7 znaków ostrzegawczych raka skóry, których nigdy nie należy ignorować

Czas pomyśleć o skórze, w której się znajdujesz.

Rak skóry jest uleczalny, jeśli zostanie wykryty wcześnie, ale lekarze twierdzą, że pacjenci muszą być partnerem w tym procesie.

“Każdy powinien naprawdę zapoznać się z własnymi kretami, ponieważ to właśnie uratuje ci życie”, powiedziała dr Julie Karen, dyplomowana dermatologa z Nowego Jorku.

Czego powinieneś szukać? ABCDE czerniaka są podstawowymi znakami, a lekarze nalegają, abyś sprawdził swoje znamiona pod względem asymetrii, granicy, koloru, średnicy i ewolucji.

Najważniejszą częścią jest ostatnia: ewoluujący lub zmieniający się kret, powiedziała Karen. Może to obejmować nowe objawy, takie jak świąd, strupy i krwawienie.

Czerniak przeżył swoją historię po niezliczonych operacjach raka skóry

01.01.201803:28

Twój lekarz powinien sprawdzać obszary ciała, w których możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że możesz dostać raka skóry, w tym skóry głowy, powiek, między palcami u rąk i nóg, a także za uszami, powiedziała dr Debra Wattenberg, nowojorska dermatolog i założycielka z NY Skin RX.

Oto siedem znaków ostrzegawczych, których nigdy nie wolno ignorować:

1. Zauważasz “brzydkiego kaczątka”

Zwróć uwagę na kreta, który nie wygląda jak żaden inny na twoim ciele, lub jest samotnym pieprzem na innej, pozbawionej punktu, części twojej anatomii.

“Wiele osób ma pieprzyki, które wyglądają trochę przerażająco, ale mają ich 20 na ramieniu lub na plecach” – powiedział Wattenberg. “A potem mają taki, który wygląda zupełnie inaczej. Zwykle to “brzydkie kaczątko” – to, co się wyróżnia – jest problematyczne. “

Mole, z którymi się urodziłeś, mogą przerodzić się w raka skóry – dodała. I tylko dlatego, że masz nowy kret, to nie znaczy, że to się źle skończy, ale dostajemy mniej nowych kretów, gdy się starzejemy.

Po utracie córki na czerniaka, rodzina ostrzega innych: “To jest nasza misja”

3 września 2016 r02:37

2. Na twoim paznokciu jest pionowa ciemna smuga

“Ludzie często nie myślą, że możesz dostać czerniaka paznokci”, powiedziała Karen, zauważając, że jest bardziej powszechna wśród Afroamerykanów. Piosenkarz Bob Marley miał 36 lat, kiedy zmarł na czerniaka z atopowym zapaleniem skóry, który po raz pierwszy pojawił się pod paznokciem nóg i przeniknął do wątroby i innych części ciała.

Rak może wyglądać jak pigmentowana czarna lub brązowa smuga przedłużająca długość paznokcia. Lub może być mylone z blistrem krwi, który pozostaje w kierunku podstawy paznokcia – obszar naskórka – i nigdy nie wyrasta.

Jak dowiesz się Wattenberg, usuń lakier do paznokci z palców u rąk i nóg. Pomoże to lekarzowi znaleźć wszelkie liniowe smugi, które mogą być czerniakiem, lub guzy, które mogą być podstawową komórką lub rakiem płaskonabłonkowym skóry.

3. Występują problemy ze wzrokiem

Drugim najczęściej występującym typem czerniaka jest czerniak oka – mówi dr Sapna Patel, onkolog czerniaka w MD Anderson Cancer Center w Houston. Tak, jakbyś miał pieprzyk na skórze, może pojawić się punkt z tyłu oka. Lekarze odkryją go dopiero wtedy, gdy źrenice rozszerzą się podczas badania wzroku.

Mniej niż połowa pacjentów będzie miała objawy, powiedział Patel. Jeśli je masz, mogą pojawić się jako niewyraźne widzenie, mętów, coraz ciemniejszy punkt na tęczówce i inne problemy.

Ile poparzeń słonecznych potrzeba, by nabawić się raka skóry?

25 kwietnia 2016 r00:54

4. Masz “pryszcz”, który nie zniknie

Rak skóry podstawnej lub płaskonabłonkowej może wyglądać jak pryszcz, który nie ustępuje lub ustępuje po kilku tygodniach, ból, który nie ustępuje lub parch, który powtarza się.

“Krosta” również może odejść i wrócić dokładnie w to samo miejsce, i nie będzie miała ropę, gdy ją wyciśniesz, zauważył Wattenberg.

5. Zauważasz pieprzyk na podeszwie stopy

Wiele osób ma łagodne plamy na podeszwach stóp lub na dłoniach, ale należy je sprawdzić, zwłaszcza jeśli kret jest nowy lub zmienia się.

Problem polega na tym, że ludzie często nie myślą o szukaniu moli na dnie nóg, a wielu z nich nie jest wystarczająco ograniczonych, aby sprawdzić, zauważył Patel.

Liczba moli na ramieniu może przewidywać raka skóry

20 października 2015 r00:28

6. Zmiany występują po usunięciu kreta

Jeśli usunąłeś kreta i zacząłeś widzieć pigmentację, która rozprzestrzenia się poza blizną, jest to niezwykle niepokojące, nawet jeśli oryginalny kret był łagodny, powiedziała Karen. Kret, który rozprzestrzenia się poza swój początkowy ślad oznacza, że ​​obecnie się zmienia lub rozwija.

Pamiętaj, aby poinformować lekarza, jeśli zauważysz guzek lub guzek występujący w pobliżu blizny lub jeśli poczujesz ból w tym obszarze.

7. W twoim policzku jest czarna plama

Inną mniej znaną lokalizacją, w której można dostać czerniaka, jest błona śluzowa, powiedział Patel. To obejmuje twój policzek, jamę nosową, obszar odbytu i pochwę.

“Żadne z nich nie jest spowodowane słońcem” – zauważyła. “Nie jesteśmy pewni, dlaczego ludzie je mają, co jest ważne, aby ludzie mogli zbadać ich błony śluzowe.”

Śledź A. Pawłowskiego na Facebooku, Instagramie i Twitterze.