Następnym razem, gdy będziesz w Argentynie, spróbuj filiżanki kumpla

Mieszkańcy tego kraju temu zaprzeczają, ale dla kogoś z zewnątrz wygląda na to, że mają obsesję – lub uzależnieni -.

Mate (wymawiać ma-tay) jest jak herbatka ziołowa, i wszędzie – od cienia drzewa w parku do salonów po tylne siedzenia samochodów – przyjaciele zwalniają i dzielą partnera. Jest to równie ważne doświadczenie społeczne, co sposób na zaspokojenie pragnienia. Aha, i są zasady. (Czy nie ma zawsze reguł! Więcej o tym później.)

Najpierw ostrzeżenie dla fobii bakterii: Mate jest dzielona z tego samego kubka, używając tej samej słomy, od osoby do osoby. Czemu? Dzielenie się kumplem z kumplem lub nieznajomym polega na przyjaźniach.

Etykieta mate
Kiedy pijesz mate, najpierw tykwa jest upakowana blisko brzegów suchymi liśćmi. Artfully

IM000952.JPG
IM000952.JPG

umieszczony w zielonych liściach i gałązkach jest srebrną słomą znaną jako bombilla.  Piwnik dodaje prawie wrzącą wodę, a kilka chwil później bierzesz powoli, równomiernie łyk ze srebrnej słomy.

Po opróżnieniu browar bierze tykwę i napełnia ją z powrotem, aby sam się napić lub podzielić z kimś innym na zebraniu.

Jedna zasada: nigdy nie mów “dziękuję”. To wielka zniewaga. Jak wyjaśnia ekspert Macarena Preeyra Olazabal. “Sugeruje to, że nie chcesz więcej pić i naprawdę nie chcesz przedłużać przyjaźni”.

Aha, i jeszcze jedno – skarcił mnie piwowar Soledad Olagregui: “Nigdy nie mieszaj słomy!” To obraza dla piwowara, sugerująca, że ​​nie została przygotowana poprawnie.

Skąd pochodzi partner?
Mate nie jest herbatą; rośnie na krzaku. Udaj się do sklepu spożywczego i, tak jak kawa w USA, jest jeden długi wybór.

Mate był najpierw warzony przez Indian z plemienia Guaranie. Dawno temu nauczyli się, że to świetny “pick-me-up”, a kiedy byli głodni, zaspokoili głód. Badania sugerują, że nie ma kofeiny, a raczej to, co Argentyńczycy nazywają “matine”.

Kiedy Hiszpanie po raz pierwszy przybyli do Argentyny w XVI wieku, księża jezuiccy badali jego zastosowanie i nie tylko stwierdzili, że był to rzeczywiście środek pobudzający, ale także znakomity sposób na powstrzymanie ludzi od picia alkoholu. Kapłani promowali jego użycie i od tego czasu jest to podstawa.

Nierzadko spotyka się dziś ludzi, którzy przysięgają na to, twierdząc, że pomaga to w funkcjonowaniu układu trawiennego i magicznie pomaga utrzymać nadwagę.

Tradycyjny mate spożywany jest bez cukru, ale coraz częściej młodsze pokolenie dodaje cukier, miód, a czasem nawet skórkę z pomarańczy lub cytryny. Złamałem tradycję i wypróbowałem ją z cukrem. Gdybym podjął ten zwyczaj, co jest mało prawdopodobne, prawdopodobnie zmierzałem w kierunku słodszej strony.

Chcesz spróbować? Podczas gdy kolega był kiedyś dostępny tylko w Argentynie, Urugwaju, Brazylii i Paragwaju, obecnie jest dostępny w Stanach Zjednoczonych. Znalezienie słomy tykwy i “bombilli” może zająć trochę więcej pracy, ale ważne jest, aby wziąć udział w całym doświadczeniu. Nie parzyć filiżanki tak, jakbyś pił herbatę. Nie będziesz szczęśliwy.