Charla Nash prosi o bezpieczeństwo naczelnych: nie chcę, żeby to się powtórzyło

Charla Nash, kobieta z Connecticut, która otrzymała przeszczep twarzy w 2011 roku po przerażającym ataku szympansa domowego przyjaciela, udała się do Waszyngtonu, by popierać przyjęcie przepisów, które utrudniłyby ludziom trzymanie naczelnych jako zwierząt domowych.

Nash, która straciła nos, oczy i usta podczas ataku szympansów w 2009 roku, zdaje sobie sprawę, że żadne prawodawstwo nie może całkowicie powstrzymać egzotycznego handlu zwierzętami. “Mam nadzieję, że spowolni ona ich transport ze stanu”, powiedziała w wywiadzie telefonicznym z TODAY.com. “Smutną częścią jest to, że wielu z tych ludzi ma pieniądze i może sobie pozwolić na zakup egzotycznego zwierzaka, a [po tym, jak zwierzę urosło zbyt duże], wypuszczają je na wolność. A potem ktoś zostanie zraniony. Nie chcę, aby to, co stało się ze mną, spotkało kogoś innego.

17 zdjęć
Pokaz slajdów

Nowa twarz dla Charli

Charla Nash była poważnie niepełnosprawna po tym, jak została zaatakowana przez szympansa przyjaciela. Zobacz, jak wyglądała wcześniej i jak teraz wygląda po przeszczepie twarzy.

Tymczasem Nash, jedna z pierwszych osób po przeszczepie twarzy w Stanach Zjednoczonych, z dnia na dzień staje się coraz silniejsza, pracując na maszynach wagi..

“Ostatni raz, kiedy rozmawiałem z TODAY Show, myślałem, że jestem silny”, powiedziała. “Ale kiedy zacząłem więcej treningu na sprzęcie, zdałem sobie sprawę, jak słabym byłem. Mam dobre dni i złe dni. Ale czuję się silniejszy i bardziej energiczny. “

Nash wygląda niesamowicie podobnie do swojej dawnej postaci, z wyjątkiem lekko zakrzywionego uśmiechu. Wciąż tęskni za swoją niezależnością.

“Potrzebuję kogoś, kto pomoże mi się kąpać i oczyści moje oczy, umyje zęby i nakarmi mnie” – powiedziała. “Jest wiele rzeczy, których nie mogę zrobić. Kiedy jesteś na świecie, widzisz więcej tego, czego nie możesz zrobić. “

Nash ma się pojawić na czwartkowej konferencji prasowej z przedstawicielami The Humane Society of the United States, która wzywa Kongres do poparcia Ustawy o bezpieczeństwie prymatów dla jeńców. Obecne prawodawstwo zakazuje transportu zwierząt, takich jak lwy i tygrysy przez linie państwowe, które mogą być wykorzystywane jako zwierzęta domowe. Nowe prawodawstwo doda do listy naczelne inne niż ludzie.

Spotka się także z członkami Kongresu w nadziei, że jej historia może przekonać ich o potrzebie nowego ustawodawstwa. “Mam nadzieję, że moja historia będzie miała wpływ”, powiedziała.

Według Associated Press około 25 stanów zabrania utrzymywania niektórych lub wszystkich naczelnych jako zwierząt domowych. John Goodwin, dyrektor ds. Polityki okrucieństwa wobec zwierząt w Humane Society, powiedział AP, że kupujący mogą ominąć te prawa, kupując naczelne od egzotycznych hodowców zwierząt, których znajdują online lub na dużych egzotycznych aukcjach zwierząt.. 

W 2012 roku Nash otrzymał 4 miliony dolarów z majątku właściciela szympansa, Sandry Herold. Na początku tego roku Zgromadzenie Ogólne w Connecticut odmówiło Nashowi pozwu do sądu w celu pokrycia dodatkowych kosztów leczenia. 

Jeśli chodzi o przyszłość, Nash nie jest pewien, co przyniesie. “Robię to tylko dzień po dniu,” powiedziała. “Mam nadzieję, że wszystko pozostanie dobrze. Nie mogę pracować, więc mieszkam w Medicaid w Massachusetts. “

Nash chciałby być wzorem nadziei dla innych z wyniszczającymi obrażeniami.

“Mam nadzieję, że któregoś dnia pojadę do Waltera Reeda i spotkam tam rannych wojowników, mężczyzn i kobiety w służbie” – powiedziała. “A może mógłbym im pokazać, jak to zrobiłem.”

Kobieta uduszona przez szympansa mówi

19 marca 2014 r03:35