Frank Gifford cierpiał na przewlekłą traumatyczną encefalopatię (CTE) – mówi rodzina

Noblista NFL Hall of Fame i “Monday Night Football” Frank Gifford, który zmarł w sierpniu z przyczyn naturalnych w wieku 84 lat, cierpiał na chorobę mózgu związaną z wstrząsem mózgu, którą znaleziono u wielu byłych piłkarzy, powiedział w środę jego rodzina.

Rodzina Franka Gifforda: Legenda miała chorobę związaną z wstrząsem mózgu

26 listopada 2015 r01:00

“Nasze podejrzenia, że ​​cierpiał on na wyniszczające skutki urazu głowy, zostały potwierdzone, gdy zespół patologów niedawno zdiagnozował jego stan, jako zespół chronicznej traumatycznej encefalopatii (CTE) – postępującej zwyrodnieniowej choroby mózgu” – powiedziała rodzina w oświadczeniu.

KLG: Frank Gifford właśnie dostał “najlepszy raport medyczny” od 8 lat

21 sierpnia 2015 r00:24

POWIĄZANE: Kathie Lee Gifford: Frank Gifford miał “najlepszy raport medyczny w 8 lat” przed śmiercią

Rodzina cytowała testy wykonane na mózgu Gifforda po jego śmierci jako potwierdzenie, że cierpiał on na skutki CTE, który jest uważany za wynik wielokrotnego urazu głowy i jest powiązany z utratą pamięci, demencją i depresją..

AP

“Zdecydowaliśmy się ujawnić warunek ukochanej osoby, aby uhonorować spuściznę Franka promującą bezpieczeństwo graczy w związku z jego zaangażowaniem w tworzenie stowarzyszenia NFL Players Association w 1950 roku” – powiedział w oświadczeniu rodzina.

“W ostatnich latach swojego życia Frank poświęcił się zrozumieniu ostatnich rewelacji dotyczących związku między powtarzającym się urazem głowy a związanymi z nim objawami poznawczymi i behawioralnymi, których doświadczył z pierwszej ręki”.

Frank Gifford, Kathie Lee Gifford, Cassidy Gifford i Cody Gifford uczestniczą w “Skandalicznej” premierze na Broadwayu “After Party w Copacabana 15 listopada 2012 r. W Nowym Jorku.Steve Mack / Getty Images

Gifford, mąż Kathle Lee Gifford DZISIAJ, zmarł 9 sierpnia w domu rodzinnym.

POWIĄZANE: Frank Gifford pamiętał, był uhonorowany nagrodami Giants Stadium i Emmy

Szczery Gifford: Remembering a football legend, TODAY family member
Piłkarz Hall of Fame i zdobywca nagrody Emmy Frank Gifford, mąż TODAYa, Kathie Lee Gifford, zmarł z przyczyn naturalnych w domu w Connecticut w niedzielę w wieku 84 lat. Po świetnej karierze gridironowej stał się instytucją krajową w poniedziałek. Nocna piłka nożna. “Hoda Kotb prowadzi miłe spojrzenie DZISIAJ na legendę piłki nożnej i członka rodziny.DZISIAJ

Gifford wystąpił jako uciekinier i szeroki odbiornik dla New York Giants w latach 1952-64, zdobywając nagrodę NFL Most Valuable Player w 1956 roku. Brakowało mu prawie dwóch pełnych sezonów po ciężkim urazie głowy w 1960 roku z powodu trafienia przez Philadelphia Eagles “Chuck Bednarik, który wystawił go do sezonu 1962 i zmusił go do zmiany pozycji z biegu z powrotem na odbiorcę.

POWIĄZANE: Frank Gifford uhonorowany hołdem córki Cassidy’ego na Instagramie

Badania przeprowadzone przez Boston University i Departament ds. Weteranów opublikowane we wrześniu wykazały dowody CTE w 96 procentach z 91 byłych testowanych graczy NFL, a także w 131 z 165 byłych graczy ze wszystkich poziomów futbolu, których mózgi były badane. NFL może zmierzyć się z rozliczeniem w wysokości miliarda dolarów dla graczy cierpiących na niszczące schorzenia neurologiczne, choć decyzja może zostać opóźniona do przyszłego roku, ponieważ odwołanie od ugody zostanie wysłuchane.

POWIĄZANO: Kathie Lee Gifford uhonorowała swojego zmarłego męża, Franka Gifforda: “Jego życie jest triumfem”

Monday Night Football oddaje hołd Frankowi Giffordowi

15 września 2015 r01:52

“Tęsknimy za nim każdego dnia, teraz bardziej niż kiedykolwiek”, powiedział w środę Gifford, “ale znajdując pocieszenie wiedząc, że ujawniając jego stan, możemy wnieść pozytywny wkład w trwającą rozmowę, która musi zostać podjęta; że może być inspiracją dla innych cierpiących na tę chorobę, którą należy rozwiązać w teraźniejszości; i że możemy być małą częścią rozwiązania pilnego problemu dotyczącego osób zaangażowanych w piłkę nożną, na każdym poziomie. “

POWIĄZANE: Cody Gifford zaskakuje dziecko z podpisaną koszulką Franka Gifforda

Szczery and Kathie Lee Gifford
Frank Gifford i Kathy Lee Gifford promują wino GIFFT w Greenwich Wine and Food Festival w Serendipity Magazine w dniu 28 września 2014 r. W Greenwich, Connecticut.Steve Sands / Getty Images

Rodzina dodała, że ​​”nadal będzie wspierała Narodową Ligę Piłki Nożnej i jej niedawne zmiany reguł na boisku oraz procedury, które sprawiły, że gra Frank tak bardzo się kochała – i zawodników, których bronił tak niestrudzenie, jak to tylko możliwe”.