Dlaczego tak bardzo się pocę? Dermatolodzy ważą lepką sytuację

Turnieje US Open zawsze pojawiają się na pierwszych stronach gazet, ale dziś z innego powodu: rekordowo wysokie temperatury powodują, że gracze nadmiernie się pocą. I niestety, cały ten pot może wpływać na mecz.

Ostatniej nocy serbski konkurent Novak Djokovic i australijski gracz John Millman przemykali przez swoje koszulki – i sądy. Millman potrzebował przerwy, by zmienić ubranie i wytrzeć linię podstawową. Stowarzyszenie Tenisowe w Stanach Zjednoczonych wydało następnie oświadczenie dla ESPN wyjaśniające, co się stało:

Obraz: 2018 US Open - Day 10
Czy możesz poczuć pot??Matthew Stockman / Getty Images

“John Millman zbliżył się do sędziego sali, aby zauważyć nadmierne pocenie się i wilgoć, która pozostała na boisku.” Sędzia orzekł, że powierzchnia jest na tyle niebezpieczna, że ​​może odwołać się do zasady “Sprzęt po dostosowaniu” …

Millman zmienił się jeszcze kilka razy w całym meczu, a ostatecznie przegrał z Djokoviciem.

Dlaczego tak dużo pocił? Cóż, z pewnością jest to upał i wilgoć, ale oto kilka innych powodów, dla których pocimy się.

Dyskusja dezodorantów sprawiła, że ​​Carson Daly zaczął się pocić

28.2.201601:27

Dlaczego ludzie się pocą?

“Głównym celem Sweats jest po prostu ochłodzenie się”, powiedział w rozmowie z dr. Thomas Rohrer, chirurg z dermatologii z Bostonu. “To głównie woda i odrobina soli, która wychodzi i kilka innych rzeczy.”

W całym ciele znajdują się gruczoły potowe, co tłumaczy, dlaczego możesz się pocić w najdziwniejszych miejscach: dłoni, stóp, pach i pleców.

Mężczyźni generalnie mają tendencję do pocenia się bardziej niż kobiety, ale niektóre kobiety pocą się bardziej niż inne. Część tego sprowadza się do tego, jak aktywne są gruczoły potowe, które uważa się za genetyczne. Osoby z nadwagą mają tendencję do częstszego pocenia się, choć przyczyny są niejasne, dr Melissa Piliang, dermatolog z Cleveland Clinic powiedziała DZISIAJ.

Istnieją różne rodzaje potu.

Kiedy organizm staje się zbyt gorący, ludzie pocą się z ekrynowanych gruczołów potowych. Ciało będzie wydzielać litry potu przez cały dzień – wymieniaj spocone koszulki, gdy jest gorąco, ubieraj się w siłowni po treningu, a nawet ubieraj się w ubrania, jeśli masz ochotę złapać autobus.

Ale ludzie też się pocą z powodu stresu. To pochodzi od gruczołów potowych, które są głównie zlokalizowane w pachach. Oto, gdzie rzeczy stają się trochę … cóż, lepkie.

“Podczas gdy pot nie pachnie, gdy wychodzi, robi to, gdy siedzi tam przez jakiś czas, a bakterie zaczynają je chomp i rozkładają. To pachnie – wyjaśnił Rohrer.

Jak radzić sobie z obydwoma rodzajami potu:

Rozmazana, mokra koszulka lub zapach ciała mogą sprawić, że będziesz chciał uciekać i chować się, nawet jeśli jest to zupełnie normalne.

Dermatolodzy mają kilka rzeczy, które polecają, przede wszystkim antyperspiranty lub dezodoranty. I jest między nimi różnica.

Hoda Kotb: Pociłam się tak obficie podczas rozmowy o pracę…

Nov.06.201702:03

Antyperspirant zawiera małe cząstki, które w rzeczywistości blokują pory, aby zapobiec poceniu się. Dezodorant maskuje nieprzyjemne zapachy. Można je znaleźć w lokalnej aptece, ale jeśli uważasz, że te leki nie działają wystarczająco dobrze lub są dla ciebie irytujące, dermatolog może przepisać Ci lek przeciwpotowy.

“Antyperspirant wkłada małe zatyczki do gruczołów potowych. Ale potrzebują suchej powierzchni, aby mieć lepszą powierzchnię, jeśli założysz ją na noc. Jest bardziej efektywny niż wkładanie go (w) rano, kiedy prawdopodobnie wkrótce zaczniesz się poruszać i pocić, “powiedział Piliang.

Możesz także rozważyć wypróbowanie odzieży pochłaniającej wilgoć, np. Koszuli, podkoszulka lub skarpet wykonanych z włókien mających zaabsorbować wilgoć.

Jeśli to nie wystarczy, porozmawiaj z lekarzem. Możesz mieć nadmierną potliwość, kliniczne określenie nadmiernego potu. Uważa się, że jest genetyczny, ponieważ często występuje w rodzinach.

Kiedy rozmawiasz z lekarzem lub dermatologiem, możesz zapytać o opcje medyczne, w tym niektóre produkty lub leki, a także omówić możliwe działania niepożądane.

Są też inne, większe procedury, w tym jontoforeza, procedura, która stosuje mały, lokalny prąd elektryczny, który zmniejsza zdolność twoich gruczołów potowych do pocenia się, powiedział Rohrer. Zastrzyki z botoksu mogą również zmniejszyć pocenie się.

Czy pocenie się może być oznaką czegoś poważniejszego?

W przeważającej części pocenie się jest całkowicie normalne, ale są też inne czasy, kiedy może być coś poważniejszego, zauważył Piliang.

Nadmierna potliwość towarzysząca bólowi w klatce piersiowej może być oznaką zawału serca.

Pocenie się w nocy może być powodem do niepokoju. Nocne poty mogą być spowodowane przez kilka rzeczy, w tym niepokój i stres. Zmiany hormonalne również mogą je powodować. Na przykład kobiety, które niedawno rozpoczęły lub zaprzestały kontroli urodzeń, a także kobiety przechodzące menopauzę, mogą doświadczać nocnych potów.

Nocne poty można jednak powiązać z czymś poważniejszym, takim jak infekcja, taka jak gruźlica, a nawet rak. Jeśli zaczniesz doświadczać nocnych potów, które utrzymują się dłużej niż kilka dni lub cierpisz na inne objawy, powiedz o tym lekarzowi, Piliang zauważył.

Krótko mówiąc, powinieneś zobaczyć się z lekarzem, gdy czujesz, że pocenie wpływa na twoje zachowanie lub martwi cię.