Oto dlaczego twój test ciążowy może być nie tak

P: Mój domowy test ciążowy był pozytywny, ale lekarz wykonał USG i powiedział, że mam “jajecznicę”. Nigdy o tym nie słyszałem. Co to jest i co to oznacza dla przyszłych ciąż?

ZA: Po zastosowaniu do ciąży termin “zniszczone” brzmi okropnie – okrutny, nawet. Zwalczona komórka jajowa oznacza “ciążę płodową” – ciążę, która zaczyna rosnąć pod nieobecność zarodka. Powoduje to wczesne poronienie. Jest to niezwykle powszechne, występujące nawet w 20 procentach znanych ciąż.

Rozpoznanie zepsutej komórki jajowej dokonano, ponieważ wykonano badanie USG. Bez tej technologii, w połączeniu z domowym testem ciążowym, mógłbyś pomyśleć, że twój okres był po prostu spóźniony i cięższy niż zwykle.

Aby zrozumieć przyczynę “zarazy”, wróćmy do początku procesu ciążowego – poczęcia. Kiedy spotykają się jajka i plemniki, każda z nich ma połowę chromosomów, które uzupełniają zapłodnione komórki jajowe i tworzą zarodek. Aby ciąża była możliwa, te jednostki chromosomowe muszą się doskonale spełniać, łączyć i replikować.

Ten skomplikowany proces nie zawsze kończy się sukcesem. Ponad 60 procent strat w pierwszym trymestrze wynika z nieprawidłowego powiązania chromosomów.

Jednak nawet gdy parowanie nie powiedzie się, komórki trofoblastyczne (które tworzą łożysko i powodują, że testy ciążowe są pozytywne) mogą się rozwijać i rosnąć. Hormon ciążowy (HCG), który wydzielają te komórki, powoduje, że tracisz pewien okres. Poziom HGC może nadal rosnąć, ale nie tak szybko, jak przy normalnej ciąży, więc początkowo możesz odczuwać wiele wrażeń związanych z ciążą, w tym tkliwość i nudności. Hormony te będą również wskazywać na pozytywny wynik testu ciążowego.

Ponieważ prawdziwa ciąża nie wystąpiła, w końcu zaczniesz krwawić i przejść produkty poczęcia. Może to nastąpić od kilku dni do kilku tygodni po początkowym pozytywnym teście ciążowym

Obraz ultrasonograficzny zepsutej komórki jajowej pojawia się w postaci pustego worka ciążowego – okrągłego obszaru w obrębie macicy wypełnionego czystym płynem i niczym więcej. Moi pacjenci często przychodzą do mojego biura, gdy tylko wykonają domowy test ciążowy, chcąc potwierdzić, że mają ciążę. (Jedna pacjentka chciała zobaczyć płód, zanim jeszcze ominęła jej okres!). Inni pacjenci nie są pewni swoich terminów i zażądają USG, aby ustalić, kiedy poczęli.

Interpretacja ultradźwięków niekoniecznie jest procesem jednoetapowym. Czasami wykonuje się je zbyt wcześnie, aby zobaczyć rozwijający się płód, znany w jego najwcześniejszych stadiach jako “biegun płodu”. Jeśli biegun płodu nie jest widoczny, sprawdzam poziomy HGC we krwi i powtarzam ten test po kilku dniach. W normalnej ciąży poziom prawie podwaja się na co dzień.

Ogólnie rzecz biorąc, nie dokonam ostatecznej diagnozy zepsutej komórki jajowej dopóki nie sprawdzę dodatkowych poziomów hormonów i wykonam drugie badanie USG tydzień później, aby zobaczyć, że worek pozostaje pusty.

Po potwierdzeniu diagnozy dostępnych jest kilka opcji.

  • Jedną z nich jest poczekanie i zobaczenie, czy rozpoczyna się okres pacjenta, a ona wykrwawia pozostałą tkankę trofoblastyczną. Niewiele kobiet chce pójść w tym kierunku bezczynności.
  • Większość kobiet decyduje się na D & C (dilation i kiretaż), rutynową procedurę chirurgiczną, która zdrapuje pozostałe produkty poczęcia z macicy.
  • Lek podaje się w celu przerwania ciąży, co powoduje złuszczanie się wyściółki macicy.

Istnieje niewielka szansa, około 1 na 250, że pacjent, który nie wykazuje prawidłowego worka z biegunem płodowym w swoim początkowym badaniu ultrasonograficznym, może mieć cewkę jajowatą lub ektopową, więc ważna jest dodatkowa obserwacja USG..

Zwalczona komórka jajowa jest zwykle unikalna w określonej ciąży. W większości przypadków kobieta, która otrzyma tę diagnozę, przejdzie na zdrową, prawidłową ciążę.

W przypadku starszych kobiet ryzyko poronienia, w tym jajeczkowania, wzrasta, prawdopodobnie dlatego, że starsze jaja spędzają dużo czasu, ponosząc szkody chromosomowe. Jeśli ten typ wczesnego poronienia się powtarza, szczególnie jeśli masz mniej niż 35 lat, twój lekarz może chcieć wykonać badania genetyczne krwi, aby spojrzeć na możliwe nieprawidłowości chromosomowe w tobie i twoim partnerze.

Reomman’s Bottom Line: Jeśli Twoja ciąża zakończy się wcześnie z powodu zepsutej komórki jajowej, nie rozpaczaj. Jeśli spróbujesz ponownie, prawdopodobnie będziesz mieć udaną ciążę.

Dr Judith Reichman, medyczna pomoc medyczna “Today” na temat zdrowia kobiet, od ponad 20 lat praktykuje położnictwo i ginekologię. Znajdziesz wiele odpowiedzi na swoje pytania w jej najnowszej książce “Slow Your Clock Down: The Complete Guide to Healthy, Younger You” opublikowanej przez Williama Morrowa, oddział .

PROSZĘ ZWRÓCIĆ UWAGĘ: Informacje w tej kolumnie nie powinny być interpretowane jako zapewniające konkretną poradę medyczną, ale raczej w celu zaoferowania czytelnikom informacji w celu lepszego zrozumienia ich życia i zdrowia. Jego celem nie jest zapewnienie alternatywy dla profesjonalnego leczenia lub zastąpienia usług lekarza.