zaopatrzenia w żywność. Ciało ludzkie wymaga wszystkich trzech dla dobrego zdrowia, ale jest tak wiele nieporozumień na ich temat.  

Ile soli, tłuszczu, węglowodanów należy spożywać codziennie?

14 stycznia 2015 r04:07

Dokonywanie niewielkich zmian w wyborze żywności może często mieć duży wpływ na Twoje zdrowie. To łatwe, gdy znasz fakty. 

SÓL

Jeśli chodzi o sól, trochę idzie daleko. 

Ciało ludzkie nie może przetrwać bez soli; wspiera normalne funkcjonowanie mięśni w celu skurczu i relaksu, przekazywanie prawidłowych sygnałów dla mózgu i układu nerwowego, a także ogólną równowagę soli i wody. 

Tylko około 2300 mg sodu – łyżeczka soli – jest potrzebna do utrzymania dobrego stanu zdrowia ludzi bez czynników ryzyka związanych z chorobą sercowo-naczyniową związaną z sodem. Zaleca się spożycie 1 500 mg na dobę u osób z grupy ryzyka, w tym osób w wieku 51 lat i starszych, lub u których występuje wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca lub choroba nerek, a także u osób w Afganistanie w każdym wieku.. 

Większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, ile ich konsumuje.

1. Prawie 80 procent sodu w żywności pochodzi z przetworzonej i pakowanej żywności; wytrząsarka solna dostarcza mniej niż 10 procent spożywanej soli dziennie.

2. Przyprawy takie jak sos sojowy i ketchup są głównym źródłem dietetycznego sodu. Sód jest “ukryty” w potrawach takich jak chleb, krewetki i szwajcarski boćwina.

TŁUSZCZ

Istnieje wiele wątpliwości co do tego, ile i jaki rodzaj tłuszczu jeść dla dobrego zdrowia. Jeśli chodzi o tłuszcz, mniej nie zawsze znaczy lepiej. Rodzaj tłuszczu spożywanego wraz z całkowitą dzienną ilością są kluczowymi czynnikami dla dobrego zdrowia.

3. Wybierz płynne tłuszcze na stałe tłuszcze przez większość czasu. W temperaturze pokojowej zdrowsze tłuszcze nienasycone są płynne (np. Oliwka, krokosz barwierski i olej kukurydziany) i nasycone są stałe (masło, olej kokosowy).

4. Łączna ilość kalorii z tłuszczów dietetycznych. Zdrowe tłuszcze mają te same kalorie co niezdrowe tłuszcze, a zdrowe wytyczne to od 25 procent do 35 procent dziennych kalorii.

5. Tłuszcz jest bardzo satysfakcjonującym składnikiem odżywczym i promuje przedłużoną pełnię. W tym trochę tłuszczu w każdym posiłku może wspierać zdrową i skuteczną utratę wagi.

WĘGLOWODANY

Węglowodany są preferowanym i głównym źródłem paliwa dla ciała. Wszystkie pokarmy można przekształcić w prosty cukier, który będzie używany przez wszystkie komórki ciała. Jednak diety węglowodanów różnią się znacznie. Węglowodany są głównymi nośnikami tłuszczu (chipsów) i dodanych cukrów (ciastek, ciast, cukierków) i nie należy mylić ich z inteligentnymi węglowodanami występującymi w przyrodzie.

6. Wybierz węglowodany bogate w błonnik. Skoncentruj się na owocach i warzywach – bogatych w błonnik i wodę – jako główne źródło węglowodanów dietetycznych. Ogranicz spożycie skrobiowo-węglowodanowych (takich jak chleb, ryż, makaron, zboża).

7. Fibre pomaga z pełnią, więc ogranicz przetworzone węglowodany (pozbawione włókna), aby wspierać kontrolę porcji.

Unikaj “dobrej” i “złej” mentalności żywnościowej dla soli, tłuszczu i węglowodanów. Jeśli dokonujesz mądrych wyborów przez większość czasu, możesz swobodnie dodawać jakieś smakołyki. Dla zdrowych jedzących nie ma złych produktów, tylko złe porcje.

7 przeciwstarzeniowych pokarmów, które powinieneś jeść dzisiaj