Czy potrafisz odróżnić zmęczonego od głodnego?

Wszyscy tam byliśmy: czujemy się zmęczeni, smutni, a nawet szczęśliwi, i nagle zaczynamy myśleć o napełnianiu naszych żołądków. Pytanie brzmi, czy jesteśmy naprawdę głodni, czy coś innego się dzieje?

Odpowiedź, nie dziwi, jest skomplikowana.

Brzuszek dudni

Po pierwsze, pomaga zrozumieć, dlaczego czujemy się głodni – głód wywołany potrzebą większej ilości kalorii, aby uruchomić nasze ciała.

“Jest to fizjologiczny typ głodu, który pojawia się, gdy nie jemy od dłuższego czasu” – mówi dr Lisa Neff, adiunkt w oddziale endokrynologii w Feinberg School of Medicine w Northwestern University. “Czujemy dyskomfort w naszych żołądkach. Dudnienie zazwyczaj rozwija się stopniowo. Możemy odczuwać zmniejszenie energii i zdolność koncentracji. Czasami pojawia się ból głowy lub drażliwość. Kiedy chodzimy coraz dłużej bez jedzenia, głód i bóle żołądka stają się coraz gorsze “.

Skąd wiesz, że to prawdziwa potrzeba utrzymania?

“Możesz jeść marchew lub jabłko i poczujesz się lepiej” – mówi Neff.

POWIĄZANE: Jak nasz mózg doprowadza nas do przekąski

Ostatecznie, co powoduje, że czujemy się głodni, kiedy musimy jeść, to uwalnianie pewnych hormonów, w tym greliny, mówi Tom Hritz, kierownik odżywiania klinicznego w szpitalu Magee-Womens University of Pittsburgh Medical Center. “Są też przeciwne hormony, które sygnalizują, kiedy jesz wystarczająco dużo, a brzuch jest pełny. Hormony te wysyłają wiadomość, że możesz teraz przestać jeść. “

Pick or Pass? Jak wybrać zdrowsze przekąski dla swoich dzieci

31 października 2016 r03:50

Zmęczony i zestresowany

Kiedy jesteśmy zbyt zmęczeni, pojawiają się te same hormony wywołujące głód – mówi Hritz. Tak więc, nawet jeśli nie potrzebujemy więcej kalorii, faktycznie odczuwamy bóle głodu.

Stres może również prowadzić do uwolnienia hormonów głodowych, mówi Hritz. Po uruchomieniu reakcji na walkę lub ucieczkę organizm zaczyna szukać więcej pożywienia, ale nie potrzebujemy wszystkich dodatkowych kalorii.

kobieta dreraming of pizza
Dlaczego nigdy nie pragniemy marchewki, gdy jesteśmy przemęczeni? Kiedy jesteśmy wyczerpani lub zestresowani, chcemy żywności o wysokiej zawartości cukru lub tłuszczu, nawet jeśli nie potrzebujemy kalorii. Shutterstock

Wtedy ważne jest, aby odciągnąć uwagę od jedzenia, a nie jeść.

Są też chwile, kiedy myślimy, że jesteśmy głodni i naprawdę nie jesteśmy fizycznie przygotowani na poszukiwanie jedzenia – mówi Neff. Często zdarza się, że ludzie czują potrzebę jedzenia, gdy są smutni lub samotni – mówi. Kiedy jest to jedzenie napędzane emocjonalnie, marchewka lub jabłko po prostu nie wypełnią pustki.

“Ludzie skłaniają się ku jedzeniu, które ma pobudzić emocje – a te produkty są bogate w cukier i / lub tłuszcz” – mówi Neff. Uważa się, że te pokarmy pobudzają te same receptory, dopaminę i opioidy, które są stymulowane przez niektóre uzależniające leki. Dają przyjemną odpowiedź w naszym mózgu. “

Spragniony?

Pragnienie może cię również udawać, mówi Danyale McCurdy-McKinnon, dyrektor psychologii klinicznej w Fit for Healthy Weight Clinic na University of California w Los Angeles. To dlatego, że objawy odwodnienia, takie jak zmęczenie, zawroty głowy i oszołomienie, mogą pokrywać się z głodem – wyjaśnia.

Jednym ze sposobów na wykluczenie pragnienia jest upewnienie się, że dostajesz wystarczającą ilość płynów w ciągu dnia, mówi McCurdy-McKinnon. “Jeśli minęło zaledwie kilka godzin, od kiedy zjadłeś i poczujesz głód, spróbuj najpierw wypić trochę wody” – dodaje. “A jeśli nadal czujesz się głodny, to zrób sobie przekąskę.”

A potem jest jedzenie, ponieważ masz ochotę. “To wtedy masz ochotę na bardzo specyficzne jedzenie, gdzie nic innego cię nie zadowoli” – mówi Neff. “Często wiąże się to z emocjonalnym jedzeniem, ale nie zawsze. Czasem jestem smutny i chcę ciasteczko, ale czasami chcę tylko ciasteczka. “

Zjadanie czerwonego talerza może sprawić, że będziesz mniej głodny

Jun.01.201502:27

Jak więc ustalić, czy twoje pragnienie jedzenia wynika z prawdziwego głodu lub czegoś innego?

POWIĄZANE: Pięć pytań do zadawania sobie pytań przed jedzeniem

Po pierwsze, Hritz mówi: “połóż umysł na brzuchu. Czy masz dudnienie w żołądku? Jeśli nie, może powinieneś iść na spacer, napić się wody lub żuć gumę. Te rzeczy mogą wyeliminować fałszywe sygnały. “

Poza tym Neff sugeruje:

  • Oceń swój głód w skali od 1 do 10, aby określić, jak bardzo jesteś głodny.

  • Spróbuj zjeść coś zdrowego, które da ci poczucie pełni.

  • Jeśli zdecydujesz, że nie jesteś naprawdę głodny, spróbuj się rozproszyć, idąc na spacer, dzwoniąc do przyjaciela lub znajdując coś innego do zrobienia, czekając na emocjonalny spust lub pragnienie, aby przejść.

  • Jeśli jest to pragnienie, które chcesz zaspokoić, znajdź coś, co smakuje tak, jak chcesz, ale ma mniej kalorii.

  • Jeśli jesteś głodny i zmęczony, “najlepiej jest położyć się spać. A jeśli nie możesz zasnąć, najlepszą rzeczą jest zachować ostrożność podczas jedzenia i spróbować wybrać niskokaloryczne potrawy. “

I pamiętaj, McCurdy- McKinnon mówi, że można się od czasu do czasu traktować, o ile nie robisz na to nawyku.