Mój chłopak ma opryszczkę. Co powinienem zrobić?

P: Mój chłopak ma opryszczkę narządów płciowych, a czasami ma wybuch, który pojawia się jako ból na jego penisie. Czy to kiedy jest zakaźny?

ZA: Kiedy on jest większość zakaźny – ale jest też zaraźliwy, gdy nie ma wybuchu choroby.

Jedna czwarta dorosłych w USA powyżej 18 roku życia jest zarażona opryszczką narządów płciowych, znaną również jako opryszczka 2. Ale 90 procent z nich nawet nie wie, że są zarażeni.

Klasyczny wybuch pojawia się jako mały, otwarty wrzód lub owrzodzenie. Wirus “utrzymuje swoje miejsce zamieszkania” w korzeniu nerwowym, a kiedy staje się aktywny i dociera do powierzchni, trafia do obszaru zasilanego przez ten nerw. Dlatego, jeśli uszkodzenie powraca, robi to w tym samym miejscu raz za razem.

Jednak nie wszyscy pacjenci z opryszczką narządów płciowych zauważają możliwe do zidentyfikowania objawy. Niektóre mają bardzo łagodne podrażnienie – zaczerwienienie, tkliwość lub swędzenie – które przypisują one rzeczom takim jak ukąszenia owadów, oparzenia tarcia, infekcje drożdżowe lub “nawracające półpasiec” (nawet jeśli nie ma czegoś takiego). Inne są całkowicie wolne od objawów.

Są to osoby, które najprawdopodobniej rozprzestrzenią wirusa, ponieważ prawdopodobnie nie podejmą żadnych środków ostrożności. To powiedziawszy, około 70 procent nowych infekcji spowodowane jest przez wirusowe uwalnianie – okres, w którym wirus najprawdopodobniej zostanie przeniesiony na inną osobę – przez ludzi z towarzyszącymi objawami klinicznymi.

W związku z tym możesz już mieć wirusa. Lekarz może to ustalić za pomocą testu krwi na Herpes 2 (Ig), swoistą dla danego typu immunoglobulinę. Jeśli jesteś już zainfekowany, nie będziesz narażony na ryzyko nowej infekcji – ty i twój chłopak już podzielisz wirusa. Ale znajomość statusu opryszczki powie ci, czy jesteś w stanie zarażać przyszłego partnera.

Wiele monogamicznych par uważa, że ​​jeśli powstrzymają się od seksu lub używają prezerwatyw, gdy jeden partner ma oczywistą zmianę opryszczkową, drugi będzie bezpieczny. Tak nie jest.

Badania, które testowały cichą obecność wirusa na genitaliach wykazały, że osoba z opryszczką narządów płciowych rzuca wirus około 15 procent czasu. Połowa zrzucania występuje tuż przed, w trakcie lub po wybuchu, ale połowa występuje całkowicie przypadkowo.

Nawet jeśli para unika stosunku płciowego podczas epidemii, przybliżona stopa transmisji wynosi 10 procent rocznie (jeśli mężczyzna jest dotknięty) lub 4 procent rocznie (jeśli kobieta jest dotknięta). Innymi słowy, w ciągu jednego roku, 10 procent kobiet i 4 procent mężczyzn dostanie opryszczkę, jeśli ich partnerka to ma.

Regularne stosowanie prezerwatyw może zmniejszyć te wskaźniki transmisji o około 50 procent.

Aby jeszcze bardziej zmniejszyć tempo, twój chłopak może rozważyć codzienne leczenie wirusowe przeciwko wirusowi opryszczki Valacyclovir (Valtrex). Lek ten zatrzymuje opryszczkę, szybko ją usuwa i wydaje się zmniejszać jej przenoszenie o 50 procent do 75 procent.

Nadal nie ma gwarancji, że jesteś na zerowym ryzyku infekcji.

Szersze zagadnienie polega na tym, czy jeśli zostaniesz zarażony, opryszczka ostatecznie zaszkodzi Twojemu zdrowiu. Chociaż nie chcę trywializować tej infekcji, w twoim ogólnym schemacie zdrowia prawdopodobnie nie będzie. Głównym problemem jest to, że jeśli jesteś w ciąży i rozwijasz nowy wybuch opryszczki, wirus może przenosić się na płód, szczególnie podczas porodu. Co więcej, osoby z opryszczką narządów płciowych mają znacznie większe ryzyko zarażenia się HIV, jeśli są narażone. (To jest teoria, że ​​zmiana powoduje mikroskopijne przerwy w skórze, pozwalając wirusowi HIV dostać się do organizmu).

Reomman’s Bottom Line: W większości przypadków opryszczka narządów płciowych jest bardziej irytująca niż prawdziwe zagrożenie dla zdrowia. Istnieją sposoby na obniżenie ryzyka transmisji – a jeśli ją złapiesz, jest to zarówno uleczalne, jak i możliwe do opanowania.

Dr Judith Reichman, medyczna pomoc medyczna “Today” na temat zdrowia kobiet, od ponad 20 lat praktykuje położnictwo i ginekologię. Znajdziesz wiele odpowiedzi na swoje pytania w jej najnowszej książce “Slow Your Clock Down: The Complete Guide to Healthy, Younger You” opublikowanej przez Williama Morrowa, oddział .

PROSZĘ ZWRÓCIĆ UWAGĘ: Informacje w tej kolumnie nie powinny być interpretowane jako zapewniające konkretną poradę medyczną, ale raczej w celu zaoferowania czytelnikom informacji w celu lepszego zrozumienia ich życia i zdrowia. Jego celem nie jest zapewnienie alternatywy dla profesjonalnego leczenia lub zastąpienia usług lekarza.