Czy możesz zaoszczędzić czas letni? Oto, co możesz zrobić

Nadchodzi straszny dzień: w niedzielę, kiedy zegary “skaczą” o godzinę do przodu w USA, aby przywrócić czas letni i obrabować większość populacji przez godzinę solidnego snu.

To nie tylko denerwujące. Wiele badań pokazuje, że utrata snu jest szkodliwa dla zdrowia, a seria ostatnich badań pokazuje, że w kilka dni po zmianie czasu może nastąpić wzrost poważnych incydentów sercowych.

Zespół z University of Colorado w Denver odnotował 25-procentowy wzrost liczby zawałów serca w tygodniu po zegarach “wiosennych” do przodu i 21-procentowy spadek w tygodniu po ich upadku. Szwedzi zauważyli 5-procentowy wzrost zawałów serca w ciągu pierwszych trzech dni po marcowej zmianie.

Czy powinniśmy pozbyć się czasu letniego? DZISIAJ widzowie mówią…

Mar.09.201801:16

“Wydaje się, że wyzwaniem jest zmiana ludzkiego czasu i rytmu dobowego, który negatywnie wpływa na zdrowie” – powiedziała dr Sara Nowakowski, psycholog kliniczny i badaczka snu w University of Texas Medical Branch.

“Wydaje się, że ogólny wskaźnik udaru jest wyższy” – dodał Nowakowski.

To pasuje do tego, co wiadomo o innych zakłóceniach snu, takich jak jet lag, powiedział Nowakowski.

Inne badania wiążą utratę snu ze zwiększonymi bólami głowy i pogorszeniem przewlekłego bólu. Uczniowie pozbawieni snu słabiej radzą sobie z egzaminami, a Austin Smith z Uniwersytetu Miami w stanie Ohio stwierdził, że liczba wypadków drogowych rośnie po przejściu na zmianę czasu na letni.

Bezsenność i utrata snu są również związane z depresją i myślami samobójczymi.

“Nie znamy mechanizmu, który za tym stoi” – powiedział Nowakowski. Przechodzenie do czasu letniego ma dwa duże skutki w północnych klimatach: ludzie płaczą i może to oznaczać przebudzenie się w ciemności po kilku tygodniach rozjaśniających się świtów.

Spór o czas letni: dlaczego wciąż “wyprzedzamy”?

Mar.09.201803:33

Nie lekceważ efektów utraty światła, powiedział Nowakowski. Sezonowa depresja afektywna jest z tego powodu leczona przy użyciu lekkich pudełek.

“To, co wiemy o rytmie okołodobowym, to fakt, że wpływają na niego zewnętrzne sygnały i światło” – powiedziała. “Jeśli wstajesz i jest ciemno, może to wpłynąć na nastrój i wpływ na sen”, powiedziała.

Jak pokonać opóźnienie

“Wystawianie się na poranne światło jest najlepszą rzeczą, którą możesz zrobić. Wyjdź na zewnątrz przez 30-60 minut i uzyskaj światło słoneczne – to równie mocne, jak użycie lekkiego pudła “- powiedział Nowakowski.

Jej wskazówki dotyczące radzenia sobie ze zmianą:

  • Shift bedtimes do przodu o 15 minut do 30 minut na dobę w dniach poprzedzających zmianę.
  • Wyłączaj ekrany przez co najmniej godzinę przed snem i korzystaj z aplikacji, które eliminują zakłócające sen niebieskie światło z ekranów.
  • Otwórz zasłony i pozwól słońcu napłynąć, gdy się obudzisz, lub włącz wszystkie światła, jeśli jest jeszcze ciemno.

Nastolatkowie będą szczególnie borykać się ze zmianą czasu, powiedział Nowakowski. “Nie zamierzają wcześniej wstawać” – powiedziała. “To zasługa biologii, a nie lenistwa” – dodał Nowakowski, który był zwolennikiem późniejszego rozpoczęcia szkoły.

Mogą potrzebować dodatkowej pomocy w wyłączaniu urządzeń, uspokojeniu się na godzinę przed snem, a następnie robieniu mnóstwa światła rano, aby pomóc im w rozpoczęciu pracy, powiedziała.