“Cudowne dziecko”: Urodzona w 21 tygodniu, może być najbardziej przedwcześnie urodzonym niemowlęciem

Dziewczynka urodziła mniej niż funt, gdy urodziła się zaledwie 21 tygodni w ciąży Courtney Stensrud. Niemowlęta, które są małe i nierozwinięte, nie powinny przetrwać poza macicą, ale jej matka nalegała, aby została wskrzeszony.

Dziewczyna z Texasu, która ma teraz 3 lata, wydaje się robić historię medyczną.

Jej lekarze uważają, że jest najbardziej przedwcześnie urodzonym dzieckiem, jakie kiedykolwiek zgłoszono. Jej przypadek oznacza, że ​​nie można już powiedzieć, że śmierć jest pewna w przypadku dzieci urodzonych w 21 tygodniu ciąży “, chociaż nadal jest to wysoce prawdopodobne” – napisał dr Kaashif Ahmad, związany z MEDNAXem neonatolog z Pediatrix Medical Group w San Antonio, w tym miesiącu. w czasopiśmie Pediatrics.

“Czuję się błogosławiony, że dostaliśmy to małe cudowne dziecko”, powiedział Stensrud, 35. DZISIAJ. Nie chciała dzielić się imieniem córki ani aktualnymi zdjęciami, ale powiedziała, że ​​dziewczyna “świetnie sobie radzi” i nie ma żadnych problemów medycznych ani niepełnosprawnych.

Los dziecka wydawał się znacznie bardziej ponury w 2014 roku.

Niemowlę Stensrud is believed to be the most premature surviving baby ever.
Na zdjęciu dziewczynka ma 3 tygodnie. “Kiedy się urodziła, jej oczy wciąż były zamknięte, to zdjęcie pochodziło z dnia, w którym otworzyły się jej oczy”, powiedziała jej mama Courtney Stensrud. Jej obrączka jest na prawym ramieniu dziecka.Dzięki uprzejmości Courtney Stensrud

Stensrud i dr Ahmad spotkali się po raz pierwszy w sali porodowej szpitala w San Antonio kilka minut po urodzeniu Stensrud. Dziecko o wadze 14,5 uncji – które leżało na brzuchu wciąż przyczepionym pępowiną – miało być w listopadzie, ale był to dopiero lipiec. “To było szokujące, widzieć taką żywą, oddychającą osobę, która jest mała” – wspominała.

Stensrud we wczesnej fazie porodu doświadczył przedwczesnego pęknięcia błon i zapalenia błon płodowych, infekcji łożyska i płynu owodniowego. Miała kilka chwil na sprawdzenie, czy dziecko urodzone tak wcześnie mogło żyć i wiedziała, że ​​nie jest to możliwe.

“Ale kiedy trzymałem w ramionach żywe niemowlę, po prostu myślałem, że przeżyje. Czułem to w moim sercu “- powiedział Stensrud.

Kiedy Ahmad dowiedział się, że ciąża została oceniona na 21 tygodni i cztery dni później, szybko doradził jej, że perspektywa dziecka jest poważna. Niemowlęta urodzone przed 22 tygodniem ciąży są zbyt wcześnie, aby przeżyć – powiedział. Ich płuca są tak słabo rozwinięte, że dostarczanie tlenu do ich ciał jest prawie niemożliwe.

Mama tworzy preemie karty milowe, aby poradzić sobie z życiem w NICU

16.16.201700:50

Nawet po 22 tygodniach rurka oddechowa może nie być wystarczająco mała, aby zmieścić się w drogach oddechowych u preemie, a wentylatory mogą nie zapewniać wystarczająco małych oddechów dla swoich małych płuc. Naczynia krwionośne w ich mózgach są tak kruche, że mają tendencję do pękania i powodują duże krwawienia do mózgu, powiedział Ahmad.

Możliwe konsekwencje: porażenie mózgowe, trudności w chodzeniu lub bieganiu, utrata części lub całości ich wzroku i trudności w uczeniu się. Mogą doświadczyć poważnych problemów zdrowotnych przez resztę swojego życia.

Społeczeństwa położnicze i pediatryczne zalecają, aby nie próbować reanimować takich małych dzieci – wyjaśnia artykuł na temat pediatrii. Takie wysiłki “można uznać za daremne lub nie w najlepszym interesie dziecka”, ponieważ niezwykle rzadko dzieci urodzone przedwcześnie przeżywają bez “znaczących” konsekwencji neurologicznych, zauważa American Academy of Pediatrics.

Stensrud musiała podjąć szybką decyzję o losie swojej córki.

Preemie fotografuje swoją miłość do dzieci

08.08.201404:35

“Mówiąc w zasadzie, że nic nie mogą zrobić, powiedziałem:” Czy spróbujesz? “Stensrud powiedział.

“Moja odpowiedź brzmiała:” Jeśli chcesz, abyśmy spróbowali, to jestem absolutnie szczęśliwy, gdy spróbuję “… wiedząc, że nie ma żadnych gwarancji” – wspomina Ahmad..

Po tym, jak lekarze zaciśnęli pępowinę dziecka, umieścił ją pod napowietrzaczem, aby podnieść jej temperaturę ciała i umieścił rurkę oddechową w jej drogach oddechowych.

“Od tego momentu stopniowo odpowiadała. Zrobiła się różowa. Po paru minutach zaczęła próbować oddychać, a potem zaczęła się poruszać – wspomina. “Działają cuda” – powiedział Stensrud.

Dziecko zostało przewiezione na oddział intensywnej terapii noworodków i spędził około czterech miesięcy w szpitalu. W końcu wróciła do domu trzy dni przed swoją pierwotną datą w listopadzie 2014 r.

Dziś jest “szczęśliwa, pełna energii i pełna życia” i utrzymuje się z 4-letnim bratem, powiedział Stensrud.

Nadziewane ośmiornice koją wcześniaki w angielskim szpitalu

Feb.09.201700:48

Kiedy jej umiejętności motoryczne i językowe zostały ocenione w zeszłym roku, radziła sobie dobrze w porównaniu do innych dzieci w jej wieku, powiedział Ahmad. Ona nie ma porażenia mózgowego. Łagodne przypadki można najpierw zdiagnozować w wieku 3-5 lat, ale lekarze nie mają powodów, by sądzić, że później dozna porażenia mózgowego, dodał.

Ale ludzie muszą być bardzo ostrożni, aby dojść do wniosku, że najlepszym sposobem jest rutynowa reanimacja dzieci urodzonych w 21. tygodniu ciąży, ostrzegł Ahmad. Nie należy zakładać, że jeden pozytywny wynik będzie wynikiem dla innych niemowląt, zauważył.

Mimo to, Stensrud powiedziała, że ​​czuje się pełna nadziei, że inne dzieci w podobnej sytuacji otrzymają szansę na życie, podobnie jak jej córka. I chce, aby inni rodzice wiedzieli, że przetrwanie jest możliwe.

“Powód, dla którego robię te wywiady – to nie dla mnie, to nie dla mojej córki. To dla tej matki w antepartum, która szaleńczo szuka w Internecie – że będzie miała trochę nadziei i wiary, że może osiągnąć ten sam rezultat “- powiedziała.

Śledź A. Pawłowskiego na Facebooku, Instagramie i Twitterze.