Historia na kółkach: 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowym powozie królowej

Najdłużej żyjąca monarcha brytyjska, królowa Elżbieta II, przybyła na otwarcie parlamentu w tym tygodniu w lśniącym nowym stanie autokaru – kawałek historii na kółkach.

Zaprojektowany i zbudowany przez Australijczyka Jim’a Frecklington, Diamentowy Jubileuszowy Coach Stanowy jest dziełem dekady pracy. Przeznaczony na osobistą inicjatywę, a nie na królewską komisję, projekt został sfinansowany w całości z dotacji rządowych i osobistych pożyczek australijskich.

Nowa przejażdżka królowej pełna jest brytyjskiego dziedzictwa

Jun.04.201401:33

Powóz miał być prezentem urodzinowym dla królowej, ale został dostarczony z opóźnieniem o osiem lat z powodu problemów finansowych i dużego zainteresowania ze strony współpracowników. “Tak wielu ludzi, kiedy dowiedzieli się, co robię, chcieli mieć materiał z wielkiego budynku, wspaniałego statku lub wielkiego samolotu”, wyjaśnił Frecklington.

Oto pięć rzeczy, które należy wiedzieć o nowej jeździe królowej:

1. To muzeum na kółkach. Frecklington wykorzystał ponad sto sztuk brytyjskiej historii do dekoracji wnętrz i elewacji powozu, w tym fragmenty okrętu wojennego Henryka VIII, Mary Rose i statku lorda Nelsona, Zwycięstwo, a także kawałki drewna z opactwa Westminster, St Paul’s Cathedral, Kensington Palace, a nawet domniemany kawałek jabłoni Sir Isaaca Newtona. Ale zawiera również współczesną historię w postaci drewna z królewskiego jachtu Britannia, na którym królowa podróżowała wiele razy, zanim została wycofana ze służby w 1997 r..

The two lanterns on display to the fore of the new Diamond Jubilee state coach which will be used by Queen Elizabeth II during the State Opening of Pa...
Dwie lampiony na wystawie na czele nowego trenera Diamentowego Jubileuszu.Jonathan Brady / Today

2. To kawałek historii z nowoczesnymi elementami. Autokary mogą być dość niewygodne i wyboiste, ale ten ma sześć hydraulicznych stabilizatorów, aby zapewnić płynną jazdę. Pokryte są złotym płatkiem, aby sprawiać wrażenie widowiskowości. Wózek jest również wyposażony w elektryczne szyby i grzejniki dla maksymalnego komfortu.

The new Diamond Jubilee state coach which will be used by Queen Elizabeth II during the State Opening of Parliament on June 4.
Nowy trener państwa Diamond Jubilee, który zostanie wykorzystany przez królową Elżbietę II podczas otwarcia parlamentu w dniu 4 czerwca.Jonathan Brady / Today

3. To jazda na całe życie.Queen’s Royal Mews zawiera kilka autokarów z XVIII wieku: Gold State Coach pochodzi z 1762 roku, a Scottish State Coach został zbudowany w 1830 roku. Oczekuje się, że Diamond Jubilee State Coach dołączy do swojego rodzeństwa w długowieczności.

EMBARGOED TO 2300 TUESDAY JUNE 3 One of the doors of the new Diamond Jubilee state coach which will be used by Queen Elizabeth II during the State Ope...
Jedno z drzwi nowego trenera państwa Diamond Jubilee.Jonathan Brady / Today

4. To bezcenne dzieło sztuki.Osiemnaście stóp długości i 11 stóp wysokości, to dopiero drugi królewski powóz, który ma powstać za 100 lat, a na pewno nie był tani w budowie. Zgłoszono, że koszt ukończenia projektu to 4,5 miliona dolarów, a przewóz jest prawdopodobnie wart dwa razy więcej niż w przypadku sprzedaży.

ZA part of the Stone of Destiny has been placed under the seats in the new Diamond Jubilee state coach which will be used by Queen Elizabeth II during ...
Część Kamienia Przeznaczenia została umieszczona pod siedzeniami nowego trenera.Jonathan Brady / Today

5. Ma miejsce odpowiednie dla królowej. Frecklington osadził część Kamienia Przeznaczenia, artefaktu używanego od stuleci w koronacjach monarchów Szkocji, Anglii i Wielkiej Brytanii, pod siedzibą powozu, w którym siedzi monarcha. The 336-lb. kamień znajduje się w zamku w Edynburgu, ale podróżuje do Opactwa Westminsterskiego, kiedy jest to potrzebne do ceremonii koronacyjnych. Ostatni raz została użyta podczas koronacji królowej Elżbiety w 1953 roku.

Diamentowy Jubileuszowy Autokar Państwowy można oglądać od 15 czerwca, kiedy będzie można go oglądać w Royal Mews at Buckingham Palace.