7 wskazówek ułatwiających połykanie tabletek

Przyjmowanie leków lub suplementów może sprawiać takie wrażenie, zwłaszcza jeśli nie znosisz połykania tabletek.

Możesz odczuwać niepokój, że jumbo tablet utknie Ci w gardle, albo obawi się, że dusisz się lub krztusisz. Jest to częsty problem, któremu można pomóc przy użyciu kilku technik i modyfikacji.

Połknięcie wydaje się proste, ale jest to skomplikowany proces, w którym bierze udział 50 par mięśni, które pomagają przenieść pokarm z jamy ustnej do żołądka.

Istnieje wiele medycznych i fizjologicznych przyczyn, które mogą utrudniać połykanie, w tym nowotwory i skutki udaru mózgu. Zaburzenia połykania nazywamy dysfagią.

W tym przewodniku nie chodzi o to, ale o 30-40 procent zdrowych ludzi, którzy nie mają problemów z porzucaniem jedzenia lub napojów, ale trudno jest połknąć tabletkę.

Małe zmiany mogą przynieść duże efekty. Zapisz się do naszego newslettera One Small Thing tutaj

Badanie mówi, że najlepsze są dostępne bez recepty leki…

16 czerwca 2015 r03:18

Częścią tego może być nasz instynkt unikania połknięcia czegoś solidnego, powiedział Dale Amanda Tylor, dyplomowany otolaryngolog z Washington Township Medical Foundation w Fremont w Kalifornii.

“Jesteśmy uczeni na zawsze: Nie połykaj czegoś, czego nie pogryzłeś”, powiedział Tylor TODAY. “Całkowicie się temu sprzeciwiasz. … Masz coś solidnego, co chciałbyś przeżuć i musisz ominąć tę myśl. “

U większości osób przełyk – lub rurka do połykania – ma więcej niż wystarczająco miejsca, aby pomieścić nawet największą pigułkę – zauważyła. Pomyśl o tym, ile razy zjadłeś kanapkę i połknąłeś przeżuty łyk. Ta mieszanka pokarmu i śliny jest wielokrotnie większa niż tabletka.

Ale jeśli myślisz, że nie zdołasz zepsuć pigułki, twoje ciało może z tobą walczyć, nawet jeśli nie ma na to fizjologicznego powodu, zauważył Tylor..

Oto siedem wskazówek, które mogą pomóc:

1. Pij dużo wody

To jest najważniejsza rzecz, jaką lekarze uczą pacjentów, ponieważ tak duża część połykania zapewnia jedzenie wystarczająco wilgotne, powiedział Tylor.

Pij wodę przed połykasz, aby nasmarować gardło, następnie bierzesz pigułkę z wodą i pijesz po tym, jak przełkniesz, aby upewnić się, że spadnie aż do żołądka, doradziła.

Jest to szczególnie ważne w miarę starzenia się, ponieważ produkcja śliny często spada, gdy ludzie się starzeją.

2. Wypróbuj metodę “butelki” dla tabletów

Jest to jedna z dwóch technik, które według badaczy z 2014 r. Opublikowanych w Annals of Family Medicine, według niemieckich badaczy, są “niezwykle skuteczne” w pomaganiu ludziom połykać pigułki..

  • Napełnij wodą plastikową butelkę.
  • Umieść tablet na języku i szczelnie zamknij usta wokół otworu butelki.
  • Korzystając z ruchu ssania, weź napój z butelki. Natychmiast połknij wodę i pigułkę.
  • Nie pozwól, aby powietrze dostało się do butelki podczas połykania.

Badanie ujawnia, jak łatwo połykać tabletki

12 listopada 2014 r00:28

3. Wypróbuj metodę “przechylania do przodu” dla kapsułek

To jest inna technika, którą niemieccy naukowcy uznali za pomocną.

  • Umieść kapsułkę na języku.
  • Wypij łyk wody, ale nie połykaj jeszcze.
  • Przechyl delikatnie brodę w kierunku klatki piersiowej.
  • Połknij kapsułkę i wodę z pochyloną głową.

4. Wypróbuj smar

Produkt taki jak Glide Pill może być opcją. Spryskasz je w ustach, aby pigułka łatwiej zlekceważyła, chociaż Tylor zauważył, że zwykła woda w większości przypadków wystarczy.

5. Ćwicz z różnymi pozycjami głowy

Tylor wskazał na badanie, które wykazało, że dzieci, które miały problemy z połykaniem tabletek, znacznie lepiej radziły sobie w praktyce przez dwa tygodnie.

Pozycja głowy wpływa na “dynamikę połykania”, zauważają kanadyjscy naukowcy. Poprosili więc dzieci, aby połknęły małe słodycze łykiem wody, podczas gdy ich głowy były ustawione na pięć różnych sposobów: w środku, przechylone w górę lub w dół, lub zwrócone w lewo lub w prawo. Następnie dzieci oceniały, która pozycja najlepiej działała przez 14 dni. Wszystkie dzieci, które ćwiczyły, znalazły ulubioną pozycję i przezwyciężyły problemy z połykaniem.

Powiązane: Czy czapki bezpieczeństwa dla dzieci wystarczą, aby uniemożliwić dzieciom wyjście z domu?

6. Umieść tabletkę w miękkim jedzeniu

Weź swoją pigułkę w sosie jabłkowym lub żuć trochę jedzenia, a następnie włóż tabletkę do ust. Może ułatwić to.

Uważaj jednak na cięcie, miażdżenie lub żucie lekarstw. Niektóre tabletki są zaprojektowane tak, aby rozpuszczały się powoli, aby zapewnić stałe uwalnianie leku, więc zerwanie zewnętrznej warstwy mogłoby zakłócić termin i potencjalnie spowodować przedawkowanie, powiedział Tylor. Przeczytaj ulotkę i skonsultuj się z lekarzem przed cięciem pigułki.

Powiązane: Większość rodziców podaje swoim dzieciom niewłaściwą dawkę leku

7. Poinformuj lekarza o wszelkich zmianach

Jeśli przez całe życie byłeś w stanie połknąć pigułki, ale nagle okazało się to trudne, mógł to sygnalizować problem, zauważył Tylor.

Jednym z częstych powodów może być refluks żołądkowy, który może spalić gardło i sprawić, że będzie bardziej spuchnięty – dodała. Sprawdź objawy, aby wykluczyć poważniejsze problemy.

Śledź A. Pawłowskiego na Facebooku, Instagramie i Twitterze.