Piosenkarz Lou Rawls umiera na raka w wieku 72 lat

Lou Rawls, wokalista o aksamitnym głosie i długoletni działacz społeczny, który zaczął jako chłopiec chóralny i nagrywał takie klasyczne utwory, jak “Nigdy nie znajdziesz innej miłości jak moja”, zmarł w piątek na raka. Miał 72 lata.

Rawls zmarł w Centrum Medycznym Cedars-Sinai, gdzie w zeszłym miesiącu został hospitalizowany w celu leczenia raka płuc i mózgu, powiedział jego publicysta, Paul Shefrin. Jego żona, Nina, była przy jego łóżku, gdy zmarł.

Znakiem rozpoznawczym Rawlsa był jego gładki, cztero-oktawowy głos – “najsolidniejsze kotlety w grze o śpiewaniu” – powiedział kiedyś Frank Sinatra. Rawls “używał go w szerokiej gamie gatunków, w tym w reklamach. Dla milionów telewidzów i słuchaczy radiowych, Rawls był znajomym głosem, który powiedział: “Kiedy powiedziałeś Budweiser, powiedziałeś to wszystko.”

“Był jednym z niewielu śpiewaków, o których wiedziałeś nie słysząc więcej niż kilka nut, że to on,” powiedział Burt Bacharach The Associated Press.

Rawls odegrał ważną rolę w teletonach United Negro College Fund z 1980 roku, które zebrały ponad 200 milionów dolarów. W latach 60. często odwiedzał szkoły, place zabaw i domy kultury.

“On jest po prostu kimś, kto rozpoznał, podobnie jak wielu Afroamerykanów pewnego pokolenia, że ​​edukacja była czymś, do czego nasze dzieci nie miały dostępu i że było to niezwykle ważne dla ich przyszłości, dla przyszłości naszych społeczności i dla narodu – powiedział dr Michael Lomax, prezes i dyrektor generalny UNCF.

We wrześniu Rawls wystąpił w organizacji “Wieczór gwiazd”, który miał być transmitowany w całym kraju przez weekend.

“Wydawał się kruchy, ale miał dobry głos i był w świetnym nastroju” – powiedział Lomax. “Był tam ze swoim synem, nowo adoptowanym i jego żoną. Był szczęśliwym i zadowolonym człowiekiem. “

“Inną sprawą było to, że miał poczucie wspólnoty” – powiedział Gamble w AP. “Tysiące i tysiące młodych dzieci skorzystało ze swojej celebryty.”

Aretha Franklin powiedziała w oświadczeniu, że Rawls był “niezapomnianym stylistą muzycznym … który wywarł poważny wpływ na interesy historycznie czarnych szkół i czarnych ludzi”.

“To jest jego dzieło dla dzieci, jego głos dla biednych, jego możliwość stwarzania dla młodych Amerykanów, którzy musieli przezwyciężyć szanse, że najbardziej chciał być jego trwałą spuścizną” – powiedział ks. Jesse Jackson w oświadczeniu.

Rawls został wychowany na South Side of Chicago przez swoją babcię, która dzieliła się z nim miłością do gospel. Rawls również był pod wpływem doo-wop i zharmonizował się ze swoim szkolnym kolegą z klasy Samem Cooke. Dwaj przyjaciele dołączyli do grup takich jak Teenage Kings of Harmony.

Kiedy przeniósł się do Los Angeles w latach 50., Rawls został zrekrutowany do The Chosen Gospel Singers, a następnie przeniósł się do The Pilgrim Travellers. Zaciągnął się w 1955 r. Jako spadochroniarz w 82. Dywizji Powietrznej Armii. Sgt. Rawls powrócił do Pielgrzymich Podróżników trzy lata później.

Podczas koncertowania z grupą, Rawls i Cooke byli w wypadku samochodowym, który prawie zakończył życie Rawlsa. Cooke został lekko ranny, ale inny pasażer zginął, a Rawls został uznany za zmarłego w drodze do szpitala, według Shefrina.

Rawls był w śpiączce przez 5 1/2 dni i doznał utraty pamięci, ale został całkowicie odzyskany rok później.

“Naprawdę mam z tego nowe życie”, powiedział wówczas Rawls. “Widziałem wiele powodów do życia. Zacząłem uczyć się akceptacji, kierunku, zrozumienia i percepcji – wszystkich elementów, których niestety brakowało w moim życiu. “

10 USD plus pizza

Rawls wystąpił z Dickiem Clarkem w Hollywood Bowl w 1959 roku. Pod koniec tego roku Rawls śpiewał za 10 dolarów za noc plus pizza w Pandora’s Box w Los Angeles, kiedy został zauważony przez producenta Capitol Records, Nicka Veneta, który zaprosił go na przesłuchanie. Wkrótce został podpisany przez wytwórnię.

W 1966 r. Rawls “Love Is a Hurtin Thing” znalazł się na szczycie listy przebojów i zdobył Rawlsa dwie nominacje do nagrody Grammy, a on otworzył dla The Beatles w Cincinnati..

W tym czasie Rawls zaczął dostarczać hipnotyczne monologi o życiu i miłości w utworach “World of Trouble” i “Tobacco Road”, z których każda trwała ponad siedem minut. Niektórzy nazywali je “pre-rapem”.

Rawls wyjaśnił, że pracował w klubach, gdzie scena znajdowała się za głośnymi kratami.

“Kręcisz się i kelnerka będzie krzyczeć:” Chcę 12 piw i cztery martini! “, A wtedy koleś postawi lód w kruszarce – przypomniał sobie Rawls. “Musiał być sposób na zwrócenie uwagi ludzi. Więc zamiast zaczynać od śpiewania, zacznę mówić tylko o tej pieśni. “

Jego “rapy” były tak popularne, że “Dead End Street” z 1967 roku przyniosły mu pierwszą nagrodę Grammy za najlepszy występ wokalny R & B. Piosenkarz wygrał trzy nagrody Grammy w karierze, która trwała prawie pięćdziesiąt lat i zawierała hity “Your Good Thing (dobiega końca),” Natural Man “i” Lady Love “. Wydał swój najnowszy album” Seasons 4 U “. , “W 1998 roku na własnej wytwórni, Rawls & Brokaw Records.

Ale jego główną muzyczną spuścizną jest “You’ll Never Find”, nagrany po tym, jak Rawls podpisał kontrakt z Gamble i Huffem, architektami klasycznego “Philadelphia Sound”.

“To była pierwsza płyta, którą nagraliśmy na niego”, powiedział Gamble. “Uchwyciło to, co najlepsze z jego głosu. Miał wszystkie wymiary, miał niski poziom i był podekscytowany. A plus słowa były czymś, do czego ludzie mogli się odnieść. “

Rawls pojawił się również w 18 filmach, w tym w “Leaving Las Vegas” i “Blues Brothers 2000” oraz 16 serialach telewizyjnych, w tym “Fantasy Island” i “The Fall Guy”.

Rawlsa zdiagnozowano raka płuc w grudniu 2004 r. I raka mózgu w maju 2005 r. Rawls powiedział Shefrinowi, że rzucił palenie 35 do 40 lat temu. Zapytany o doniesienia, Rawls próbował holistycznie leczyć raka, Shefrin powiedział: “Próbował alternatywnych metod. Używał tradycyjnych i alternatywnych metod. “

Wraz z żoną Rawls zostaje przeżyty przez czwórkę dzieci: Louannę Rawls, Lou Rawlsa Jr., Kendrę Smith i Aidena Rawlsa.

Porozumienia pogrzebowe były niepełne, powiedział Shefrin.