Jak hodować zioła: wskazówki Marthy Stewart na temat słońca, gleby, wody i innych

Kto nie lubi świeżych ziół? Są ich zastosowania w prawie każdym przepisie, zarówno pikantnym, jak i słodkim, a ty możesz rzucić kilka gałązek na prawie gotowe danie jako dodatek. Są aromatyczne i bardzo pyszne. Poza tym są po prostu ładne.

Martha Stewart pokazuje, jak sadzić własne zioła

Jun.09.201504:03

Martha Stewart dołączyła DZISIAJ we wtorek rano, aby przedstawić kilka wskazówek, jak zasadzić własny ogród ziołowy – w sam raz na sezon piknikowy. Przygotowaliśmy jej najlepsze wskazówki i triki, by zachować wszystko na zielono i dobrze.

Prace ogrodowe tools
Zestaw narzędzi ogrodniczych na pokładzie drewnaSzasz-Fabian Jozsef / Featurepics

Dobry fundament jest ważny

Podobnie jak większość roślin, zioła rozwijają się w dobrze drenującej glebie. Ale możesz (i powinieneś) wspomóc proces drenażu, układając dno pudła żwirem i dodając luźną, dobrze skomponowaną glebę do góry. Aha, i nie trzeba dodawać nawozu. Twoje zioła bez tego będą w porządku.

Zioła nie zawsze grają ładnie

Następnie część zabawna: Masz za zadanie zdecydować, które rośliny powinieneś umieścić w swoim ogrodzie ziołowym. Należy pamiętać, że większość roślin najlepiej rośnie, gdy są sadzone obok uzupełniających odmian. Niektóre zioła po prostu cieszą się takimi samymi warunkami i nie wchodzą sobie wzajemnie w drogę.

Oto kilka szczęśliwych kombinacji, które pomogą Ci zacząć:

Pietruszka + bazylia

Oba pachnące i znane zioła cieszą się większą ilością wody niż ich leśni bracia. Szczypiorek, nasturcje, ostra papryka i pomidory czereśniowe są również świetnymi towarzyszami w pojemnikach dla tych gości.

Rosemary + Sage

Są to doskonałe przykłady tego, o czym mówimy, gdy mówimy o “drzewnych ziołach”. Wolą bardziej słoneczną i suchszą glebę niż liściaste odmiany, dlatego lepiej jest posadzić je razem niż, powiedzmy, z bazylią roślina, która będzie potrzebowała dużo więcej wody.

Oregano + tymianek

Te pół-drzewne odmiany zachowują dobre towarzystwo ze swoimi kochającymi słońce kuzynami, rozmarynem i szałwią. Tak więc, jeśli brakuje ci przestrzeni, zrób to razem.

Mięta + mięta

Tak, przeczytałeś to poprawnie. Wszystkie rodzaje mięty mają tendencję do przejmowania puli. Nie są najbardziej sąsiadującą rośliną. Najlepiej jest uprawiać je oddzielnie od innych rodzajów ziół. I nawet sam, będziesz chciał zostawić dużo miejsca między nimi, aby wszystkie różne zapachy i smaki nie tworzyły meldunku.

Martha Stewart grows an herb garden on the TODAY plaza
TODAY Show: Martha Stewart uprawia ogród ziołowy na placu DZISIAJ. – 9 czerwca 2015 rSamantha Okazaki / DZISIAJ

Uspokoić ich pragnienie

Quiz pop: Kiedy jest najlepszy czas na dodanie wody? Kiedy ziemia czuje się sucha o cal poniżej powierzchni! Kilka wskazówek dotyczących podlewania, o których należy pamiętać:

  • Użyj puszki z wylewem lub węża (w przypadku dużych doniczek) i dodaj tyle, aby woda zaczęła spływać przez otwory.
  • Pamiętaj, że rośliny w pojemnikach są bardziej gorejące niż rośliny w ziemi, a te w donicach porowatych, takich jak terakota lub drewno, są jeszcze bardziej.
  • O dziwo, im mniejsza doniczka, tym więcej wody będzie jej potrzebować.
  • Gleba powinna być wilgotna, ale nie wilgotna.
  • Zawsze podlewaj rano lub wczesną część dnia, nigdy w nocy.

Pozostań po słonecznej stronie

Zioła będą potrzebować co najmniej 5-6 godzin dobrego, gorącego słońca każdego dnia. Te długie godziny słońca zmuszają zioła do produkcji olejków, które nadają im wyjątkowe aromaty i smaki. Więc … im więcej słońca, tym lepiej!

Śmiało, ciesz się szczęściem

Nowicjusze ogrodowi, to dobra wiadomość dla ciebie. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej je przycinacie, tym bardziej aromatyczne i obfite stają się rośliny. Częste cięcie zachęci również do nowego wzrostu liści. Nie zapominaj, że zioła kwitną bardzo szybko, więc będziesz chciał je wcześniej wyciąć, zanim zaczną kwitnąć.

Martha Stewart grows an herb garden on the TODAY plaza
TODAY Show: Martha Stewart uprawia ogród ziołowy na placu DZISIAJ. – 9 czerwca 2015 rSamantha Okazaki / DZISIAJ

Niech nic nie zmarnuje się!

Jest tak wiele łatwych sposobów na oszczędzanie ziół, więc nie ma potrzeby wyrzucać ich. Na przykład można przecierać bazylię i zamrażać ją w tacach na kostki lodu do wykorzystania w przyszłości. Możesz wysuszyć tymianek, rozmaryn i szałwię, aby przez cały rok posypać je potrawami. (Szybka wskazówka na temat najlepszego sposobu suszenia ziół: po ich wyczyszczeniu, umieść je między ręcznikami papierowymi i trzymaj z dala od światła, aby zachować kolor i smak.)