Kristi Yamaguchi spogląda wstecz na złoto olimpijskie w 1992 roku, mówi Tonya Harding i Nancy Kerrigan

Kristi Yamaguchi miała zaledwie 20 lat, gdy osiągnęła szczyt świata łyżwiarstwa figurowego, zdobywając złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w 1992 roku..

Sześć minut i 40 sekund, w których znalazła się na lodzie z powodu zwycięskiego występu w konkursie singli w Albertville we Francji, zmieniło jej życie, a także zakończyło jej krótką karierę olimpijską. Podjęła zaskakującą decyzję, aby zmienić zawodowe i zrezygnować z Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1994 w Lillehammer.

Łyżwiarka figurowa Kristi Yamaguchi spogląda wstecz na swój złoty medal olimpijski

Feb.06.201805:12

46-letnia Yamaguchi, we wtorek, we współpracy z Natalie Morales, wzięła udział w filmie TODAY “Where Are They Now?” seria z udziałem olimpijczyków z przeszłości, w którą w poniedziałek zaliczył złoty medalista szybkiej jazdy Dan Jansen.

“Patrząc wstecz, to jest jak, wow, te kilka minut po prostu wywarło taki wpływ” – powiedziała – “Mamy tyle czasu, aby udowodnić, że jesteś sobą. Myślę, że to jest jedna z rzeczy, która sprawia, że ​​jazda na łyżwach jest tak ekscytująca, ponieważ jest po prostu intensywna i szybka, a jeden mały ruch może oznaczać różnicę między umieszczaniem lub nie umieszczaniem “.

Kristi Yamaguchi from the United States smiles as
Kristi Yamaguchi stała się gwiazdą figur w wieku zaledwie 20 lat, kiedy w 1992 roku zdobyła złoto olimpijskie. Getty Images

Yamaguchi wiedziała, że ​​dobrze jeździła na łyżwach, ale musiała znieść pewne nerwowe chwile, zanim nauczyła się, że skończyła wyprzedzanie japońskiego Midori Ito, by zdobyć złoto.

“Czuję, że przegapiłem jedną rzecz, więc czułem, że drzwi pozostały nieco otwarte” – powiedział Yamaguchi. “Musiałem poczekać i zobaczyć, czy to wystarczy, przez kolejnych pięciu łyżwiarzy, więc to było naprawdę jak szpilki i igły, czekające tam przez każdego zawodnika, który startował. “

Yamaguchi zdecydował się zrezygnować z Igrzysk Olimpijskich w 1994 roku, zamiast tego koncertował z gwiazdami na lodzie i rywalizował w profesjonalnych turniejach.

Kristi Yamaguchi - Figure Skating
Yamaguchi zwróciła się po zdobyciu złota w swoim jedynym olimpijskim wyglądzie. Getty Images

“Wiedziałem, że jeśli wrócę do Lillehammer, że presja będzie po prostu olbrzymia, i to dosłownie jedynym celem będzie powrót do domu ze złotem” – powiedziała.

Dwóch członków drużyny Yamaguchi w łyżwiarstwie figurowym USA to Tonya Harding i Nancy Kerrigan, którzy zostali otoczeni rywalizacją, która stała się główną fabułą podczas Igrzysk Olimpijskich w 1994 r. Po tym, jak Kerrigan została ranna przez napastnika wysłanego przez byłego męża Hardinga.

Tonya Harding, Kristi Yamaguchi and Nancy Kerrigan hold up their medals after the World Figure Skating Championships in Munich in 1991.
Tonya Harding, Kristi Yamaguchi i Nancy Kerrigan zdobywają medale po Mistrzostwach Świata w Łyżwiarstwie Figurowym w Monachium w 1991 roku.AP

Kerrigan przedstawiła Yamaguchi swojemu mężowi, byłemu reprezentantowi hokeja na lodzie w Stanach Zjednoczonych Bretowi Hedicanowi na igrzyskach olimpijskich w 1992 roku..

“Wszyscy mieliśmy dość dobre stosunki” – powiedział Yamaguchi – “Byłem bardzo blisko Nancy. Spędziliśmy razem na poprzednich zawodach i trasie, a na Igrzyskach byliśmy współlokatorami, więc byliśmy blisko. “

Życie Hardinga jest tematem najnowszego filmu “I, Tonya” z udziałem Margot Robbie, którego Yamaguchi oglądał w zeszłym tygodniu.

“Gra aktorska była świetna, a ja oklaskiwam Margot Robbie” – powiedziała – “Byłem pod wrażeniem jej łyżwiarstwa. Podobało mi się to, ale po prostu przyjąłem to z przymrużeniem oka, wiedząc, że istnieje licencja artystyczna i wszystko inne. “

Obejrzyj pierwszy zwiastun filmu Nancy Kerrigan, Tanya Harding “I, Tonya”

20.10.201700:44

Yamaguchi nie jest już cudotwórcą w łyżwiarstwie figurowym dla mentora dla wschodzącej gwiazdy amerykańskiej Karen Chen, lat 18, pochodzącej z rodzinnego miasta Fremont w Kalifornii. Chen będzie rywalizować w Pyeongchang, próbując naśladować Yamaguchi i przynieść do domu złoty medal.

“W końcu poszedłem zobaczyć jej skate na lokalnym lodowisku w Fremont i od tego pierwszego dnia byłem całkowicie pod wrażeniem” – powiedział Yamaguchi. “Miała wtedy tylko 12 lat i widziała, jak się skupia i jej determinacja, jej zdolność do wchłaniania instrukcji i włączania jej do następnych prób, było trochę jak: “Ooh, widzę w niej trochę mnie”.

Yamaguchi jest teraz także mamą córek Keara, 14 i Emma, ​​12 lat, z których ostatnia trenuje z byłym partnerem debla Yamaguchi, Rudym Galindo, aby wykroić własną karierę w łyżwiarstwie figurowym.

“Nigdy nie myślałem, że to powiem, ale uwielbiam być mamą futbolową i obserwować, jak realizują swoje ambicje” – powiedziała – “Staram się trochę odsunąć i być spokojną łyżwiarską mamą”.

Yamaguchi spędza również czas pracując z Fundacją Always Dream, którą stworzyła 22 lata temu, aby promować umiejętność czytania dzieci.

“Chodzi o to, by zapewnić im narzędzia do tworzenia podstaw miłości do czytania, miłości do książek”, powiedziała. “Dostęp jest jednym z największych wyzwań, szczególnie dla rodzin o niskich dochodach, więc mamy nadzieję, że aby wypełnić tę lukę. “

Yamaguchi będzie uczestniczyć w imprezach łyżwiarskich w Pyeongchang, by wziąć udział w codziennym pokazie cyfrowych igrzysk olimpijskich NBC, który rozpocznie się w czwartek, gdzie będzie podawać codzienne podsumowania i brać udział w konkursie.

Speedskater Dan Jansen wspomina swój złoty medal olimpijski

Feb.05.201803:52

Śledź TODAY.com pisarz Scott Stump na Twitterze.

Loading...