3 mity o jedzeniu, aby przestać wierzyć w tej chwili

Ponieważ porady dotyczące zdrowego odżywiania zmieniają się tak często, wiele osób zastanawia się, jakie pokarmy są najlepsze dla ich ciał. Sprawdź najnowsze pomyłki związane z mitynkami żywności, aby dowiedzieć się, dlaczego musisz czytać poza nagłówkami, jeśli chodzi o dokonywanie mądrych wyborów żywieniowych.

stek and potatoes with wine
Grillowane mięso T-Bone z warzywami, przyprawami i kieliszkiem winaShutterstock

Czerwone mięso jest złe dla twojego serca. Prawda czy mit?

MIT! Zły rap dla czerwonego mięsa pochodzi z ogromnych porcji i tłustych kawałków wołowiny, które są nie tylko popularne, ale i pożądane przez wielu konsumentów. Porcje restauracji stały się tak duże, że standardowa porcja – około jednej czwartej funta (4 uncje, wielkość talii kart lub myszy komputerowej) – wygląda skąpo w porównaniu.

Madelyn Fernstrom zrzuca mity na temat czerwonego mięsa, czerwonego wina, ziemniaków

10 maja 2016 r03:37

Jednak przy ponad 25 cięciach chudej i ekstra chudej wołowiny zawierającej znacznie mniejszą ilość nasyconego tętnicami tłuszczów nasyconych, łatwiej jest dokonać zdrowszego wyboru. Poszukaj “polędwicy” i “rundy” na etykiecie i mieszanki co najmniej 90/10 procent (chude / gruby) dla mielonej wołowiny. Wykonaj własne badanie wizualne, aby ograniczyć czerwone mięso z najbardziej nasyconym tłuszczem – jeśli widzisz dużo tłuszczu w mięsie i tłuszczową opaskę na zewnątrz, pomiń to, z wyjątkiem szczególnych okazji.

POWIĄZANE: Czy przerwa w zjedzeniu sprawi, że przytyjesz? Mity o żywności zostały zdemaskowane

4-uncjowa porcja schabowego steku z flanki zawiera około 30 gramów pełnego białka, 9 gramów tłuszczu, 4 gramy nasyconego tłuszczu i 220 kalorii, podczas gdy ta sama porcja tłuszczu-marmurkowego steku porterowego ma podobne białko, ale trzy razy więcej tłuszcz i tłuszcz nasycony i 340 kalorii. Typowa porcja steku porterhouse to co najmniej pół funta (8 uncji) zawierającego 680 kalorii, 50 gramów tłuszczu i 20 gramów nasyconego tłuszczu – z grubsza całego tłuszczu i nasyconego tłuszczu przez cały dzień.

Ta zdrowa lasagne z mięsa pozwoli Ci zaoszczędzić 325 kalorii

Maj 06.201604:58

Inną zdrową opcją może być 100% wołowina karmiona trawą, o zdrowszym profilu tłuszczowym – niższym w tłuszczach nasyconych w porównaniu do wołowiny zbożowej – z powodu tego, co karmi się krową. Jest droższy, ponieważ krowy karmione są trawą (naturalny wybór dla krów), a nie zboże. Podczas gdy kosztowna, karmiona trawą wołowina jest super-aromatyczna, więc mniejsze porcje są bardziej satysfakcjonujące. Podobnie jak w przypadku wszystkich czerwonych mięs, trzymaj się szczuplejszych kawałków, aby uzyskać optymalne korzyści zdrowotne.

POWIĄZANE: Mity alergii odpadły: Zgadnij, czego nie wiesz o glutenie?

Wybór organicznego czerwonego mięsa nie gwarantuje automatycznie zdrowszego wyboru. Oznacza to, że krowa była karmiona organicznym ziarnem, ale niekoniecznie trawą (chyba że jest oznakowana). Więc jeśli nie wybierzesz chudego cięcia, nadal będziesz otrzymywał taką samą ilość nasyconego tłuszczu, jak nieorganiczny, jak konwencjonalny krój.

Podczas gdy możesz zaspokoić swoje zapotrzebowanie na białka ze źródeł rybnych, drobiowych i roślinnych (takich jak soja i soczewica), możesz włączyć czerwone mięso jako część zdrowej diety, JEŚLI dokonasz inteligentnego wyboru cięcia i wielkości porcji.

Ziemniaki sprzyjają przybieraniu na wadze. Prawda czy mit?

MIT! Od chipsów po upieczone “załadowane” wersje, ziemniaki są doskonałym nośnikiem tłuszczu i soli w wielu pysznych formach. Ale może cię zaskoczyć fakt, że ziemniak – biały lub słodki – może być bogatym w składniki odżywcze, kontrolowanym kalorycznie warzywem, gdy dokonasz mądrego wyboru.

POWIĄZANE: jeść żetony ?! 3 mity o jedzeniu i zdrowej skórze zostają zniszczone

Rozmiar ma znaczenie, jeśli chodzi o ziemniaki. Nawet zwykły pieczony ziemniak może mieć wartość kaloryczną posiłku, gdy jest supersized do tego, co widać w wielu restauracjach i sprzedawane jako “wielkość restauracji” w supermarketach. “Średni” pieczony ziemniak (to wciąż dość mocny – około 7 uncji i 3 cal średnicy) ma około 160 kalorii i jest pełen składników odżywczych. Z 4 gramami błonnika (około 20 procent dziennej liczby), 4 gramami białka, połową witaminy C na dzień, 25 procentami potasu, jedną trzecią witaminy B6 i prawie 10 procent twojego żelaza, to żywieniowa siła napędowa. A wielkość porcji może również wynosić połowę ziemniaka, za połowę kalorii.

Chociaż zarówno białe, jak i słodkie ziemniaki są bogate w składniki odżywcze, błędem jest sądzić, że smażenie słodkich ziemniaków sprawia, że ​​są zdrowszą opcją lub mają mniej kalorii niż smażone białe ziemniaki. Spróbuj “upieczone” frytki z białego lub słodkiego ziemniaka lub dodaj niskokaloryczne dodatki do pieczonego ziemniaka, w tym salsę, szczypiorek lub łyżkę stołową o obniżonej zawartości tłuszczu, jogurt grecki lub ser cheddar.

Ziemniaki mogą być częścią zdrowej diety, w tym jednej do odchudzania. Spraw, aby ziemniaki były przystawkami, tworząc około jednej czwartej całego talerza. Niezależnie od tego, czy pieczesz, czy zagotujesz czy w kuchence mikrofalowej, trzymaj skórę, aby zoptymalizować składniki odżywcze i błonnik.

Picie czerwonego wina jest dobre dla twojego serca. Prawda czy mit?

MIT! Jeśli chodzi o potencjalne korzyści zdrowotne związane z alkoholem – w tym z winem – wielkość i częstotliwość porcji ma największe znaczenie. Tylko wtedy, gdy przestrzegane są krajowe wytyczne dotyczące konsumpcji wina lub alkoholu, znajdują się jakiekolwiek pozytywne stowarzyszenia zdrowotne. Pamiętaj, że rozmiar napoju określają uncje, a nie wielkość szklanki. Jeden napój to 5 uncji wina, 12 uncji piwa i 1,5 uncji mocnych alkoholi. Zalecany limit to maksymalnie dwa drinki dziennie dla mężczyzn i maksymalnie jeden dla kobiet. Większa konsumpcja często wiąże się z zagrożeniami dla zdrowia.

Dowody na korzyści zdrowotne związane z winem można znaleźć szukając linków – lub skojarzeń – dotyczących konsumpcji i zdrowia wina. Badania najczęściej są zgłaszane przez samych użytkowników na podstawie ankiet przeprowadzanych przez tysiące osób na przestrzeni wielu lat. A te skojarzenia są w większości pozytywne, chociaż powody pozostają nieznane. Jedna z teorii głosi, że ponieważ czerwone winogrona zawierają związek zwany “resweratrolem” w skórze, składnik ten może być powiązany z potencjalnymi pozytywnymi skutkami dla zdrowia. Być może przyczyniają się do tego również inne przeciwutleniacze znajdujące się w winogronach. Nie są to jednak wyniki przyczynowo-skutkowe, a także wiele innych czynników.

POWIĄZANE: Czerwone wino i czekolada dla lepszego zdrowia? Może nie

W rzeczywistości, inne dane pokazują, że alkohol wszelkiego rodzaju z umiarem jest związany z lepszym zdrowiem, co sugeruje, że w jakiś sposób umiarkowane spożycie alkoholu ma pozytywny wpływ na zdrowie.

Czerwone wino nie jest zdrową żywnością, więc jeśli nie spożywasz już wina lub alkoholu, nie dodawaj go jako potencjalnego wzmacniacza zdrowia. A jeśli nie pijesz wina i wolisz piwo lub białe wino, nie jest jasne, czy istnieje jakakolwiek dodatkowa korzyść dla zdrowia. Jeśli lubisz czerwone wino, zwróć uwagę na zalecaną porcję i dzienny limit, aby zoptymalizować wszelkie korzyści zdrowotne.

Dr Madelyn Fernstrom jest NBC News Health and Nutrition Editor.