8 objawów u kobiet powyżej 40 roku życia nie powinno ignorować

Najmniejszy dyskomfort jest oznaką … niewiele. Może miałeś ciężki posiłek, stresujący dzień, ciężki trening – a następnego dnia znów poczujesz się dobrze. Ale garść trywialnie brzmiących symptomów może czasem być czerwonymi flagami na coś poważniejszego. Ponieważ często trudno jest odróżnić nie wielki interes od tragicznych, większość z nas myli się po stronie ignorowania problemu i ma nadzieję, że odejdzie. “Kobiety w wieku średnim często żonglują 20 rzeczami na raz, więc zaniedbują własne zdrowie” – mówi Nieca Goldberg, doktor medycyny, autor “Kompletnego przewodnika po zdrowiu kobiet”.

“Dlatego szczególnie ważne jest, aby byli informowani o tym, co naprawdę wymaga pomocy medycznej.” Oto przewodnik po ośmiu ważnych objawach: kiedy powinieneś zobaczyć się z lekarzem i kiedy możesz po prostu kontynuować podróż.

Ból i obrzęk w łydce

Prawdopodobna przyczyna: Naciągnięty mięsień

Najgorszy scenariusz: Zakrzep krwi w nodze

Ból łydki jest najczęstszym objawem zakrzepicy żył głębokich (DVT), zakrzepem w głębokiej żyle, który jest potencjalnie śmiertelnym stanem, który rocznie dotyka około 350 000 do 600 000 osób w Stanach Zjednoczonych – w większości od 40 lat. “Skrzep blokuje przepływ krwi, powodując ból i obrzęk” – mówi Stephan Moll z National Alliance for Thrombosis and Thrombophilia.

Inne znaki mogą być poważne: Objawy zakrzepu mogą być wyraźne, ze znacznym obrzękiem, zaczerwienieniem i bólem, ale mogą być również łagodne i łatwo mylone z powodu skurczy. Skóra może być również ciepła w dotyku. Jeśli brakuje ci tchu, kaszlu, bólu w klatce piersiowej lub masz trudności z oddychaniem, zakrzep może uwolnić się i udał się do płuc, zatkając tam naczynie krwionośne. W przypadku terapii hormonalnej, pigułki, plastra lub pierścienia istnieje zwiększone ryzyko zakrzepicy żył głębokich; jeśli palisz lub jesteś w ciąży; jeśli pacjent przebył operację lub odbył lot samolotem lub podróż samochodem trwającą dłużej niż trzy godziny; jeśli jesteś otyły; lub jeśli masz rodzinną historię zakrzepów.

Kiedy działać: Jeśli objawy pojawią się nagle i nie znikną w ciągu kilku godzin, skontaktuj się z lekarzem, aby umówić się na wizytę tego samego dnia. Jeśli ona nie może cię zobaczyć, idź natychmiast do ER, szczególnie jeśli obrzęk i ból są znaczące, masz objawy oddechowe lub klatki piersiowej lub masz inne czynniki ryzyka.

“Lepiej jest błądzić po stronie ostrożności” – mówi Moll. “Połowa osób z DVT rozwija zakrzep krwi w płucach, co może być śmiertelne.” Skrzepy krwi są zwykle diagnozowane za pomocą ultradźwięków i leczone dożylnie przez kilka dni, po kilku miesiącach leczenia. Można im zapobiec dzięki pewnym zmianom stylu życia: Zachowaj zdrową wagę; nie pal; a podczas długich podróży koniecznie wstań i chodź.

Objawy: uczucia podobne do grypy (zmęczenie, mdłości, pocenie się, dreszcze)

Prawdopodobna przyczyna: Wirus

Najgorszy scenariusz: Atak serca

“Kobiety nie miewają ataku serca w Hollywood z silnym bólem w klatce piersiowej” – mówi Goldberg. “Czasami po prostu czują, że zarazią się infekcją.” To może być jeden z powodów, dla których kobiety cierpiące na zawał serca trwają dłużej niż 11 minut dłużej niż mężczyźni, aby przejść do ER.

Inne znaki mogą być poważne: Skrócenie oddechu; zawroty głowy; ciśnienie, ściśnięcie lub ból w klatce piersiowej; ból w plecach, ramieniu, szczęce lub w górnej części brzucha.

Kiedy działać: Jeśli masz niektóre z powyższych objawów, zadzwoń pod numer 911 i powiedz: “Myślę, że mam zawał serca, potrzebuję karetki”. W szpitalu personel powinien wykonać elektrokardiogram, aby wykryć, czy twoje serce jest pozbawione tlenu, badanie krwi w celu pomiaru enzymów i białek serca, badanie echokardiograficzne, aby zobaczyć, czy serce zostało uszkodzone, i ewentualnie cewnikowanie serca – wprowadzenie barwnika do tętnice, aby je wyraźnie widzieć za pomocą promieni rentgenowskich. Szybka analiza może uratować życie: Szacuje się, że masz 50 do 70 procent szans na śmierć, jeśli atak serca ma miejsce poza szpitalem. Wśród kobiet w wieku od 40 do 60 lat choroba serca jest równie powszechna jak rak piersi, ale z pewnymi środkami ostrożności można zmniejszyć ryzyko. “Kontroluj ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i wagę i ćwicz regularnie” – radzi Goldberg.

Objaw: Palenie, mrowienie lub drętwienie stóp

Prawdopodobna przyczyna: Obcisła para butów

Najgorszy scenariusz: Prediabetes (podwyższony poziom cukru we krwi)

Około 57 milionów Amerykanów ma prediabetię, ale ponieważ stan przedcukrzycowy często przebiega bezobjawowo, większość nie wie, że są na granicy poważnej choroby. (Bez interwencji warunek zazwyczaj postępuje w pełni rozwiniętą cukrzycę w ciągu dekady.) Objawy stopy występują “ponieważ choroba niszczy układ nerwowy i krążeniowy” – mówi John Giurini, DPM, z American College of Foot and Ankle Surgeons.

Inne znaki mogą być poważne: Niektóre prediabetyki mogą również odczuwać mrowienie i drętwienie rąk i dłoni, mówi Giurini. Jeśli masz pełnoobjawową cukrzycę, możesz również doświadczać częstego oddawania moczu, nadmiernego głodu lub pragnienia, utraty wagi, zmęczenia lub niewyraźnego widzenia. Czynnikami ryzyka cukrzycy typu 2 są osoby powyżej 45. roku życia, nadwaga, siedzący tryb życia, cukrzyca w wywiadzie rodzinnym, cukrzyca ciążowa lub urodzenie dziecka ważącego więcej niż 9 funtów..

Kiedy działać: Jeśli masz pieczenie lub mrowienie stóp przez więcej niż kilka tygodni, zadzwoń do swojego internisty i poproś o wizytę w następnym tygodniu, aby sprawdzić checkup i test poziomu cukru na czczo, sugeruje Giurini. Niedawne badania wykazały, że poprzez utratę 5 do 7 procent masy ciała poprzez dietę i ćwiczenia fizyczne można zapobiec rozwojowi cukrzycy.

Objaw: Wzdęcie i ból w miednicy

Prawdopodobna przyczyna: Błąd żołądkowo-jelitowy

Najgorszy scenariusz: Rak jajnika

Kilka grup medycznych, w tym American Cancer Society, ostrzegło w 2007 r., Że wzdęcia i bóle miednicy mogą być wczesnymi objawami raka jajnika – wielka wiadomość, ponieważ lekarze od dawna wierzą, że ta często śmiertelna choroba jest bezobjawowa, dopóki nie jest zbyt zaawansowana, by ją leczyć. “Wczesne złapanie raka jajnika jest w 90% możliwe do wyleczenia” – mówi dr Barbara Goff z University of Washington.

Inne znaki mogą być poważne: Dodatkowymi objawami raka jajnika są uczucie pełnego zapasu lub trudności z jedzeniem, częste oddawanie moczu lub z dużą niecierpliwością oraz zmiana nawyków jelitowych. Jeśli masz rodzinną historię choroby, masz zwiększone ryzyko mutacji w genach BRCA 1 lub BRCA 2 lub jesteś na terapii hormonalnej. (Twoje ryzyko jest niższe, jeśli masz co najmniej jedno dziecko, karmione piersią dziecko, tabletki antykoncepcyjne i utrzymujesz prawidłową wagę).

Kiedy działać: “Jeśli objawy są nowe, pojawiają się prawie codziennie, trwają dłużej niż kilka tygodni i nie ustępują, jeśli jesz więcej błonnika, zmniejszasz spożycie soli lub częściej je uprawiasz, umawiasz się na spotkanie z ginekologiem”, mówi Linda R. Duska, MD, z University of Virginia, w Charlottesville. Poproś o uwagę w ciągu dwóch tygodni. Diagnoza jest trudna, więc nie bój się naciskać swojego lekarza na odpowiednie badania: USG miednicy i być może badanie krwi, aby sprawdzić swój poziom CA-125, substancji występującej w dużych ilościach we krwi wielu kobiet z rakiem jajnika . Częściowo dlatego, że zachorowalność na raka jajnika wzrasta wraz z wiekiem, ACS zaleca coroczne badania miednicy dla wszystkich kobiet powyżej 40. roku życia..

Objaw: uporczywy kaszel

Prawdopodobna przyczyna: Przeziębienie

Najgorszy scenariusz: Astma dla dorosłych, stan, który może się pogorszyć, gdy kobiety wkraczają w wiek średni

Inne znaki mogą być poważne: “Jeśli kaszlesz tylko kiedy ćwiczysz lub śpisz, to może wskazywać na astmę” – mówi Vincent Tubiolo, MD, z American Academy of Allergy, Asthma and Immunology. Inne objawy obejmują świszczący oddech, szczególnie podczas wydechu; duszność; i ucisk w klatce piersiowej. Czynnikami ryzyka są: otyłość, alergie, palenie tytoniu i niedawne zakażenie dróg oddechowych.

“Kobiety, które przyjmowały estrogen przez 10 lat, mają o 50 procent wyższe ryzyko zachorowania na astmę” – mówi Tubiolo. “Ludzie z refluksem kwasu są zwiększone ryzyko, prawdopodobnie dlatego, że kwas drażni dróg oddechowych i wywołuje astmę kaszel.”

Kiedy działać: Astma zazwyczaj nie jest nagłym przypadkiem, ale warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ choroba może mieć charakter progresywny (a nawet zagrażać życiu, gdy problemy z oddychaniem są poważne). Ponadto stan może ograniczać aktywność fizyczną i zakłócać sen, co może mieć wpływ na długoterminowy stan zdrowia. Astma jest diagnozowana za pomocą testu czynności płuc, który mierzy przepływ powietrza. “Ludzie czują się znacznie lepiej po otrzymaniu leczenia” – mówi Tubiolo. Zmniejsz swoje ryzyko, unikając dymu, w tym odmiany z drugiej ręki, i zachowując normalną wagę.

Objaw: Bez względu na to, ile śpisz, nie czujesz się dobrze wypoczęty

Prawdopodobna przyczyna: Grypa

Najgorszy scenariusz: Zaburzenia snu

Nie lekceważ codziennego zmęczenia jako nieuchronnej konsekwencji starzenia się. Uczucie zmęczenia jest częstym objawem dwóch najbardziej rozpowszechnionych przerywników snu dla kobiet w wieku średnim: bezdech senny i zespół niespokojnych nóg, zaburzenie neurologiczne, które wywołuje swędzenie, drżenie w nogach, które utrudnia zachowanie spokoju, aw rezultacie , zasnąć.

“Wiele osób uważa, że ​​bezdech senny dotyczy tylko mężczyzn z nadwagą, ale jest prawie tak powszechny u kobiet po menopauzie” – mówi Lisa Shives, lekarz medycyny Northshore Sleep Medicine, w Evanston w stanie Illinois. Podobnie jak bezdech senny, RLS często pogarsza się wraz z wiekiem.

Inne znaki mogą być poważne: Jeśli jesteś chrapiącym i budzisz się, jakby cię uderzył ciężarówką, prawdopodobnie masz bezdech senny. Stan rozluźnia mięśnie gardła, utrudniając uzyskanie wystarczającej ilości powietrza, a brak tlenu wywołuje małe przebudzenia – czasami setki razy w ciągu nocy. Inne oznaki bezdechu sennego: budzenie się z bólem głowy i bólem gardła; doświadczanie problemów z pamięcią lub koncentracją; uczucie rozdrażnienia lub depresji. Objawy związane ze zmęczeniem, takie jak drażliwość, są również częste w przypadku RLS.

Kiedy działać: Jeśli objawy któregokolwiek z zaburzeń utrzymują się dłużej niż miesiąc, skontaktuj się z internistą, który może być w stanie zdiagnozować problem w oparciu o Twój opis. Jeśli nie, może skierować cię do specjalisty ds. Snu w celu dalszej oceny. Bezdech senny jest leczony ciągłym dodatnim urządzeniem do pomiaru ciśnienia w drogach oddechowych, maską, która dopasowuje się do nosa i / lub jamy ustnej podczas snu i pomaga otwierać drogi oddechowe z łagodnym ciśnieniem powietrza. RLS jest leczony lekami podobnymi do dopaminy, ale niektórzy chorzy mogą kontrolować objawy poprzez ograniczenie kofeiny, regularne chodzenie i masowanie lub rozciąganie nóg przed snem. Ćwiczenie jogi lub medytacja może złagodzić niektóre objawy. Podobnie, zmiany w stylu życia mogą złagodzić skutki bezdechu sennego: Zrzuć funty, jeśli masz nadwagę, unikaj alkoholu, rzuć palenie i spróbuj położyć na boku, pozycję, która czasami redukuje objawy.

Objaw: Problem ze znalezieniem właściwych słów

Prawdopodobna przyczyna: Brak snu

Najgorszy scenariusz: Uderzenie

Dzisiaj

Łatwo się rozśmieszyć podczas mrożenia mózgu, ale jeśli twoje problemy z tekstem to więcej niż drobna pomyłka (na przykład, mówiąc “wyczesane orzeszki ziemne” zamiast “miodowe orzeszki ziemne” jest normalne, mówiąc “czerwone miejsce mat “kiedy masz na myśli” miodowe prażone orzeszki ziemne “, może to być udar, który pojawia się, gdy naczynie krwionośne w mózgu albo pęka, albo jest blokowane przez skrzep, pozbawiając komórki mózgowe tlenu. “Upośledzenie zdolności językowych – gdy masz problemy z mówieniem lub mówisz nonsensowne słowa lub słowa, które nie pasują do siebie – jest powszechne w udarach lewej półkuli” – mówi Argye Hillis z MD Johns Hopkins University School of Medicine.

Inne znaki mogą być poważne: Słabość po jednej stronie ciała, niewyraźna mowa, zawroty głowy, niewyraźne widzenie, ból głowy, sztywność karku lub brak koordynacji to wszystkie czerwone flagi. Czasowy atak amnezji (brak możliwości zapamiętania tego, co zrobiłeś przez ostatnie kilka godzin) lub objawy, które trwają tylko kilka minut, może sygnalizować przejściowy atak niedokrwienny (TIA), ministroke, który znacznie zwiększa ryzyko prawdziwej transakcji, szczególnie w ciągu kilku następnych dni. Pewne czynniki zwiększają szanse na udar: uzyskanie migreny z aurą; palenie; mieć nadwagę; z chorobami serca, cukrzycą lub wysokim ciśnieniem krwi; i będąc na pigułce lub HT.

Kiedy działać: “Zadzwoń pod 911, jeśli którykolwiek z tych objawów nagle się pojawi – na przykład, jeśli nie jesteś w stanie zrobić czegoś, co możesz zrobić pięć minut wcześniej” – mówi Hillis. Szybka reakcja jest krytyczna, ponieważ otrzymanie leku powodującego obumieranie skrzepu w ciągu pierwszych trzech godzin poprawia szanse na wyleczenie o około 30 procent. “Nawet jeśli objawy ustąpią same, należy jak najszybciej udać się na pogotowie, aby ocenić przyczynę TIA, więc można zapobiec udarowi” – mówi Hillis.

Objaw: nowy kret

Prawdopodobna przyczyna: Nieszkodliwy wzrost skóry

Najgorszy scenariusz: Rak skóry

Podczas gdy powszechne jest tworzenie nowych znamion przed okresem średniego wieku, znalezienie nowego lub zobaczenie zmian w istniejącym pieprzu po 40 roku życia może być oznaką czerniaka, najbardziej śmiercionośnego rodzaju raka skóry.

Inne znaki mogą być poważne: “Jeśli kret – nowy lub stary – staje się ciemniejszy lub czarny, staje się asymetryczny, powoduje ból, swędzenie lub krwawienie, należy go natychmiast sprawdzić” – mówi dr Robert Brodell, dermatolog z Warren, Ohio, który jest rzecznikiem Amerykańskiej Akademii Dermatologii. Im więcej moli masz, tym większe ryzyko dla czerniaka. Bycie sprawiedliwym i spędzanie mnóstwa czasu na słońcu (nawet jeśli robiłeś to w młodości) zwiększa ryzyko, podobnie jak każda opalenizna. “Jeśli masz dużo szkód słonecznych, takich jak piegi, masz większe ryzyko” – mówi Brodell.

Kiedy działać: “Zadzwoń do dermatologa, gdy zauważysz coś niezwykłego i powiedz:” Mam zmiennego pieprzu i martwię się tym. ” Powinna dostać cię w ciągu tygodnia lub dwóch, “mówi Brodell. Jeśli nie masz dermatologa, poproś swojego lekarza o skierowanie. Dermatolog powinien sprawdzić całe ciało pod kątem oznak raka skóry i wykonać biopsję, która wygląda podejrzanie.

“Na szczęście, kiedy wcześnie wykryty jest czerniak, jest on bardzo uleczalny” – mówi Brodell. Aby chronić swoją skórę, stosuj filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania z co najmniej SPF 30 każdego dnia, corocznie oglądaj całe ciało i sprawdzaj swoje ciało pod kątem nowych lub zmieniających się kresek raz na miesiąc.

Aby uzyskać więcej porad i informacji, odwiedź stronę Więcej czasopisma online.