Człowiek w filmie “ściskając” lwa ujawnia swoje sekrety

Dziesięcioletni materiał przedstawiający dorosłego lwa, radośnie obejmującego dwoje młodych mężczyzn, takich jak czuły kot domowy, sprawił, że niezliczone oczy stały się mgliste, odkąd niedawno trafiły na YouTube. Co to jest w starych, ziarnistych obrazach, które przyciągnęły miliony kliknięć na całym świecie?

Czy to po prostu lew, kapryśnie nazywany chrześcijaninem, pamiętał dwóch mężczyzn, którzy go wychowali, a następnie wypuścili na wolność?

Czy to nostalgia za prostszym czasem 39 lat temu, kiedy mogłeś wejść do domu towarowego Harrods w Londynie, przejść się przez sekcję “egzotycznych zwierząt” i kupić żywego lwa?

Czy to tęsknota za huśtawką z czasów Austin Powers z 1969 roku, kiedy można było zabrać bestię do domu w piwnicy, pograć w nią w murowany ogród – a nawet zabrać ją do restauracji na tyłach Bentleya?

Odpowiedź może być wszystkim z powyższych. Ale może to być coś więcej: niezatarty obraz istoty, która mogłaby zabić człowieka w sekundę zachowując się jak pussycat z dwoma mężczyznami, których oczywiście uwielbia, waląc w środku afrykańskiego buszu.

W ubiegłym tygodniu TODAY zagrał część wideo z niewielkim komentarzem lub wprowadzeniem, a kiedy ziarnisty materiał, pierwotnie nakręcony na 16-mm filmie, został ukończony, Meredith Vieira znalazła się pośród wielu w studiu, wycierając łzy.

Swingowanie w Londynie

Wideo jest dziełem Anthony’ego “Ace” Bourke’a i Johna Rendalla, dwóch Australijczyków, którzy w 1969 r. Mieszkali w londyńskiej dzielnicy. Prawie 40 lat później, Rendall wyraził zdziwienie, że jeden film z jego ponownego połączenia z jego byłym zwierzakiem, w chwili pisania tego tekstu, przyniósł ponad 6 milionów odsłon. (Dwie inne wersje filmu na YouTube przyciągnęły kolejne 6 milionów wyświetleń).

“Och, mój Boże,” zawołał Rendall z Australii, kiedy usłyszał, jak popularne stało się wideo. “Jeśli sprawimy, że ludzie będą bardziej świadomi i bardziej zainteresowani konserwacją i ochroną środowiska, jesteśmy bardzo zadowoleni”.

W roku 1969 Rendall mieszkał na Kings Road w londyńskiej dzielnicy Chelsea. Będąc wówczas centrum londyńskiej kontrkultury, Kings Road kipiało kreatywnością i modą. Nawet Mick Jagger mieszkał tam kiedyś.

“To nie było centrum tej muzyki, sztuki, wydawnictwa, świata fryzjerstwa” – powiedział Rendall. “To był bardzo ekscytujący czas, aby być w Londynie.”

W żargonie dnia było dziko. I w tym środowisku Rendall i jego przyjaciel Bourke wprowadzili coś jeszcze bardziej dzikiego: Prawdziwego, żywego lwa.

Jeden garb albo dwa?

Podróż do Londynu była swego rodzaju rytuałem przejścia w tym czasie. “Ukończyliśmy uniwersytet w Australii” – wyjaśnił Rendall. “W tamtych czasach wszyscy w Australii pojechali do Anglii, gdy tylko wyszli z uniwersytetu”.

Dorastając w rzadko zaludnionym australijskim odludziu, młody Rendall był agresywny w stolicy Imperium Brytyjskiego. Skąd przybył, był jeden sklep, w którym można było kupić dowolną koszulę w kolorze, o ile tylko była biała. “Jeśli poprosiłeś o niebieski, powiedzieli:” Zgub się “- powiedział, ale w nieco bardziej barwnym języku.

Kiedy więc znajomy wrócił z podróży do domu towarowego Harrods, słynnego londyńskiego domu towarowego i opowiadał o swojej podróży do działu zwierząt domowych, Rendall był zrozumiale zafascynowany..

“Harrods zawsze twierdził, że może znaleźć cokolwiek” – wyjaśnił. “Wszystko, czego byś chciał, Harrods mógłby dla ciebie dostać.”

Jego przyjaciel postanowił to sprawdzić. “Powiedziała, że ​​polubi wielbłąda” – powiedział Rendall. “Bez mrugnięcia okiem, menadżer powiedział:” Czy to byłby jeden garb czy dwa, mamo? “Musiałem zobaczyć dom towarowy, który był taki fajny.”

Więc Rendall poprosił Bourke’a, by poszedł z nim do Harrodsa. “Myśleliśmy, że będziemy się z tego śmiali”, powiedział Rendall, “a były tam te piękne lwiątki.”

Miłość od pierwszego wejrzenia

Dwa młode były w maleńkich klatkach w sekcji zwierząt egzotycznych. Jak dziecko zauroczone szczeniakiem, Rendall natychmiast stał się porażony i postanowił uratować jedną z nich.

“Dorastałem w buszu w Australii”, powiedział DZISIAJ. “Byłem bardzo zszokowany widząc to zwierzę, nawet jeśli miało ono trzy miesiące, w tej maleńkiej klatce:” To nie jest w porządku. Naprawdę musimy coś z tym zrobić. “I właśnie tam [zdecydowaliśmy się] go kupić.”

Pogląd, że można kupić lwa i przenieść go do miejskiej dzielnicy, wydaje się dziś niedorzeczny. Ale w 1969 roku w Londynie nieprawdopodobne nie było niemożliwe.

Bourke i Rendall musieli przejść długi proces, aby udowodnić, że mogą dbać o zwierzęta, a byli tacy, którzy chcieli kupić młode. Ale dwaj przyjaciele zwyciężyli, a wkrótce piwnica w niestandardowym sklepie z meblami, w którym pracowali, miała nowy i egzotyczny dom.

“Przekonaliśmy właścicieli, że byłoby to wspaniałe rozgłos, gdybyśmy mieli tam lwa” – wyjaśnił Rendall..

“To jest coś, czego nigdy więcej nie da się zrobić” – przyznał. “Nie możesz mieć lwa w centrum Londynu.”

Lew szeptem

Zainspirowany Biblią i poczuciem ironii, Rendall i Bourke nazwali lwa “Chrześcijaninem”, a bestia wkrótce stała się sławna. Rendall powiedział, że zastosowali podejście “zaklinacza koni” do wychowywania zwierzęcia, nigdy go nie ograniczając i nigdy nie używając siły fizycznej jakiegokolwiek rodzaju. Zamiast tego wskazali swoim tonem to, co było właściwe, a co nie.

“Potrafił rozpoznać tonem naszego głosu” – wyjaśnił Rendall. “Wiedział, że chcemy go uspokoić, nie teraz, chodźmy, tego rodzaju rzeczy. Mieliśmy szczęście, że udało nam się to dobrze. Skończyło się na tym wspaniałym zwierzęciu. Nigdy nikogo nie ugryzł. “

Dolne piętro stało się domem chrześcijanina. “Miał całą piwnicę. Miał tam te zabawki – zwinięte stare materace – powiedział Rendall DZISIAJ. “Miał własne królestwo na dole, tam spał.”

Ale kiedy Bourke i Christian wyjechali, Christian poszedł z nimi, jeżdżąc w stylu na tylnym siedzeniu Bentleya. Nawet towarzyszył swoim ludzkim przyjaciołom w restauracjach. Do ćwiczeń zabrali go do dużego, otoczonego murem ogrodu obok mebli. Ulubiona rozrywka Christiana? Piłka nożna.

Rosnące bóle

Po roku Christian urósł z 35 do 185 funtów. Rendall powiedział, że on i Bourke wiedzą, że lew nie może zostać z nimi dłużej. Nie martwili się, że Christian będzie atakował każdego, powiedział. Chodziło raczej o to, że był tak wielki, że potrafił przełamać okno, opierając się na nim. Kto wiedział, jakie inne obrażenia mógłby przypadkowo spowodować, gdy był jeszcze większy?

Fortuantely, aktorzy Bill Travers i Virginia McKenna pewnego dnia wpadli do sklepu z meblami, szukając biurka. Właśnie skończyli kręcić “Born Free”, słynną historię Elsy, prawdziwej lwicy, która została przywrócona na wolność. W przebojowym filmie, aktorzy będący w związku małżeńskim grali prawdziwych przyrodników George’a i Joy Adamson (Joy Adamson napisał książkę, na której oparto film).

Travers i McKenna zasugerowali, że Rendall i Bourke kontaktują się z Georgem Adamsonem. Wkrótce Rendall, Bourke i Christian byli w samolocie do Kenii, gdzie oni i Adamson wprowadzili chrześcijanina w coś, czego nigdy wcześniej nie widział: jego naturalne środowisko.

Kiedy dwoje przyjaciół było przekonanych, że Christian ma nową rodzinę i bezpieczne terytorium, wrócili do swojego życia w Londynie. Ale utrzymywali kontakt z Adamsonem i odbyli kilka wizyt w Kenii, aby zobaczyć chrześcijanina z daleka.

Emocjonalne zjednoczenie

Ich pierwsze spotkanie miało miejsce na początku 1972 roku, rok po tym, jak Bourke i Rendall opuścili Christiana z Adamsonem. To wydarzenie jest pokazane w ziarnistym filmie, który stał się taką sensacją na YouTube (chociaż napisy z przynajmniej jednej wersji filmu błędnie identyfikują wydarzenie, jak miało to miejsce w 1974 roku.)

Znany obecnie materiał przedstawia kota zbliżającego się do dwóch mężczyzn, z początku ostrożnie. Potem, gdy rozpoznanie zaczyna świtać, lew podnosi tempo i wskakuje w ramiona swoich dawnych komnat.

Film jest kolorowy, ale nie ma dźwięku. Napisy zostały dodane, aby opowiedzieć historię, ale są one mało potrzebne. W rozkloszowanych dżinsach i kudłatych włosach jest dwóch mężczyzn i jest lew. Ogromny carnivore podchodzi z oddali, powoli na początku. Potem pojawia się rozpoznanie i wkrótce wszyscy – ludzie i zwierzęta – przytulają się i płaczą.

Ostatnie pożegnanie

Ale w 1974 Adamson stracił kontakt z Christianem przez trzy miesiące. Kiedy powiedział Rendallowi i Bourke’owi, postanowili odbyć ostatnią podróż do Kenii, aby spróbować pożegnać się z ich starym przyjacielem.

W noc poprzedzającą wylądowanie, zgodnie z Adamsonem, Christian nagle pojawił się ponownie i usiadł na skale przed obozem przyrodników – jakby czekając na swoich kumpli.

Nastąpiło kolejne łzawienie i kolejny łomot. Następnego dnia Christian wrócił do buszu, gdzie czekały jego lwice. Nigdy go więcej nie widziano – ale siła Internetu gwarantuje, że nigdy nie zostanie zapomniany.

Teraz Rendall ma nadzieję, że nagła popularność starego filmu pomoże w ochronie przyrody. Pozostał aktywnym zwolennikiem rezerwatu gier Mkomazi w Tanzanii i Trustu George’a Adamsona. Niestety, Adamson został zabity podczas zamieszek w 14 lat po strzale.

Rendall nie wie, kto opublikował pierwszy film na YouTube, ale nie przeszkadza mu to. “To urocza historia i cieszymy się, że ludzie są nią zainteresowani” – powiedział. “Jeśli chcą wspierać Powiernictwo George’a Adamsona, jesteśmy zachwyceni.”

Aby dowiedzieć się więcej na temat Trustu George’a Adamsona i dowiedzieć się, jak wspierać ochronę przyrody, odwiedź wildlifenow.com.