Ciąży i u władzy: Spotkaj się z premierem Nowej Zelandii Jacindą Ardern

Jacinda Ardern jest trzecią kobietą, premierem w Nowej Zelandii. Jest także najmłodszą kobiecą przywódczynią każdego narodu na świecie.

Ale jej decyzje polityczne nie są powodem, dla którego robi nagłówki gazet na całym świecie. To polityka, którą ma zamiar wziąć: sześciotygodniowy urlop macierzyński.

“Nie mogę się już doczekać dnia, w którym nie będziemy mieli nowych historii na ten temat, ponieważ nie będzie to prawie tak niezwykłe” – powiedziała w ekskluzywnym wywiadzie dla NBC Cynthia McFadden. “Ale na razie akceptuję, że tak właśnie jest”.

Poznaj premiera Nowej Zelandii, Jacindę Ardern – ciężarną i u władzy

17 kwietnia 2014 r06:49

37-letnia Ardern jest w ciąży z pierwszym dzieckiem, które ma się urodzić w czerwcu. Będzie ona tylko drugim wybranym przywódcą w historii, który porodzi, będąc jednocześnie głową państwa. Pierwszym był Benazir Bhutto, który urodził się w 1990 r., Będąc jednocześnie premierem Pakistanu.

Ardern nie sądzi, że jej przejście na kobietę czyni ją tak niezwykłą, pomimo krytyki ze strony krytyków.

“Ciążowy premier nie jest feminizmem, zdradza swoich wyborców” – pisała brytyjska brukowiec, Liz Jones, w styczniu, po tym, jak Ardern ogłosił swoją ciążę. “Z pewnością twój kraj nie powinien rywalizować o uwagę z kolczastym maluchem”.

Ardern odrzucił krytykę jako nonsens.

“Kobiety pracujące wiele razy każdego dnia – każdego dnia. Sentyment w tym utworze sugeruje, że kobiety mogą być tylko matkami lub “innymi” – powiedziała – “Czy mogę być premierem i matką? Absolutnie. Czy będę mógł to zrobić? Tak.”

Nowy Zealand prime minister, Jacinda Ardern on TODAY
Jacinda Ardern objął stanowisko premiera Nowej Zelandii w październiku 2017 r.DZISIAJ

Ta pomoc przyjdzie od jej wicepremiera, który poprowadzi naród, podczas gdy Ardern idzie na urlop.

W domu otrzyma pomoc od ojca dziecka, Clarke’a Gayforda, zawodowego rybaka i nadawcy, który ma program wędkarski.

– Clarke będzie tatą w domu – powiedział Ardern.

Para jest razem od czterech lat, ale wesele nie jest w ich planach.

Nowy Zeland prime minister, Jacinda Ardern with boyfriend Clarke Gayford
Ardern poślubiając swojego partnera, Clarke’a Gayforda: “Po prostu nie jest to coś, do czego naprawdę doszło.”DZISIAJ

“Nigdy nie podjęliśmy świadomej decyzji o nieślubieniu” – powiedział Ardern. “Jesteśmy bardzo oddani sobie nawzajem, po prostu nie jest to coś, do czego naprawdę doszło.”

Potem się roześmiała i dodała: “Prawdopodobnie nie mamy poprawnie sekwencji. Ale nikt naprawdę nie ma z tym szczególnego powodu – chyba że prawdopodobnie moja babcia, poza grobem.

Ardern poważnie traktuje rząd od najmłodszych lat, dołączając do partii politycznej, gdy miała 17 lat.

“Oznaczało to, że wyróżniałem się wśród rówieśników, ponieważ nie było to normalne” – powiedziała.

Nie było też, jak została premierem. Ardern, były przywódca Międzynarodowej Unii Młodzieży Socjalistycznej, połączył siły z konserwatywną partią Nowej Zelandii. Dla porównania byłoby tak, jakby socjalista z Vermont Bernie Sanders połączył siły z Texasem Republikańskim Tedem Cruz.

To doprowadziło do pewnych porównań, które Ardern uważa za niesprawiedliwe. Kwestionuje tweet wysłany zeszłego roku przez The Wall Street Journal, który porównał jej poglądy imigracyjne z Donaldem Trumpem. Ardern powiedziała, że ​​tweet “rozwścieczył” ją.

Podobnie jak Stany Zjednoczone, w Nowej Zelandii dochodzi do głębokich podziałów politycznych, ale Ardern zyskuje szerokie poparcie od ludzi, którzy nie głosowali na nią. Niektórzy w kraju nazywają falę popularności “Jacindamania”.

Ardern powiedział, że jeśli pomaga zachęcić młode kobiety do zaangażowania się, jest za to.

“Widzę, że małe dziewczynki przychodzą, wiesz? Jeśli widzą kobietę wykonującą taką pracę i działa, to jest cudowne. “