Co to jest zatrzymanie akcji serca? Śmierć Toma Petty’ego kładzie nacisk na kondycję

Śmierć Toma Petty po zatrzymaniu akcji serca stawia światło w sytuacji, która często uderza bez ostrzeżenia i może zabić osobę w ciągu kilku minut.

Tom Petty, legenda rock and rolla, ginie w wieku 66 lat

Oct.03.201704:11

Wiele osób uważa, że ​​zatrzymanie krążenia jest tym samym co atak serca, ale są to dwa różne sytuacje kryzysowe.

W przypadku zatrzymania krążenia układ elektryczny serca ulega uszkodzeniu, co powoduje, że organ nagle przestaje bić i nie może pompować krwi do mózgu, płuc i innych części ciała, zgodnie z American Heart Association. Osoba traci przytomność w ciągu kilku sekund, nie ma już pulsu i przestaje oddychać. Głodu mózgu brakuje, komórki mózgowe szybko umierają, a wiele osób, które przeżyły zatrzymanie akcji serca, kończy się uszkodzeniem mózgu.

Ale szanse na przeżycie są nikłe: cztery na pięć przypadków zatrzymania krążenia zdarza się w domu, a ponad 90 procent ofiar umiera przed dotarciem do szpitala, wynika z raportu Instytutu Medycyny. Rzeczywiście, Petty dostał się do aresztu kardiologicznego w swoim domu w Malibu i został zabrany do Centrum Medycznego UCLA, ale nie można go było reaktywować.

Aby utrzymać ofiarę przy życiu, pomoc musi nadejść natychmiast: natychmiastowe rozpoczęcie RKO może utrzymać przepływ krwi do czasu przybycia ratowników. Najlepszym rozwiązaniem jest defibrylator, który może wstrząsnąć sercem w normalny rytm. Ale nawet jeśli ich serce zostanie przywrócone, niektórzy pacjenci pozostaną w trwałym stanie wegetatywnym, jeśli ich mózg zostanie ranny z powodu braku tlenu.

Eksperci: Minuty liczą się, gdy dojdzie do zatrzymania akcji serca

Jul.01.201500:35

Możliwe przyczyny nagłego zatrzymania krążenia to choroba niedokrwienna serca, stres fizyczny i niektóre choroby dziedziczne, zauważa National Institutes of Health. Ale czasami nie ma wyraźnej przyczyny.

Większość ataków serca – które mają miejsce, gdy zablokowanie zatrzymuje przepływ krwi do serca – nie powoduje nagłego zatrzymania krążenia, twierdzi AHA. Serce zwykle bije, a osoba pozostaje przytomna, ale blokada musi być leczona w ciągu kilku godzin, aby zapobiec śmierci mięśnia sercowego – zauważa NIH. Objawy ataku serca mogą również pojawić się nagle, ale wielu pacjentów odczuwa objawy ostrzegawcze w godzinach lub dniach przed nagłym wypadkiem. Z drugiej strony, zatrzymanie akcji serca często ma miejsce bez ostrzeżenia.

Ponad milion osób w Stanach Zjednoczonych każdego roku ma atak serca, w porównaniu z około 350 000 osób, u których nastąpiło zatrzymanie akcji serca.

Śledź A. Pawłowskiego na Facebooku, Instagramie i Twitterze.