Firmy usuwają syrop kukurydziany z żywności – czy jest on naprawdę gorszy od innych cukrów?

Wystawiany is a nutrition label on a can of soda with the ingredient high fructose corn syrup.
Etykieta odżywiania na puszce napoju gazowanego z syropem kukurydzianym o wysokiej zawartości fruktozy.Matt Rourke / Today

Amerykanie mają słodycze. Urodziliśmy się ze słodkimi receptorami na naszych językach, aby rozpoznać “cukierek natury” – owoc jako przyjemne odczucie – w celu zwiększenia selekcji w ramach zróżnicowanej i zdrowej diety. Ale od cukru po sztuczne słodziki i syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, jak możesz wiedzieć, co jest naprawdę zdrowe dla Twojej rodziny – lub ile cukru jest za dużo? 

Problem w naszej diecie nie pochodzi z cukru zawartego w żywności, ale z “dodanych” cukrów, terminu odnoszącego się do rafinowanych cukrów pochodzących ze wszystkich źródeł. Zalecenia American Heart Association sugerują spożycie około 6 łyżeczek dziennie dla kobiet i około 9 dla mężczyzn. To około 5 procent wszystkich dziennych kalorii lub 100-150 kalorii dziennie. 

Szacunkowe średnie dzienne spożycie cukru przez Amerykanów to około 22 łyżeczki dziennie.

Zagrożenie zdrowia zbyt dużym cukrem obejmuje próchnicę, choroby serca i nadmierny przyrost masy ciała, co może zwiększać ryzyko cukrzycy.

Słodziki cukrowe i niskokaloryczne 101

27.07.201404:57

Napoje są głównym źródłem dodanych cukrów, z 12-uncjową sodą zawierającą około 10 łyżeczek cukru. A dzięki super-wielkościom napojów “jedna porcja” może z łatwością dodać do 20 łyżeczek. 

Nie tylko oczywiste źródła dodanych cukrów, takich jak ciasta, ciastka i cukierki, stanowią problem, ponieważ zwiększają się rozmiary serwowanych potraw, które mogą stać się głównym źródłem ukrytych cukrów. To “ukryte cukry” w wielu produktach spożywczych są zaskakujące. Tylko łyżka ketchupu ma 1 łyżeczkę cukru, a ½ filiżanki sosu spaghetti może zawierać do 3 łyżeczek cukru. Nawet zdrowo brzmiące płatki zbożowe, takie jak muesli, mogą zawierać 2 3 łyżeczki cukru po zaledwie ½ filiżanki porcji.

Czy miód, melasa, agawa lub inne tak zwane zdrowsze cukry są naprawdę lepsze? 
Cukier występuje w przyrodzie jako owoc (fruktoza), trzcina cukrowa i burak cukrowy. Metabolicznie, ciało widzi prawie wszystkie cukry (z wyjątkiem alkoholi cukrowych, takich jak ksylitol lub sorbitol) jako to samo. Unikaj zdrowej aureoli cukrów, w tym brązowego cukru, miodu, melasy, agawy, syropu z wypalonego trzciny cukrowej (który jest cukrem białym z wodą usuniętą) lub innych “zdrowych” słojących cukrów. Dla jednego z nich nie jest dodatkiem do zdrowia wymienianie cukru stołowego.  

Ograniczenie wszystkich dodanych cukrów jest główną zaletą zdrowotną.

Czy syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy jest gorszy niż cukier stołowy? 
Podobnie jak inne postacie dodanych cukrów, organizm trawi syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy (HFCS) w taki sam sposób jak inne. Jako struktura chemiczna sacharoza (cukier stołowy) stanowi 50% glukozy i 50% fruktozy. HFCS to 45 procent fruktozy i 55 procent glukozy, więc nie jest to zaskakujące. Do tej pory dane są niejednoznaczne, ponieważ HFCS jest gorszy dla twojego zdrowia niż jakikolwiek inny dodany cukier, ale nie wydaje się być. 

Wiele produktów usunęło HFCS z produktów w odpowiedzi na potrzeby konsumentów i zamiast tego zastąpiło inne źródła dodanych cukrów. Większy komunikat zdrowotny dotyczy redukcji wszystkich dodanych cukrów, a nie pojedynczej postaci.

Czy sztuczne słodziki powodują przyrost masy ciała lub inne zagrożenia dla zdrowia? 
Redukcja dodawanych cukrów może być trudna, i właśnie tam niskokaloryczne substancje słodzące mogą być pomocne dla niektórych osób, zarówno w celu zmniejszenia kalorii, jak i innych przyczyn zdrowotnych, takich jak cukrzyca. Zwane także nieodżywczymi substancjami słodzącymi lub słodzikami o wysokiej intensywności, te substytuty cukru można stosować same do słodzenia napojów lub w żywności.

Urząd ds. Żywności i Leków zatwierdził pięć niskokalorycznych substancji słodzących jako “dodatki do żywności”. Ten proces zatwierdzania wykracza poza status GRAS (ogólnie uznawany za bezpieczny), do bardziej rygorystycznego standardu bezpieczeństwa testów.

  • Saccharin (nazwy marek obejmują Sweet i Low)
  • Aspartam (nazwy marek obejmują równe)
  • Acesulfam potas (Ace-K) (nazwy marek obejmują Sweet One)
  • Sukraloza (marki obejmują Splenda)
  • Neotame (marka Newtame).

Zatwierdzenie przez FDA jako związku GRAS istnieje dla dwóch niskokalorycznych substancji słodzących na bazie roślin / owoców:

  • liście rośliny Stevia (marki obejmują Truvia)
  • ekstrakty z rośliny miodowej (marki obejmują Nectresse)

Kwestie bezpieczeństwa są dobrze ugruntowane w tej kategorii, a wszystkie produkty spożywcze są oznakowane za pomocą dodanego typu niskokalorycznego słodzika. W przypadku wielu napojów (w tym napojów gazowanych) stosuje się mieszankę niskokalorycznych substancji słodzących w celu odtworzenia smaku i odczucia w ustach prawdziwego cukru. Ponieważ związki te są setki razy słodsze niż cukier stołowy, jedynie niewielka część paczki reprezentuje związek aktywny. Reszta to “wypełniacz”.

Dla wielu osób nie ma znaczenia kwestia bezpieczeństwa w stosowaniu niskokalorycznych substancji słodzących, ale czy to pomaga, czy też powoduje obrażenia związane z utratą wagi. Coraz więcej danych pokazuje, że gdy są stosowane jako część ustrukturyzowanego planu diety, niskokaloryczne substancje słodzące mogą wspomóc skuteczną utratę wagi. Nowy artykuł opublikowany dzisiaj w Otyłości wskazuje, że osoby stosujące niskokaloryczne słodzone napoje straciły na wadze więcej niż tylko woda pitna. Niniejszy artykuł stanowi uzupełnienie rosnącej literatury, która została wykorzystana zgodnie z przeznaczeniem, te produkty mogą wspierać wysiłek związany z utratą wagi.

Nie oznacza to zastąpienia posiłku napojem dietetycznym w celu zaoszczędzenia kalorii. Lub dodając napoje dietetyczne, aby zrównoważyć posiłek o wysokiej kaloryczności. A dla tych, którzy uważają, że nie jest to wsparcie, jak każde inne narzędzie do utraty wagi, po prostu ich nie używaj.

Dolna linia?
Jeśli chodzi o cukier i substytuty cukru, umiarkowanie jest kluczowe. Użyj zdrowego rozsądku i odpowiednio dostosuj porcje, aby zmniejszyć ilość dodawanych cukrów, i wykorzystaj niskokaloryczne substancje słodzące, aby wesprzeć, a nie zastąpić zbilansowaną dzienną dawkę kalorii..