Dlaczego łyżwiarki nie dostają zawrotów głowy? (Pytanie podstępne, robią!)

Tylko oglądanie rosyjskiej wunderkind Julii Lipnitskiej, nawet z mocno unieruchomionego miejsca, takiego jak kanapa, wystarczy, by wywołać zawroty głowy.  

Jeśli śledziłeś łyżwiarstwo figurowe w Soczi, wiesz, że ci sportowcy mają niesamowitą zdolność ewoluowania w cekinowe rozmycie, obracając się aż 40 razy podczas pojedynczej sztuczki. Oznacza to, że nie mogą “dostrzec”, jak robią to tancerze, utrzymując głowy w tej samej orientacji, podczas gdy wirują szybko w miejscu. Naprawianie ich oczu w jednym punkcie jest po prostu niemożliwe.

Więc jak to robią?

“Kiedy rozmawiamy z innymi sportowcami o treningu, zawsze jest to pierwsze pytanie, które nas pytają” – mówi Alex Shibutani, amerykański tancerka lodowa w 2014 roku w Olimpijskim zespole łyżwiarstwa figurowego w USA, która występuje w parach z siostrą Maia.

W rzeczywistości łyżwiarze figurowi mają zawroty głowy, ale radzą sobie z nimi z dużo większą gracją, niż wydaje się to możliwe z ludzkiego punktu widzenia, lądem lub lodem. Na szczęście dla nich mają trochę fizyki po swojej stronie.

W jednym z najbardziej rozpoznawalnych ruchów łyżwiarskich w ruchu obrotowym, obie ręce i jedna noga zaczynają się rozciągać na zewnątrz. Gdy kończyny są stopniowo wciągane do ciała, skręcenie łyżwiarzy przyspiesza gwałtownie. Im mniejsza średnica kręgów wyryta w lodzie, tym szybciej się poruszają.

Celem wyprostowania ciała jako pręta nie jest po prostu podkradanie się w więcej rewolucji, choć z pewnością pomaga to zdobyć punkty sędziego. Głównie chodzi o to, aby głowa była wyrównana z resztą ciała. Jest to szczególnie ważne dla zdolności naszego układu przedsionkowego do utrzymania równowagi.

Gracie gold
Wielokrotna ekspozycja amerykańskiego Gracie Gold podczas zawodów łyżwiarskich w Iceberg Skating Palace podczas Igrzysk Olimpijskich w Soczi w dniu 9 lutego.. Dzisiaj

System przedsionkowy jest doskonale zaprojektowany dla naszego trójwymiarowego świata. Znajduje się w naszym uchu wewnętrznym, ten system zmysłów składa się z trzech półkolistych kanałów usytuowanych pod kątami prostymi względem siebie. Kanały te pozwalają nam wykrywać ruch w poziomie (jak potrząsanie głową od lewej do prawej), w pionie (kiwając głową) i wzdłuż płaszczyzny czołowej (jak podczas wykonywania koła wózka). Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś zawrotów głowy, doświadczyłeś problemu z układem przedsionkowym.

Każdy półkolisty kanał zawiera płyn zwany endolimfią. Kiedy ktoś porusza głową, endolimfa wypiera małe, podobne do włosów komórki, które przekładają ruch na impulsy elektryczne i pozwalają dostrzec nasz związek ze światem wokół nas..

Są dwie chwile podczas wirowania łyżwiarza, podczas którego czują się oszołomieni. Na początku, ponieważ podnoszą prędkość, ich endolimfa pozostaje w tyle. Potem, pod koniec wirowania, bezwładność ciała sprawia, że ​​endolimfa porusza się szybko, mimo że wszystko inne zwalnia – coś w rodzaju tego, jak idziesz naprzód zaraz po tym, jak zatrzaskujesz hamulce samochodu. Jednak w środku obrotu, gdy ciało i endolimfa poruszają się z tą samą prędkością, łyżwiarze znajdują się w chmurze 9.

Evgeny
Jewgienij Pluszczenko z Rosji wystąpi podczas zawodów łyżwiarskich w Iceberg Skating Palace podczas Igrzysk Olimpijskich w Soczi 2014, 9 lutego.Dzisiaj

Możesz zauważyć, że łyżwiarze figurowi nie wchodzą w żadne fantazyjne skoki lub balansowanie zaraz po wyjściu z zakrętu. Innym zadaniem trenera jest wpatrywanie się w ustalony punkt w dal po zwalnianiu, podobnie jak obrażony żeglarz może skupić się na horyzoncie, aby zorientować się podczas szczególnie kamienistej wyprawy.

“Nie sądzę, że zawroty głowy kiedykolwiek odchodzą. Po prostu się do tego przyzwyczaisz – mówi Shibutani.

Większość z nich sprowadza się do jednego słowa: praktyka. I dużo tego.

Scott Hamilton, złoty medalista olimpijski z 1984 r. I komentator NBC, opisał, że chociaż zawsze trenował się do obracania w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, próba zakręcenia w prawo natychmiast spowodowałaby zawroty głowy.

“Dlatego tak ciężko trenujemy, więc sprawiamy, że wszystko wygląda na bezwysiłkowe, a potem nie wyglądasz na zdezorientowanego” – kontynuuje Shibutani. “To wymaga trochę odwagi. Po prostu musisz się w to rzucić. “

Starszy redaktor TODAY.com, Vidya Rao, przyczynił się do powstania tej historii. 

Loading...