Czy arbuz jest załadowany cukrem? Co musisz wiedzieć o powszechnych mitach o żywności

Często jest to zdrowe wyzwanie.

Tak wiele produktów żywnościowych ma “halo zdrowotne” i coraz trudniej jest je przebić. Oto rzeczywistość dotycząca najbardziej popularnych i upartych mitów na temat naszych ulubionych potraw.

Jedzenie czekolady jest dobre dla twojego serca: fakt czy mit?

Jul.20.201603:56

Miód to zdrowszy wybór niż cukier biały

Obraz:
Uważa się, że miód ma właściwości antybakteryjne i zwalcza stany zapalne, ale twierdzenia nie są udowodnione.Damian Dovarganes / AP

Miód znajduje się w naturze, więc jest zdrowszą wersją cukru, prawda? Źle.

Biały cukier pochodzi albo z trzciny cukrowej, albo z buraków cukrowych – z obu roślin i równie “naturalnie”.

Zarówno miód, jak i cukier mają około 16 kalorii na łyżeczkę. Wszystkie te są cukry dodane, aby wymienić tylko kilka, i powinny być używane oszczędnie:

  • brązowy cukier
  • agawa
  • brązowy ryżowy syrop
  • melasa
  • odparowany syrop z trzciny cukrowej
  • Cukier Demerara
  • cukier daty

Chociaż istnieje wiele osobistych opinii na temat przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych efektów działania miodu, wyniki te są oparte na badaniach laboratoryjnych i nie zostały udowodnione w “prawdziwym świecie”. Niemal wszystkie oświadczenia zdrowotne dotyczące miodu nie zostały udowodnione poza ustawieniami badawczymi.

Jedzenie czekolady jest dobre dla twojego zdrowia

Ciemny chocolate
Ciemna czekolada zawiera flawanole, które okazały się skromnie obniżać ciśnienie krwi, ale wyniki te mogą nie być tłumaczone na ludzi, którzy zazwyczaj jedzą.Getty Images

Cała czekolada nie jest taka sama. Znane korzyści zdrowotne wynikające z czekolady pochodzą od specyficznego rodzaju przeciwutleniacza zwanego flawonoidami (lub flawanolami). Ale większość czekolady nie ma wystarczającej ilości tych flawanoli, aby zrobić dent jako środek wzmacniający zdrowie.

Nawet 70 procent kakao może nie być bogate w flawon, ze względu na zmienność w przetwarzaniu czekolady, od ziarna kakaowego do produktu gotowego do spożycia. Podczas badań laboratoryjnych wykazano, że flawanole mogą nieznacznie obniżyć ciśnienie krwi i “rozluźnić” naczynia krwionośne, ułatwiając przepływ krwi – w badaniach tych zwykle wykorzystuje się oczyszczone preparaty.

W tłumaczeniu na to, co prawdziwi ludzie jedzą, wpływ spożywania zwykłej gorzkiej czekolady na zdrowie nie jest imponujący. Na przykład, skromne obniżenie ciśnienia krwi zaobserwowano u osób spożywających jedną czwartą funta ciemnej czekolady dziennie przez trzy tygodnie.

Przy 160 kaloriach na uncję, to 640 kalorii dziennie z samej czekolady, około 1/3 zalecanego dziennego spożycia.

Specjalnie przetworzona fasola kakaowa, o nazwie CocoaVia, zawierająca znacznie większe ilości flawanoli, jest dostępna jako proszek kakaowy w paczkach jednorazowych. Uważany za suplement diety, a nie jako pokarm, może być stosowany jako standardowy kakao w proszku.

Jogurt mrożony to wybór o niskiej zawartości cukru

Kompletny mit. Mrożony jogurt zawsze będzie wyborem o niższej zawartości tłuszczu w porównaniu do lodów, ale nie jest to opcja o niskiej zawartości cukru.

Oto dlaczego: Gdy zawartość tłuszczu jest obniżana w żywności, często dodaje się więcej cukru, aby zrównoważyć smak.

Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się na pewno, jest przeczytanie etykiety lub przejrzenie informacji w trybie online. Test smaku nie jest wiarygodny, jeśli chodzi o mrożony jogurt i zawartość cukru. I często dodatki, dodane, ponieważ uważamy, że nie są tak słodkie, przyczyniają się do dodania kolejnych cukrów.

W przypadku mrożonego jogurtu dostępne są opcje cukru o niskiej i nie dodanej zawartości, przy użyciu słodzików niskokalorycznych i zawsze wyraźnie oznakowanych.

Arbuz jest obciążony cukrem

Arbuz
To, że arbuz ma słodki smak, nie oznacza, że ​​ma wysoką zawartość cukru.Lauren Salkeld

Nie prawda. Podczas gdy arbuz zawiera fruktozę – fruktozę – podobnie jak wszystkie inne owoce, to prawie 92% wody. Tylko dlatego, że smakuje słodko, nie powoduje, że ma wysoką zawartość cukru.

Zamieszanie pochodzi z szacunków wpływu arbuza na poziom cukru we krwi. Arbuz ma wysoki indeks glikemiczny, termin związany z szybkim wzrostem cukru we krwi po spożyciu żywności. Im wyższa liczba, tym szybszy wzrost poziomu cukru we krwi. Indeks glikemiczny arbuza wynosi około 75 na 100.

To liczba wprowadzająca w błąd. Ważniejszy termin odnosi się dokładniej do tego, jak cukier we krwi reaguje na konkretny pokarm. Termin ten, zwany ładunkiem glikemicznym, jest bardzo niski dla arbuza – co oznacza, że ​​poziom cukru we krwi niewiele się zmienia po zjedzeniu go. Obciążenie glikemiczne jest ważniejszym terminem związanym ze zdrowiem.

Istnieje wiele korzyści zdrowotnych dla arbuza. Nie tylko jest mało kalorii, około 45 kalorii na kubek, porcja zawiera:

  • 20 procent dziennej zapotrzebowania na witaminę C.
  • 17 procent witaminy A
  • trochę błonnika

Jako czerwony owoc, jest również obciążony likopenem przeciwutleniacza, o jeszcze wyższym stężeniu niż pomidory!

A przy całej zawartości wody jest także dobrym źródłem nawodnienia.

Dr Madelyn Fernstrom jest NBC News Health and Nutrition Editor. Śledź ją na Twitterze: @drfernstrom

Jest toksyczny dla ciebie?

Aug.03.201502:16