Brian Boitano o wyjściu: “Musiałem przejść obok mojej strefy komfortu”

Emerytowany łyżwiarz figurowy olimpijski Brian Boitano jest osobą prywatną, ale dołączenie do delegacji USA w Soczi doprowadziło do bardzo publicznej decyzji.

Złoty medalik z 1988 roku wydał oświadczenie 19 grudnia, ogłaszając, że jest gejem, zaledwie kilka dni po tym, jak prezydent Barack Obama nazwał go delegacją olimpijską, gdzie dołączył do dwóch gejów, legendy tenisa, Billie Jean King i hokeisty Caitlin Cahow. Będą reprezentować Stany Zjednoczone wśród kontrowersji wokół Rosji, uchwalając w czerwcu ustawę, w której “propaganda nietradycyjnych stosunków seksualnych z nieletnimi” będzie nielegalna.

“Kiedy prezydent nazwał delegację, a ja przeczytałem w wiadomościach, co jego przesłanie było tolerancyjne i różnorodne, pomyślałem, muszę skorzystać z tej okazji” – powiedział Boitano Matt Lauer w DZISIAJ czwartek. “Myślę, że przesłanie jest tak silne. Zawsze chciałem reprezentować mój kraj najlepiej jak potrafiłem i wiedziałem, że musiałem minąć moją strefę komfortu i ujawnić prywatną stronę mojego życia, której nigdy wcześniej nie robiłem, ponieważ czułem, że przesłanie jest tak silne . ”

Boitano uważa, że ​​samo bycie częścią delegacji mówi głośno o rosyjskim prawie anty-gejowskim. W ubiegłym miesiącu rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział, że zakaz nie dyskryminuje i nie broni swojego kraju przed “bez płci i niepłodności” zachodnią tolerancją.

Oburzenie rosyjskich praw anty-gejów rośnie

Jan.02.201402:26

“Myślę, że musimy uważać, kiedy już tam pójdziemy” – powiedział Boitano. “Sądzę, że oświadczenie jest już robione przez nas, że jesteśmy w delegacji i Billie Jean i Caitlin, a my stojąc razem zjednoczeni jako homoseksualiści pokazujemy, że istnieje wolność słowa, i jesteśmy odnoszącymi sukcesy istotami ludzkimi i sportowcami. Myślę, że to oznacza środki. “

Oczekuje się, że wielu sportowców i aktywistów będzie protestować przeciwko ustawie po rozpoczęciu igrzysk w przyszłym miesiącu.

“Uważam, że to okropne traktowanie społeczności LGBT w Rosji”, powiedziała Ashley Wagner, łyżwiarka figurowa ze Stanów Zjednoczonych.

“Zachęcam wszystkich do robienia tego, co uważają za najlepsze dla siebie” – powiedział Boitano. “Nigdy bym nie pomyślał, że wyjdę w ten sposób iw ciągu 10 godzin postanowiłem to zrobić, właśnie wtedy było to właściwe, więc mówię wszystkim, że uważam, że powinni zrobić co jest dla nich właściwe w ich właściwym czasie. ”

Przyjaciele i rodzina Boitano już wiedzieli o jego seksualności, ale uznał, że nadszedł właściwy czas, by pojawił się publicznie.

“Reakcja była fantastyczna i bardzo pomocna, ale nigdy nie czułem, że muszę (wychodzić)” – powiedział. “Zawsze byłem osobą prywatną. Utrzymywałem prywatność mojego życia dla rodziny i przyjaciół, którzy naprawdę mnie znali. Nigdy nie wstydziłem się tego, kim byłem. Zawsze byłem z nimi otwarty, więc naprawdę nie czułem, że jest taka potrzeba. Jestem po prostu prywatnym facetem i zdaję sobie sprawę, że istnieje publiczna strona mojego życia i strona prywatna. Zawsze chciałem zachować prywatność mojej seksualności. “

Międzynarodowy Komitet Olimpijski został podpalony, aby nie wypowiadać się przeciwko prawu. MKOl odpowiedział, że nie ma prawa komentować, a rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości zapewniło ich, że otwarcie gejowskich sportowców i zagranicznych gości nie będzie dyskryminowanych podczas Igrzysk Olimpijskich.

“Nadal jest czas, aby MKOL zajął zdecydowane i jednoznaczne stanowisko przeciwne prawu i wyjaśnił, że rosyjski rząd nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań jako gospodarz olimpijski”, powiedziała Jane Buchanan z Human Rights Watch.