Barbie: Toczenie 50 lat i wciąż modna muza

Musisz być na szczycie swojej gry, aby być imiennym modelem: There’s Iman, Naomi, Gisele – Barbie.

11,5-calowa plastikowa lalka wciąż jest na topie jako modna muza zbliżając się do swoich 50. urodzin, a jej debiutancki wybieg w Nowym Jorku odbędzie się w sobotę w 50 strojach najlepszych projektantów w kraju.

Stojaki na naturalnej wielkości Barbie będą się układać w godną czerwonego dywanu sukienkę Marchesy, różowozłotą sukienkę Diane von Furstenberg i niesamowitą zieloną sukienkę od Betsey Johnson.

Fakt, że Barbie jest po prostu nieśmiała z jej 50. urodzin – oficjalnie zaznaczonych 9 marca – nie wydaje się mieć znaczenia w branży mody, która uwielbia młodzież. (Będąc zrobionym z plastiku, może nawet uniknąć obrażania Botox.)

“Widzieliśmy epicką jedność wokół Barbie jako muzę” – mówi Richard Dickson, dyrektor generalny marki Barbie w Mattel. “Barbie ma 50 lat. Jaki jest następny rozdział?”

Hello Kitty również bierze udział w Fashion Week, ale nie ma wątpliwości, kto jest najlepszą lalką. Barbie nawet powaliła dziewczyny Bratz w zeszłym roku, co skutkuje decyzją prawną, która zasadniczo zakończy sprzedaż lalek edgier tween.

“Większość projektantów spotkała się z Barbie”, mówi Carmen Marc Valvo. “Jest amerykańską ikoną i musi istnieć ciekawe powiązanie między zabawą i Barbie, a kreatywnością i modą.”

Valvo twierdzi, że nigdy nie miał własnej Barbie, ale był otoczony przez siostry jako dziecko, a jego pierwszym projektem była suknia Barbie – renesansowa suknia dla szkolnego projektu. Jest dumnie prezentowany w jego biurze, mimo że w sukience brakuje odpowiednio przyciętych pach, umiejętności, których jeszcze nie miał.

Nowa naturalna sukienka Barbie Valvo to spieniona, czarna, bez ramiączek sukienka koktajlowa z zakładkami, która przypomina mu wczesną garderobę Barbie. Ten będzie nosił na sobie różowe buty Christian Louboutin: “Wygląda jak Bon Bon”.

Suknia trapezowa Nicole Miller z szachownicą i zamszowy płaszcz to trzecia część garderoby dla Barbie, wypełniająca dziecięcą pustkę od czasów, gdy jej francuska matka nie pozwoliła jej lalce.

“Zawsze wyobrażam sobie Barbie w tym trybie z lat 60. – zrobiłem jej modę z połowy lat 60.” – powiedział Miller. To wersja sukienki Miller w jej pierwszym pokazie na wybiegu, noszonym przez Lindę Evangelista. “To był sezon, w którym była blondynką, od razu pomyślałem o tym stroju.”

Tommy Hilfiger, który umieści Barbie w ręcznie robionej białej minidress, widzi Barbie jako amerykańską ikonę pop-kultury, która przekłada się na inne kultury i kraje. W tradycyjnym stroju z dalekich krajów pojawiły się niezliczone barbary, w tym koreańską pannę młodą w hanbok i kenijską lalkę w drewnianych koralikowych naszyjnikach.

Barbie o ciemnej skórze nawet zwiększyło poczucie własnej wartości młodej Rachel Roy, projektantki z mieszanym holenderskim i indyjskim dziedzictwem. “Pomogło mi to zrozumieć, że brąz jest piękny”, mówi.

Wiele stylów Barbie kieruje się prosto do flagowego sklepu Bloomingdale’a – ale będą one wyświetlane, a nie na sprzedaż.