Oficjalne portrety Baracka i Michelle Obamy odsłonięto w Smithsonian

To ważna okazja dla wszystkich byłych prezydentów i pierwszych kobiet: odsłaniając oficjalne portrety.

W poniedziałek Barack i Michelle Obama doświadczyli tego właśnie w Smithsonian’s National Portrait Gallery w Waszyngtonie, DC.

44. prezydent wybrał Kehinde Wiley, popularnego nowojorskiego artystę znanego z portretów Afroamerykanów na wielką skalę, w stylu starego mistrza, aby pomalować swój portret, podczas gdy pierwsza dama wybrała artystę z Baltimore, Amy Sherald..

Wiley i Sherald to pierwsi afroamerykańscy artyści, którzy malują oficjalne portrety prezydenckie dla Smithsonian.

W świeżym odejściu od bardziej tradycyjnych portretów prezydenckich, portret Obamy przedstawia go siedzącego z rękami skrzyżowanymi, otoczonego kolorowymi liśćmi.

“Co powiesz na to?” To dość ostry “, powiedział były prezydent, kiedy stanął na podium.

Obama wydał nawet niektóre z jego słynnych dowcipów taty podczas specjalnej okazji.

Barack And Michelle Obama Attend Portrait Unveiling At Nat'l Portrait Gallery
Były prezydent Obama i artysta Kehinde Wiley odsłonili oficjalny portret Obamy w Narodowej Galerii Portretów Smithsona w poniedziałek.Getty Images

“Próbowałem wynegocjować mniej siwe włosy, a artystyczna integralność Kehinde nie pozwoliła (mu) zrobić tego, o co prosiłem” – powiedział. “Próbowałem wynegocjować mniejsze uszy i również to wymyśliłem.”

Poważnie mówiąc, były prezydent mówił także o kulturalnym znaczeniu pracy Wileya.

“Zawsze, gdy widziałem jego portrety zawsze uderzałem w to, w czym zakwestionowali nasze konwencjonalne poglądy na władzę, bogactwo, przywileje” – powiedział. “I sposób, w jaki traktowałby nadzwyczajną troskę, precyzję i wizję, uznając piękno, wdzięk i godność ludzi, którzy są tak często niewidzialni w naszym życiu i stawiają ich na wspaniałej scenie.”

“Ludzie w naszych rodzinach, ludzie, którzy zbudowali ten kraj, zbudowali tę stolicę, podali jedzenie, wynieśli śmieci … Kehinde podniósł je, dał im platformę i powiedział, że należą do centrum amerykańskiego życia”. on dodał.

Obama również poświęcił chwilę, by wychwalać Sheralda za uchwycenie “żarliwości” jego żony.

“Amy, chcę ci podziękować za tak spektakularne uchwycenie wdzięku, piękna i inteligencji oraz uroku i wdzięku kobiety, którą kocham” – powiedział artystce.

W jej portrecie pierwsza dama pojawia się w przepływającej sukience wśród bladoniebieskiego tła.

“Gdy patrzę na ten portret, jestem trochę przytłoczony, jestem upokorzony, zaszczycony, dumny” – powiedziała. “Ale przede wszystkim jestem niewiarygodnie wdzięczny wszystkim tym, którzy przyszli przede mną w tej podróży.”

Michelle uhonorowała swoją matkę, która wzięła udział w ceremonii, a także rozmawiała o wpływie, jaki jej oficjalny portret będzie miała na młode dziewczyny w kolorze.

Michelle Obama ujawnia, co Melania Trump dała jej na inauguracji

Jan.31.201800:49

“Oczywiście, myślę o mojej mamusi, Marianie Robinson, zawsze stawiając się na ostatniej liście”, powiedziała. “Myślę także o wszystkich młodych ludziach, szczególnie dziewczętach i dziewczętach w kolorze, którzy w nadchodzących latach przyjdą do tego miejsca, a oni spojrzą w górę, i zobaczą obraz kogoś, kto wygląda jak wiszący na ścianie tej wspaniałej amerykańskiej instytucji. “

“Wiem o wpływie, jaki to będzie miało na ich życie” – dodała – “ponieważ byłem jedną z tych dziewcząt”.