Jak usunąć plamy z buraków z dowolnego miejsca

Buraki są pyszne i sprawiają, że każda sałatka jest bardziej rozkoszna. Ale sok? Cóż, jeśli wylejesz więcej niż szczęście, dokądkolwiek wylądował. Aby ułatwić czyszczenie plam buraków, firma TODAY Home poprosiła o trzech specjalistów od czyszczenia najlepszych wskazówek. Oto, co mieli do powiedzenia.

Wskazówka: Jedwab i wełna powinny być profesjonalnie czyszczone.

Jak usunąć plamy z buraków …

… odzież

Dan Miller, założyciel / CEO, Mulberrys Garment Care, traktuje plamy z buraków w zmywalnych ubraniach, podobnie jak inne plamy na bazie roślin:

 1. Wstępnie przetrzeć plamę sokiem z cytryny lub octem, aby go rozbić. Pozwól mu siedzieć przez pięć minut. (W tym czasie może być również pomocne podbicie plamy za pomocą małej szczoteczki lub szczoteczki do zębów).

 2. Spłucz wodą, aby upewnić się, że kwas nie niszczy odzieży. W większości przypadków wstępna obróbka poluzuje plamę.

 3. Przepłukać spodem plamę roztworem 1 łyżki stołowej detergentu do prania i 3 szklankami ciepłej wody.

 4. Prać jak zwykle.

 5. Jeśli plama pozostaje, potraktuj ją środkiem do usuwania plam opartym na enzymach zawierającym pektynazę i pozwól mu działać przez 15 minut, a następnie umyj jak zwykle.

 6. Jeśli plama nie zniknie, ostatecznym rozwiązaniem będzie użycie natlenionego wybielacza, takiego jak nadtlenek wodoru lub wybielacz chlorowy. Te produkty mogą powodować utratę kolorów, dlatego najpierw należy przetestować je w niepozornym miejscu. Nałożyć nadtlenek wodoru lub rozcieńczony roztwór wybielacza (1 łyżeczka wybielacza na 1 szklankę wody) na plamę.

 7. Nie pozwól, aby te produkty leżały na tkaninie dłużej niż minutę przed spłukaniem ciepłą wodą.

 8. Przemyć jak zwykle. Nie suszyć maszynowo, jeśli nie ma plamy.

 9. Jeśli plama pozostaje, przynieś odzież do pralni chemicznych.

Sprawdź te zaskakujące zastosowania do octu

10 kwietnia 2017 r00:52

… wykładzina podłogowa

Jack White, wiceprezes ds. Technicznych w Rainbow International, zaleca następujące metody leczenia plam z buraków.

 1. Usuń pozostałe resztki buraka mokrym / suchym vac lub ręcznikiem.

 2. Wymieszaj 1 łyżeczkę detergentu w płynie w szklance wody. Nałóż niewielką ilość mieszaniny na plamę, zaczynając od zewnętrznych krawędzi i pracując w kierunku środka.

 3. Wymieszaj, nie szoruj, pracuj delikatnie. Powtórz w razie potrzeby.

 4. Jeśli plama utrzymuje się, spróbuj nadtlenku wodoru, ale najpierw przetestuj ją na niepozornym miejscu dywanu. Jeśli nie ma zmiany koloru, plamę należy przemyć 3-procentowym nadtlenkiem wodoru. Pozwól mu usiąść przez minutę. Usuń pozostały roztwór detergentu / nadtlenek wodoru, naprzemiennie osuszając obszar wilgotną ściereczką i suchym ręcznikiem.

Jeśli wolisz użyć komercyjnie przygotowanego odplamiacza, White zaleca używanie takiego, który posiada zatwierdzoną przez CRI pieczęć zatwierdzenia.

 1. Przetestuj środek czyszczący na kawałku dywanu lub w niepozornym miejscu.

 2. Dokładnie postępuj zgodnie ze wskazówkami produktu. Mniej znaczy więcej! Nałóż niewielką ilość środka czyszczącego na białą szmatkę i pracuj delikatnie, od krawędzi do środka.

 3. Blot, nie szoruj. Być może będziesz musiał to zrobić kilka razy, aby usunąć miejsce.

 4. Po usunięciu plamki przemyj na przemian obszar czystą wodą i suchym ręcznikiem, aby usunąć pozostały produkt.

Banany do polerowania butów i innych zaskakujących zastosowań na przedmioty w twojej spiżarni

18 kwietnia 2017 r04:02

… tapicerka

Lauren Haynes, specjalista od sprzątania z Star Domestic Cleaners, używa następujących kroków, aby usunąć buraki.

 1. Usuń wszystkie ciała stałe za pomocą noża lub łyżki. Następnie wymaż ten obszar czystym ręcznikiem papierowym lub kromką chleba, który świetnie nadaje się do namaczania płynów. Nie trzeć, ponieważ spowoduje to jeszcze głębsze włożenie plamy w tkaninę.

 2. Postępuj zgodnie z instrukcjami czyszczenia na etykiecie pielęgnacyjnej. Jeśli tapicerkę można oczyścić wodą, zrób roztwór jednej łyżeczki amoniaku i 1/2 szklanki zimnej wody.

 3. Zwilż czystą, białą ściereczkę w roztworze, a następnie osusz plamę, zaczynając od zewnętrznych krawędzi i pracując na środku.

 4. Pozwól miksturze usiąść na minutę. Następnie przemyj obszar czystą wodą i suchym ręcznikiem, aby usunąć pozostały produkt.

 5. Powtórz w razie potrzeby.

 6. Jeśli plama pozostanie, spróbuj użyć nadtlenku wodoru. Najpierw sprawdź niepozorną część tapicerki. Jeśli kolory nie blakną, powtórz powyższe kroki, tym razem używając 3% nadtlenku wodoru zamiast roztworu amoniak / woda.

 7. Jeśli plama nie ustępuje, skonsultuj się z profesjonalnym sprzątaczem tapicerki w celu uzyskania pomocy.