Stout, ale lub porter? Niezbędny przewodnik po irlandzkim piwku

Aby uczcić Dzień Świętego Patryka, dzień, w którym wszyscy są trochę irlandzcy, przedstawiamy najlepszy przewodnik po irlandzkim piwie. Niezależnie od tego, czy preferujesz głęboki bursztynowy ale, czy wytrawny, mocny stout, znajdziesz wszystkie swoje stare ulubione na tej liście, a także kilka nowych dodatków..

O Irlandczyku, dziennikarz podróży Paul Theroux napisał kiedyś: “Nie pamiętam ludzi tak szybko gościnnych lub łatwiejszych do spełnienia.” I, być może, dodał, tak szczęśliwy, że zatrzymał się na pół kwarty i miejscu craic, ta wyjątkowo irlandzka forma zabawy. Tutaj, dla tych z was, którzy są Irlandczykami lub tylko aspirują do tego, jest wskazówką dla tych istotnych elementów w jakiejkolwiek celtyckiej hulance: irlandzki stout, ale i porter.

Trzy klasyczne stouts
Joe’s Bar na dole może serwować zielone piwo w Dzień Świętego Patryka, ale w Irlandii kolor piwa przez cały rok jest czarny – jak w suchym, roastym tłustym, Trójca Święta jest Guinnessiem, Murphym i Beamish. Wylana powoli, aby umożliwić stworzenie kremowej głowy, te trzy piwa są tak charakterystyczne dla Eire jak shamrocks i celtyckie krzyże.

Zdecydowanie najbardziej znane czarne piwo na świecie, Guinness jest uważany przez niektórych za standard, według którego ocenia się wszystkie inne steki. Inni, tacy jak ja, mogą sugerować, że jego charakter został przytępiony w ciągu ostatniej dekady i pół. Niezależnie od widoku, nadal jest to delikatne, suche, apetyczne piwo.

Biedniejsi hrabiowscy kuzyni z tego warzonego w Dublinie juggernauta, Beamish i Murphy’s, reprezentują dwa różne podejścia do irlandzkiego stylu – ten pierwszy bardziej palony i mocniejszy niż Guinness, drugi bardziej słodowy i nieco czekoladowy. W przypadku ostryg na półskorupie lub wędzonym łososiu wybierz Beamish lub Guinness, ale z pieczonymi lub grillowanymi mięsami od wieprzowiny po wołowinę, spróbuj Murphy’s.Najnowszy i największy porter
Podczas gdy przypadkowi obserwatorzy mogą zostać wybaczeni za myślenie, że Irlandia oferuje tylko trzy stouty (lub nawet tylko jeden!), Jest tak naprawdę wiele takich piw produkowanych na Szmaragdowej Wyspie. Niestety, piwa te rzadko używane do wydobycia go z ich rodzinnej ziemi. Ta sytuacja zmieniła się teraz, na szczęście, wraz z przybyciem do Ameryki Irish Stout O’Hary.

Czarny jak smoła kolor i złożony, palony, prawie winylowy aromat są pierwszymi wskazówkami, że O’Hara jest większa i odważniejsza niż większość konkurencji. Był mistrzem w swojej klasie w konkursie Brewing Industry International Awards w 2000 roku i okazało się, że ma więcej niż kilka głów z bogatym, solidnym charakterem, który przypomina sposób, w jaki kiedyś smakowały niektóre irlandzkie steki. Jest wystarczająco sucha dla ostryg, ale wystarczająco mocna, aby smakować z potrawami mięsnymi i serowymi.

Czerwone ales
Kolor irlandzkiego piwa nie jest jednolitą czernią; istnieje również równoległa, choć o wiele mniej celebrowana tradycja irlandzkiego czerwonego piwa. Prawdopodobnie najbardziej znanym na całym świecie jest wymyślony przez Smithwicka “Smid-ick’s” – tostowe, lekko karmelowe piwo od ludzi, którzy zaparzają Guinnessa i stosunkowo niedawno przybyli do Stanów Zjednoczonych. Choć warzone według nieco innej receptury niż rzeczy sprzedawane w Eire, pozostaje bardziej wytrzymałe niż “Irlandzki czerwony” George’a Killiana, który jest raczej lager niż piwo.

The Carlow Brewing Company, twórca Irish Stout O’Hary, oferuje również swoją interpretację czerwieni, która jest jeszcze bardziej pełna i satysfakcjonująca. Molings Traditional Red Ale to rodzynkowe, lekko toffi piwo, którego nikt nie pomyli z czerwonawym amerykańskim pretendentem.

Amerykańskie rodzime browary produkują więcej niż ich udział w piwach w stylu irlandzkim, aw co najmniej jednym przypadku, udział w szklance lub dwóch może oznaczać jakieś dobre działanie na świecie. Finnegans Irish Burberry może nie być tak pełne i złożone, jak niektóre prawdziwe irlandzkie ale, ale zyski z jego sprzedaży trafiają do społecznościowych projektów dla pracujących biednych i bezdomnych z Minnesoty. Nawet jeśli nie możesz kupić piwa (sprzedawanego tylko w kraju pochodzenia), nadal możesz przekazać darowiznę na rzecz Finnegans Community Fund lub pomóc, kupując koszulkę lub kapelusz na stronie internetowej Finnegans.

Na mniej altruistycznym froncie Boston’s Harpoon Brewery jest hołdem dla irlandzkiej populacji tego miasta z akcentem słodowym Hibernian Ale. Znacznie większy sąsiad regionalnego browaru, Boston Beer Company, udostępnia dostępny w całym kraju Samuel Adams Irish Red Ale.

Na południowym wschodzie mieszkańcy Arkansas cieszą się bardziej umiarkowanie słodową Irish Red od Diamond Bear Brewing, podczas gdy Midwesterners wolą bardziej suche, bardziej chmielowe podejście do stylu, typizowane przez Kilgubbin Red Ale (z Chicago Goose Island Brewing) i irytujące Irish Ale (z Kansas City’s Boulevard Brewing). To drugie jest sezonowym piwem, które corocznie gromadzą lojaliści. Dalej na zachód, Wielki browar w Denver leci banerem z czarnym piwem ze znanym na całym świecie Porter Świętego Bridgeta.

Parowanie piwa i jedzenia
Tradycyjne dania kuchni irlandzkiej są rustykalne i wyjątkowo smaczne, gdy stosujesz wysokiej jakości składniki i odpowiednie piwo, które uzupełniają obfite dania. Niektóre z najlepszych łososi na świecie są wyławiane z irlandzkiego wybrzeża i delikatnie wędzone na południu. Jako przystawka wspaniale łączy się ze szklanką zimnego, choć nie zimnego, wytrawnego irlandzkiego stouta. Tradycyjne, ziemniaczane przystawki, takie jak kapuściany colcannon lub pikantny chlebek z rusztu, znany jako boxty, stanowią świetną wymówkę, by wyrwać butelkę lub dwa delikatnie słodko karmelizowane irlandzkie czerwone piwo, szczególnie jeśli podawane są razem z pieczoną nogą jagnięcą. Obfity irlandzki gulasz skorzystałby z popularnej półtorej mieszanki piwa i tartaku znanej jako Czarna i Tan. Jeśli chodzi o deser, nie zapominaj, że słodsze steki będą pięknie uzupełniać ciastka czekoladowe (takie jak ciasto czekoladowe) lub mus czekoladowy.