Co powoduje ból prawego żebra? Co musisz wiedzieć o tym wspólnym bólu

To rzadka osoba, która nie zdiagnozowała różnych bólów i dolegliwości. Okazuje się, że jednym z najbardziej popularnych wyszukiwań internetowych jest coś w rodzaju: “Mam ból pod prawym żebrem. OMG, czy ja umieram? “

Na szczęście ten ból w kilku cali przestrzeni tuż poniżej twoich prawych żeber niekoniecznie jest wskaźnikiem, że coś jest nie tak.

“Czasami ból pod żebrami to nic więcej, niż spałeś źle, albo ćwiczyłeś zbyt mocno” – powiedział dr Gregory Cooper, gastroenterolog z University Hospitals Cleveland Medical Center. Ale jeśli ból jest wystarczająco poważny – albo stresujesz się wystarczająco – że faktycznie spędzasz czas w trybie auto-diagnozowania, być może nadszedł czas, aby go sprawdzić, zauważył.

Ból może być potencjalnie poważniejszy, jak problemy z woreczkiem żółciowym. Lub może to być “odniesione” ból z innej części ciała. Kluczem jest spojrzenie na inne symptomy, których doświadczasz, na nasilenie bólu, czy to jest przerywane, czy stałe, czy też odejdzie tylko po to, by wrócić w późniejszym terminie, dodał.

Po miesiącach problemów z żołądkiem u młodej kobiety zdiagnozowano raka okrężnicy

30 marca 2017 r01:02

Oto krótki przegląd niektórych przyczyn tego, co to może mieć ból prawej piersi:

1. Pęcherzyka żółciowego pobity

Twój pęcherzyk żółciowy (umieszczony po prawej stronie ciała, poniżej wątroby) może być przyczyną twojej nieszczęścia. Jest wiele warunków nękających ten organ w kształcie gruszki i być może doświadczasz jednego z nich.

Najbardziej prawdopodobnym winowajcą może być kolka żółciowa. Ból jest nagły i często się pogarsza. Zwykle odczuwasz ból w jamie brzusznej, tuż pod prawym żebrem lub w centrum brzucha. Ból może być “skierowany” lub odczuwany w prawym łopatce. Może to być ulotne, trwające zaledwie kilka minut lub może potrwać kilka godzin. Możesz odczuwać mdłości, a brzuch może być łagodny przez dzień lub dłużej.

Kolejną kwestią może być ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego lub atak pęcherzyka żółciowego. Zasadniczo twój pęcherzyk żółciowy stał się zaogniony – najprawdopodobniej z powodu zablokowania kanału żółciowego przez kamień żółciowy. Objawy obejmują ból, gorączkę, dreszcze, nudności i wymioty. Ból jest zwykle ciężki i stabilny.

Możesz również cierpieć na ostre zapalenie trzustki, które jest czasami związane z kamieniami żółciowymi.

2. Problemy z wątrobą

Izolowany ouch pod twoimi prawymi żebrami prawdopodobnie nie znaczy, że twoja wątroba jest chora.

Ale ten organ w kształcie piłki nożnej znajduje się po prawej stronie ciała i ma wiele problemów. Oprócz bólu, który może być nudny lub bardzo poważny, problemy z wątrobą zwykle obejmują połączenie żółtaczki, swędzącej skóry, ciemnego moczu, zmiany w kolorze stolca (w tym stolec w kolorze jasnego zabarwienia lub smołowatym), zmęczenie i utratę apetytu, między innymi.

3. Problemy z gazem

Gaz w jelitach może wywoływać prawdziwy ból u niektórych osób. Jeśli odczuwasz ból pod żebrami z gazu, nie jesteś sam. Twoje jelito grube ma dwa punkty pod klatką piersiową, gdzie się ugina. Prawostronne zgięcie nazywa się zgięciem wątroby. Gaz może gromadzić się w tym obszarze, powodując ból i tkliwość, szczególnie jeśli masz IBS. Gaz może również gromadzić się po lewej stronie. Nazywa się to zespołem zgięcia śledziony. Prawostronny ból gazowy często mylony jest z kamieniami żółciowymi.

4. Siniaki, pęknięcia i odkształcenia

Problemy mięśniowo-szkieletowe mogą powodować ból po prawej stronie pod żebrami. Ten ból może być spowodowany przez coś tak prostego jak kiepska postawa i zbyt długie siedzenie przy biurku. Ale jeśli popełniłeś upadek lub zostałeś trafiony podczas wydarzenia sportowego, mógłbyś mieć posiniaczone żebro, może nawet złamanie. W przypadku siniaków lub pęknięć objawy obejmują ból podczas wdychania lub kaszel. Obszar może być delikatny lub spuchnięty. Klatka piersiowa zawiera mięśnie międzyżebrowe, które pozwalają jej się poruszać. Jeśli mocno przekręciłeś swoje ciało lub zagrałeś 18-dołkowe pole golfowe bez rozgrzewki, mógłbyś obciąć mięśnie międzyżebrowe.

Najlepszym terminem na umówienie wizyty u lekarza jest…

13 lutego 2017 r03:50

Nie bądź bohaterem

Przeszukiwanie internetu pod kątem odpowiedzi na ból może sprawić, że będziesz bardziej nieszczęśliwy i przestraszony. Zwróćcie uwagę na tę radę: “Jeśli ból powstrzymuje cię od pracy lub po prostu ciesząc się swoim dniem, skontaktuj się z lekarzem” – mówi gastroenterolog Dr. Amit Bhan z Henry Ford Health System w Detroit.

Nie wstydź się, jeśli ból można naprawić, kupując nowy materac, rozciągając przed ćwiczeniami – lub jedząc więcej błonnika.

“Nie ma nic, co bardziej lubimy niż mówienie komuś, że wszystko jest w porządku, lub znalezienie czegoś poważniejszego na najwcześniejszych etapach, więc leczenie jest najskuteczniejsze” dodaje.

Związane z:

  • Jak odzyskać swoją wątrobę
  • Najlepsze domowe leki na bóle i bóle
  • Co naprawdę oznacza ból nóg i kiedy nadszedł czas, aby zobaczyć się z lekarzem